SZCZYGLIŃSKI Henryk

Henryk Szczygliński - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Henryka Szczyglińskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Henryka Szczyglińskiego na aukcję [kontakt]

SZCZYGLIŃSKI Henryk
SZCZYGLIŃSKI HenrykSZCZYGLIŃSKI HenrykSZCZYGLIŃSKI Henryk
Tytuł:Słoneczniki
Technika:olej, tektura
Wymiary:49,7 x 55 cm
64 x 68,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "H.Szczygliński"
Sprzedane:40. Aukcja Dzieł Sztuki (15 X 2024)
Cena wywoławcza:14000 zł
Cena uzyskana:14000 zł
SZCZYGLIŃSKI Henryk
SZCZYGLIŃSKI HenrykSZCZYGLIŃSKI Henryk
Tytuł:Pejzaż z zabudową
Technika:olej, tektura
Wymiary:31 x 39 cm
42 x 52 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "H. Szczygliński"

OPIS PRACY:
Na malarstwo Henryka Szczyglińskiego silnie wpłynęła twórczość Jana Stanisławskiego, u którego artysta kształcił się w okresie studiów w krakowskiej Akademii. To właśnie wtedy u młodego twórcy rozkwitło zamiłowanie do wysmakowanych kolorystycznie, szeroko malowanych, nastrojowych pejzaży.
Ukazany przez Henryka Szczyglińskiego wiejski krajobraz z drewnianą chatą i znajdującymi się w tle murowanymi zabudowaniami został osadzony w iście idyllicznej scenerii. Bujne trawy i rozłożyste drzewa tworzą fantazyjną oprawę dla całej kompozycji. Ekspresja wyrazu w kształtowaniu plamy w połączeniu z subtelną gamą barwną dały w efekcie postimpresjonistyczny w swoim charakterze obraz przepełnionego spokojem wiejskiego życia. Praca ponadto posiada wysokie walory malarskie i dekoracyjne, które wpływają na jej atrakcyjność.
niedostepny

HENRYK SZCZYGLIŃSKI

Henryk Szczygliński

Henryk Szczygliński, "Autoportret", Muzeum Narodowe w Warszawie
[Źródło: Cyfrowe MNW]

Henryk Szczygliński urodził się w 1881 roku w Łodzi, zmarł w 1944 roku w Warszawie. Był jednym z najwybitniejszych uczniów Jana Stanisławskiego i przedstawicieli tzw. krakowskiej szkoły pejzażu.

Wykształcenie artystyczne zdobywał początkowo w łódzkiej Szkole Rysunkowej Witolda Wołczackiego, później zaś, odrzuciwszy stypendium w petersburskiej Akademii Sztuk Pięknych, studiował w Monachium, gdzie uczył się m.in. u Antona Ažbego oraz Stanisława Grocholskiego. Następnie w latach 1899-1907 Henryk Szczygliński studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, w pracowniach takich artystów jak: Jacek Malczewski, Teodor Axentowicz, Leon Wyczółkowski czy, co najistotniejsze dla rozwoju twórczości młodego malarza - Jan Stanisławski.
Malarz włączał się w tym czasie w działalność lokalnego środowiska artystycznego, był współzałożycielem kabaretu Zielony Balonik, dla którego tworzył projekty plakatów i zaproszeń. Działał też jako członek Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka"
W okresie I wojny światowej Henryk Szczygliński wstąpił do Legionów Polskich. Z tego czasu pochodzą niezwykle interesujące szkice malarza.
Po wojnie, w 1917 roku zamieszkał w Warszawie, gdzie sprawował np. funkcję prezesa Warszawskiego Towarzystwa Artystycznego. Był członkiem Towarzystwa Polskich Artystów Grafików oraz Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.
W 1921 roku wraz z Felicjanem Szczęsnym Kowarskim oraz Henrykiem Nowiną-Czernym Henryk Szczygliński założył w Toruniu Zakład Graficzny "Sztuka", którego działalność skupiała się na litografii.

Malarstwo Henryka Szczyglińskiego

Główną domeną twórczości Henryka Szczyglińskiego były dekoracyjne pejzaże i weduty, nierzadko ujmowane nocną porą i uzupełniane sztafażem. Artysta wykonywał również martwe natury. Dominantę kolorystyczną prac malarza zwykle stanowią odcienie fioletu, różu i błękitu. W pełnych świetlnych niuansów obrazach Henryka Szczyglińskiego wyczuwalny jest wpływ estetyki secesji oraz inspiracje sztuką japońską.
Artysta uprawiał również grafikę, najczęściej litografię barwną.
Duża część dorobku artystycznego malarza spłonęła podczas pożaru jego warszawskiej pracowni w 1937 roku.

Henryk Szczygliński - wystawy, nagrody i kolekcje

Henryk Szczygliński często pokazywał swoje prace na wystawach krajowych, na których zdobywał zresztą liczne nagrody i wyróżnienia. Debiutował w 1902 roku na I Ogólnopolskim Salonie Okrężnym Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Kilkakrotnie uczestniczył również w ekspozycjach zagranicznych, m.in. w Wiedniu i Wenecji.
W 1932 roku artysta otrzymał dyplom honorowy od Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.

Prace Henryka Szczyglińskiego znajdują się w wielu kolekcjach muzeów w Polsce, m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi czy Muzeum Śląskim w Katowicach.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Henryka Szczyglińskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Henryka Szczyglińskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Henryka Szczyglińskiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Henryka Szczyglińskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

NIEDOSTĘPNE OBRAZY HENRYKA SZCZYGLIŃSKIEGO

x
«
»