TUREK Franciszek
Tytuł: | Rynek Główny w Krakowie |
Technika: | akwarela, papier |
Wymiary: | 49 x 67 cm (w świetle oprawy) 68 x 87,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany l.d.: "FrTurek [nieczytelne]" Widoczne ślady zalania papieru przy górnej oraz prawej dolnej krawędzi obrazu. |
Sprzedane: | XI Aukcja Dzieł Sztuki (13 X 2021) |
Cena wywoławcza: | 1500 zł |
Cena uzyskana: | 1500 zł |
Tytuł: | Kwiaty |
Technika: | akwarela, papier naklejony na tekturę |
Wymiary: | 45,1 x 65,4 cm 53 x 73,3 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i opisany p.d.: "FrTurek | 3628 -" |
Sprzedane: | VI Aukcja Dzieł Sztuki (14 XII 2020) |
Cena wywoławcza: | 1500 zł |
Cena uzyskana: | 2100 zł |
Tytuł: | Wawel zimą |
Wymiary: | 47,5 x 33 cm (w świetle) 56 x 42 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | sygn. p.d.: „14219 Fr. Turek” nieczytelna dedykacja artysty śr. d. |
Sprzedane: | III Aukcja Dzieł Sztuki |
Cena wywoławcza: | 1400 zł |
Cena uzyskana: | 1400 zł |
Tytuł: | Panorama Krakowa z Kościołem Mariackim |
Wymiary: | 46 x 65 cm (w świetle) 58,5 x 78,5 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | sygn. l.d.: „FrTurek | 8425” |
Cena wywoławcza: | 1400 zł |
Cena uzyskana: | 1900 zł |
Tytuł: | Kwitnąca jabłoń (1943-1944) |
Technika: | akwarela, karton |
Wymiary: | 35 x 50 cm 53 x 66,8 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d. "FrTurek | 19434" Opisany l.d.: "Z najszczerszymi | życzeniami | [nieczytelne]" Na odwrocie opisany ołówkiem: "Kwitnąca Jabłoń | gdzie dziś wyznaczono ulicę | imienia Michała Bałuckiego | w tyle zabudowania [nieczytelne] | przy ul. Król. Jadwigi -" PRACA NIEDOSTĘPNA |
FRANCISZEK TUREK - NOTA BIOGRAFICZNA
Franciszek Turek urodził się w 1882 roku w Krakowie, zmarł tamże w 1947 roku. Został pochowany na Cmentarzu Rakowickim.
Studiował w Państwowej Szkole Przemysłowej w Krakowie, a od 1902 roku naukę kontynuował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Warsztat doskonalił w pracowniach Józefa Mehoffera, Józefa Unierzyskiego, Leona Wyczółkowskiego oraz Stanisława Wyspiańskiego. Dyplom obronił w 1907 roku.
W latach 1914-1916 pełnił funkcję zastępcy komendanta Straży Zabytków Miasta Krakowa. W latach 20. wykładał na organizowanych przez Adriana Baranieckiego Wyższych Kursach dla Kobiet.
Był członkiem krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, współzałożycielem i członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, a także pełnił funkcje w zarządzie Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Miasta Krakowa.
Franciszek Turek malował realistyczne obrazy, jego ulubioną techniką była akwarela. W jego twórczości plastycznej często pojawiają się motywy związane z⠀Krakowem – krajobrazy, widoki ulic, wnętrz i architektury. Artysta tworzył także pejzaże górskie oraz martwe natury, często z kwiatami, rzadziej portrety.
Zajmował się również rekonstrukcjami budowli, które wykonywał w oparciu o dokumenty i studia innych artystów.
Malarz często eksponował swoje prace na wystawach krakowskiego i lwowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych oraz warszawskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. W 1925 roku odbyła się pierwsza indywidualna wystawa prac Franciszka Turka we Lwowie.
Po śmierci artysty zorganizowano dwie większe wystawy jego prac - w Muzeum Krakowa (1948) oraz w krakowskim Centrum Kultury Żydowskiej (2001).