PINKAS Ignacy

PINKAS Ignacy
PINKAS IgnacyPINKAS IgnacyPINKAS Ignacy
Tytuł:Autoportret
Technika:tusz, węgiel, papier
Wymiary:83 x 60,5 cm (w świetle oprawy)
89,5 x 67,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "I. Pinkas"
Dedykacja autorska p.d.: "Pani Helenie | Mendlowskiej"
Widoczne liczne zagięcia podłoża oraz przetargania na krawędziach papieru.
Sprzedane:XIII Aukcja Dzieł Sztuki (16 III 2022)
Cena wywoławcza:2000 zł
Cena uzyskana:2400 zł

 

IGNACY PINKAS

Ignacy Pinkas

 

Ignacy Pinkas
[Źródło: NAC]

Ignacy Pinkas urodził się w 1888 roku w Jaśle, zmarł w 1935 roku w Krakowie. W drugiej połowie pierwszej dekady XX wieku opuścił dom rodzinny, by wbrew woli rodziców starać się o rozpoczęcie studiów malarskich. Początkowo artysta przebywał w Tarnowie, gdzie podejmował się różnych prac dorywczych, by w końcu otrzymać posadę w biurze budowy tarnowskiego dworca. W międzyczasie został poproszony o namalowanie portretu cesarza Franciszka Józefa, który miał zawisnąć w poczekalni dworca. Po wykonaniu tego zlecenia Ignacy Pinkas otrzymał środki finansowe, dzięki którym mógł rozpocząć studia malarskie. W 1908 roku wyjechał do Krakowa, gdzie uczęszczał jako wolny słuchacz na zajęcia prowadzone w Akademii Sztuk Pięknych, m.in. w pracowniach Jacka Malczewskiego i Stanisława Dębickiego.
W 1911 roku Ignacy Pinkas odbył podróż do Paryża, skąd przywiózł obrazy z widokami Francji.
W 1912 roku artysta wstąpił do ZS "Strzelec", a po wybuchu I wojny światowej rozpoczął służbę w Legionach, gdzie zyskał pseudonim "Pinkacy". W 1918 roku był internowany w obozie w Witkowicach. Rok później został uznany za niezdolnego do dalszej służby wojskowej, wyruszył więc z gen. Lucjanem Żeligowskim do Wilna w roli rysownika i dokumentalisty.
W 1920 roku Ignacy Pinkas powrócił do Krakowa, gdzie osiedlił się już na stałe. Wkrótce przejął pracownię po Piotrze Nizińskim (przy ul. Lubomirskich), gdzie tworzył liczne obrazy. Chętnie wyjeżdżał również na plenery, m.in. nad Morze Bałtyckie, lubił też podróżować po Europie.
W 1926 roku został powołany na członka zarządu Domu Sztuki we Lwowie, od 1933 roku był członkiem Sekcji Plastyków Legionistów w Krakowie.

 

Malarstwo Ignacego Pinkasa

Ignacy Pinkas zajmował się malarstwem sztalugowym, w którym wykorzystywał technikę olejną, akwarelową i pastele, wykonywał także rysunki i grafiki, najczęściej litografie, zarówno monochromatyczne, jak i barwne.
W okresie służby w Legionach Ignacy Pinkas wykonywał malarskie i rysunkowe portrety żołnierzy, był również autorem całopostaciowego wizerunku Józefa Piłsudskiego, z którym utrzymywał kontakt jeszcze w latach 20. (płótna Ignacego Pinkasa zdobiły gabinet Marszałka w Belwederze). Poza tym dokumentował również życie codzienne wojsk, ujmował sceny batalistyczne.
W późniejszych latach Ignacy Pinkas skupił się przede wszystkim na malarstwie pejzażowym, z zamiłowaniem uwieczniał odwiedzane przez siebie miasta (m.in. Wilno, Nancy, Pragę, Lwów czy Warszawę) i ich zabytki. Malarz stworzył pokaźną ilość obrazów ukazujących widoki Krakowa. Wielokrotnie podejmował także tematykę marynistyczną.
Drugim głównym nurtem malarstwa Ignacego Pinkasa był portret, rzadziej artysta wykonywał martwe natury z kwiatami oraz obrazy o charakterze religijnym.

 

Ignacy Pinkas - wystawy i nagrody

Ignacy Pinkas prezentował swoje prace na wielu ekspozycjach, m.in. na wystawach Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie oraz we Lwowie, Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, Domu Sztuki we Lwowie czy na wystawie Niezależnych w Krakowie (1927).
W 1974 roku w TPSP w Krakowie odbyła się retrospektywna wystawa twórczości Ignacego Pinkasa.
Obrazy Ignacego Pinkasa
 znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych muzealnych, m.in. w Państwowych Zbiorach Sztuki na Wawelu, w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Szczecinie, czy Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

Za swoje zasługi wojskowe Ignacy Pinkas został odznaczony Krzyżem Walecznych.

 

Poszukujemy prac

 

Przyjmujemy obrazy Ignacego Pinkasa na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Ignacego Pinkasa.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Ignacego Pinkasa, zapraszamy do kontaktu [link].


Zobacz galerię obrazów Ignacego Pinkasa w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

 

x
«
»