MITORAJ Igor
Przykro nam, ale ta praca nie jest już dostępna
| Tytuł: | Tindaro (1997) |
| Technika: | brąz patynowany, ed. 177/900 |
| Wymiary: | 17,2 x 5,2 x 5,5 cm |
| Sygnowany i datowany: "MITORAJ 97" Numerowany: "177/900" Na tyle (l.d.) nazwa odlewni: "venturi arte". | |
| Sprzedane: | 50. Aukcja Dzieł Sztuki (16 XII 2025) |
| Cena wywoławcza: | 5000 zł |
| Cena uzyskana: | 6000 zł |
| Tytuł: | Centurion |
| Technika: | brąz patynowany, ed. H.C. 757/1500 |
| Wymiary: | 17,5 x 13,5 x 10 cm |
| Sygnowany l.d.: "MITORAJ" Opisany na spodzie: "H.C. 757/1500" | |
| Sprzedane: | 49. Aukcja Dzieł Sztuki (14 X 2025) |
| Cena wywoławcza: | 17000 zł |
| Cena uzyskana: | 19000 zł |
| Tytuł: | Portret mężczyzny (Portrait d’homme) |
| Technika: | brąz, kamień, ed. 140/1000 |
| Wymiary: | 14,5 x 6 x 5,5 cm (z podstawą) |
| Sygnowany p.d.: "MITORAJ" Na tyle podstawy metalowa tabliczka okazjonalna z opisem rzeźby i numerem edycji: "PORTRAIT D’HOMME | par Igor Mitoraj | à l’occasion du lancement de | SOIN POUR HOMME | de PACO RABANNE | 140/1000 | 19 Mars 1984 | Musée d’Art Moderne | de la Ville de Paris" | |
| Cena wywoławcza: | 5500 zł |
| Cena uzyskana: | 9000 zł |
| Tytuł: | Le Grepol |
| Technika: | brąz patynowany, ed. 125/250 |
| Wymiary: | 29,5 x 18 x 8 cm |
| Sygnowany: "MITORAJ" Numerowany: "125/250" | |
| Sprzedane: | 46. Aukcja Dzieł Sztuki (10 VI 2025) |
| Cena wywoławcza: | 25000 zł |
| Cena uzyskana: | 27000 zł |
| Tytuł: | Tindaro (1997) |
| Technika: | brąz patynowany, ed. 571/900 |
| Wymiary: | 16,8 x 5 x 5 cm |
| Sygnowany i datowany: "MITORAJ 97" Numerowany: "571/900" | |
| Cena uzyskana: | 7000 zł |
| Tytuł: | Pancerz - Cuirasse II (1986) |
| Technika: | brąz, granit |
| Wymiary: | 13,5 x 8 x 5 cm (z podstawą) |
| Sygnowany p.d.: "MITORAJ" Do pracy dołączony jest certyfikat wystawiony przez galerię Art-Objet w Paryżu oraz oryginalne pudełko. | |
| Sprzedane: | XI Aukcja Dzieł Sztuki (13 X 2021) |
| Cena uzyskana: | 5000 zł |
| Tytuł: | Pancerz - Cuirasse II |
| Technika: | brąz, granit |
| Wymiary: | 14 x 8 x 5 cm (z podstawą) |
| Sprzedane: | X Aukcja Dzieł Sztuki (29 VI 2021) |
| Cena uzyskana: | 7000 zł |
| Tytuł: | Pancerz - Cuirasse |
| Technika: | brąz, kamień |
| Sygnowany p.d.: "MITORAJ" | |
| Sprzedane: | VIII Aukcja Dzieł Sztuki (14 IV 2021) |
| Cena uzyskana: | 6800 zł |
| Technika: | brąz, granit |
| Wymiary: | 13,4 x 8 x 5,2 cm (z podstawą) |
| Sprzedane: | VI Aukcja Dzieł Sztuki (14 XII 2020) |
| Cena uzyskana: | 7600 zł |
| Tytuł: | Centurion |
| Technika: | brąz patynowany, edycja "HC 1208/1500" |
| Wymiary: | 17,5 x 12 x 9,7 cm |
| Sygnowany l.d.: "MITORAJ" Na dolnej krawędzi numer seryjny "HC 1208/1500" | |
| Cena wywoławcza: | 19000 zł |
| Cena uzyskana: | 22500 zł |
| Technika: | brąz, kamień |
| Wymiary: | 14 cm (wysokość z podstawą) 9 cm (szerokość) |
| sygn. p.d.: "MITORAJ" Do pracy dołączony jest certyfikat wystawiony przez galerię Art-Objet w Paryżu oraz oryginalne pudełko. | |
| Sprzedane: | III Aukcja Dzieł Sztuki |
| Cena uzyskana: | 14000 zł |
| Tytuł: | Twarz zawoalowana (1977) |
| Technika: | metal patynowany, drewno |
| Wymiary: | 6,9 cm (szerokość), 10 cm (wysokość z podstawą) |
| sygnowany p.d.: "190 R MITORAJ" wycisk odlewni: "Bonne Année | 1977 | Bouillet | CHRISTOFLE | FRANCE" | |
| Cena wywoławcza: | 4900 zł |
| Cena uzyskana: | 4900 zł |
| Tytuł: | Tors |
| Technika: | brąz, marmur |
| Wymiary: | 14 cm (wysokość z podstawą) |
| sygnowany: "MITORAJ" | |
| Sprzedane: | II Aukcja Dzieł Sztuki |
| Cena uzyskana: | 4900 zł |
| Tytuł: | Para lichtarzy (zestaw z jednego kompletu), ed. 74/150 |
| Technika: | brąz patynowany |
| Wymiary: | wysokość: 21,5 cm szerokość: 9,3 cm |
| sygnowany na spodzie: "I. Mitoraj | 74/150 | ARTCURIAL" | |
| Sprzedane: | I Aukcja Dzieł Sztuki |
| Cena wywoławcza: | 8500 zł |
