MIERZEJEWSKI Jacek

Jacek Mierzejewski - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Jacka Mierzejewskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Jacka Mierzejewskiego na aukcję [kontakt]

Jacek Mierzejewski

Jacek Mierzejewski urodził się w 1883 roku w Częstochowie, zmarł w 1925 roku w Otwocku. Zajmował się malarstwem i grafiką. Od 1917 roku współtworzył grupę Ekspresjonistów Polskich (w 1919 roku przemianowaną na Formistów). Naukę rozpoczął w warszawskiej Klasie Rysunkowej, następnie, od 1904 roku, studiował malarstwo w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Floriana Cynka, Leona Wyczółkowskiego i Józefa Pankiewicza i Józefa Mehoffera. W 1913 roku wyjechał na stypendium do Paryża i Bretanii.
Od 1919 roku Jacek Mierzejewski mieszkał na stałe w Piotrkowicach k. Nałęczowa. Był ojcem dwóch malarzy – Jerzego i Andrzeja Mierzejewskich.

Malarstwo Jacka Mierzejewskiego

Jacek Mierzejewski malował martwe natury, portrety, pejzaże i sceny rodzajowe. Początkowo tworzył pod silnym wpływem estetyki młodopolskiej związanej z artystami, u których pobierał nauki. Od 1910 roku w jego pracach coraz silniej obecne były wpływy zachodniego modernizmu; malarz zaczął syntetyzować formę, dopuszczał się stopniowej kubizacji, ograniczał koloryt i stosował bardzo subtelny modelunek światłocieniowy.
W doborze tematów zdradzał natomiast silne fascynacje malarstwem renesansowym, przede wszystkim naiwnymi i sielankowymi dziełami z okresu prerafaelickiego, które czasem traktował wręcz z pewną dozą ironii.

Pobyt we Francji w 1913 roku miał kluczowy wpływ na artystyczną świadomość Jacka Mierzejewskiego. Wówczas najbardziej oddziaływało na niego malarstwo Paula Cézanne’a, nasiliły się również tendencje klasycystyczne. W tym czasie powstało wiele krajobrazów i martwych natur o zawężonej gamie barwnej i wysublimowanych rozwiązaniach kompozycyjnych. W obrazach tych dominowała zwarta, zgeometryzowana forma, rytmiczność i symetria.

Jacek Mierzejewski oprócz malarstwa zajmował się również grafiką. Tworzył akwaforty, suchoryty i litografie. Wiele jego prac graficznych zostało opublikowanych w tekach i ilustrowanych czasopismach. Na przełomie 1911 i 1912 roku wykonał 12 satyrycznych rysunków opublikowanych w czasopiśmie "Abdera". W 1918 roku stworzył ilustracje i winiety do tygodnika "Maski".

Jacek Mierzejewski - wystawy i kolekcje

Jacek Mierzejewski brał udział w wielu wystawach indywidualnych oraz zbiorowych, głównie związanych z działalnością grupy Formistów. W 1913 i 1914 roku uczestniczył w krakowskich wystawach Niezależnych, a w 1916 roku jego prace pokazywane były na wystawie TAP "Sztuka" w TPSP. W latach 1917-1918 w Krakowie i we Lwowie miały miejsce trzy pokazy twórczości grupy Formistów.
Największa wystawa monograficzna prac Jacka Mierzejewskiego odbyła się w Muzeum Narodowym w Warszawie w 1989 roku.

Dorobek artystyczny Jacka Mierzejewskiego znajduje się w wielu publicznych i prywatnych kolekcjach. Można tu m.in. wymienić Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie i Muzeum Narodowe we Wrocławiu, a także w Muzeum Śląskie w Katowicach czy Muzeum Lubelskie.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Jacka Mierzejewskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Jacka Mierzejewskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Jacka Mierzejewskiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Poszukujemy prac

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt

x
«
»