| Cena uzyskana: | 11000 zł |
| Technika: | brąz, drewno (podstawa) |
| Wymiary: | wysokość z podstawą: 11 cm szerokość: 6,5 cm |
| Cena wywoławcza: | 4400 zł |
| Cena uzyskana: | 6500 zł |
| Tytuł: | Asklepios |
| Technika: | brąz patynowany, kamień (podstawa), ed. A 685/1000 H |
| Wymiary: | 47 x 26,5 x 13,5 cm (z podstawą) |
| Sygnowany: "MITORAJ" Numerowany: "A 685/1000 H" PRACA NIEDOSTĘPNA | |
IGOR MITORAJ
Igor Mitoraj urodził się w 1944 roku w Oederan (Niemcy), zmarł w 2014 roku w Paryżu. Po zakończeniu wojny wraz z matką wrócił do Polski, dzieciństwo spędził w Grojcu. Początkowo uczył się w technikum o profilu chemicznym, niebawem jednak rzucił tę szkołę i rozpoczął edukację artystyczną w Liceum Plastycznym w Bielsku-Białej. W 1963 roku rozpoczął studia na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie uczył się m.in. pod kierunkiem Tadeusza Kantora. Od 1968 roku kontynuował studia w Paryżu w École Nationale des Beaux-Arts. W czasie Igor Mitoraj studiów nieustannie przezwyciężał problemy finansowe podejmując się różnych prac, np. statysty filmowego czy tragarza. W 1976 roku odbyła się wystawa prac artysty w galerii La Hune w⠀Dzielnicy Łacińskiej.
Do 1977 roku artysta zajmował się głównie malarstwem i grafiką, następnie zwrócił się w kierunku rzeźby. Przygotowując wystawę dla paryskiej ArtCurial wyjechał do Włoch (Pietrasanta), gdzie poszerzał swój warsztat kamieniarski i brązowniczy. W tym okresie powstały jedne z pierwszych wykonanych przez Igora Mitoraja rzeźb brązowych oraz monumentalne figury z marmuru karraryjskiego. W 1983 roku otworzył pracownię w Pietrasanta i przeniósł się tam na stałe. Artysta chętnie podróżował, zwiedził m.in. Grecję oraz Meksyk.
Sztuka Igora Mitoraja
Igor Mitoraj tworzył rzeźby inspirowane sztuką antyczną, odwoływał się do często wykorzystywanych motywów mitologicznych. Skupiał się przede wszystkim na ludzkim ciele, jego pięknie i kruchości. W swoich pracach inspirował się również sztuką włoskiego renesansu i francuskiego klasycyzmu (szczególnie twórczością Michała Anioła oraz Antoniego Canovy).
Początkowo Igor Mitoraj upodobał sobie szczególnie medium jakie stanowi marmur, w późniejszym okresie swoje rzeźby najczęściej odlewał w brązie, sporadycznie korzystał z innych materiałów, np. szkła i terakoty. Jego prace, mimo że odwoływały się do piękna kanonu proporcji i harmonii dzieł antycznych, zawierały umyślne defekty: pęknięcia, uszkodzenia, które miały symbolizować ułomność ludzkiej natury, a tym samym pobudzać do refleksji nad kondycją moralną i⠀wewnętrzną pustką współczesnego człowieka.
Warto wspomnieć, że wiele prac posiada usta wyrzeźbione na kształt ust artysty, co można interpretować jako pewnego rodzaju podpis Igora Mitoraja.
Igor Mitoraj - wystawy, nagrody i kolekcje
Dorobek artystyczny rzeźbiarza prezentowany był na ok. 120 wystawach w Polsce i na świecie, m. in. na Biennale w Wenecji, w New York Academy of Art, we florenckich Ogrodach Boboli, czy wspomnianym ArtCurial w Paryżu. Monumentalne rzeźby Igora Mitoraja stoją w przestrzeniach publicznych np. w Paryżu, Rzymie, Mediolanie, Scheveningen, Lozannie, Londynie, Krakowie, Warszawie.
Artysta pozostawił po sobie także wiele dzieł o mniejszych gabarytach, które znajdują się w licznych kolekcjach publicznych i prywatnych na całym świecie.
Za swoje wybitne osiągnięcia artystyczne Igor Mitoraj został uhonorowany Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2005) oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2012).

Przyjmujemy rzeźby Igora Mitoraja na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Igora Mitoraja.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Igora Mitoraja, zapraszamy do kontaktu [link].
Zobacz galerię rzeźb Igora Mitoraja w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].