DOBKOWSKI Jan BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Szepty nieba |
Technika: | inkografia, papier, edycja 21/50, sygnowane p.d. ołówek: "Jan Dobkowski" |
Wymiary: | 30 x 22 cm (wymiary zadruku), 37 x 29 cm (wymiary arkusza) |
Uwagi: | Praca należy do limitowanej edycji inkografii sygnowanych ołówkiem przez autora. Do dzieła dołączony jest certyfikat potwierdzający jego autentyczność. Przy zakupie inkografii - 10 % rabatu na oprawę - zobacz propozycje. |
JAN DOBKOWSKI
Jan Dobkowski urodził się w 1942 roku w Łomży. W latach 1962-1968 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskał w pracowniach Juliusza Studnickiego i Jana Cybisa. W 1967 roku wspólnie z Jerzym Zielińskim zorganizował wystawę "Neo-Neo-Neo" (Klub Medyka). W 1972 roku artysta otrzymał stypendium Fundacji Kościuszkowskiej, wówczas wyjechał do Nowego Yorku. W okresie 1986-1989 artysta podróżował do Ameryki Południowej, Grecji, Izraela i Finlandii.
Twórczość Jana Dobkowskiego
Poza malarstwem artysta zajmuje się rysunkiem, grafiką, formami przestrzennymi, akcjami artystycznymi i tekstami teoretycznymi. Charakterystyczne dla stylu Jana Dobkowskiego są płaskie, gładko malowane i sylwetowo potraktowane formy nawiązujące do postaci ludzkiej. Obrazy artysty cechuje precyzyjna, falista i dekoracyjna kreska oraz kontrastowe zestawienia kolorystyczne (głównie czerwienie i zielenie). Prace Jana Dobkowskiego w swojej wymowie są nasycone witalnością i erotyzmem i w swoich założeniach stanowią afirmację natury.
Artysta jest określany jako jedna z najoryginalniejszych osobowości artystycznych w polskiej sztuce współczesnej. Malarstwo Jana Dobkowskiego cechuje swoista syntetyczność, która się wyraża za pomocą czystych barw i precyzji linii. Tworzone przez niego płaszczyznowe obrazy nawiązywały do stylistyki pop-artu i stanowiły próbę przeciwstawienia się ówcześnie panującym w kraju sposobom malowania. Prace Jana Dobkowskiego były silnie osadzone w kontekście hipisowskiej kontrkultury.
Artysta pod koniec lat 60. używał w pracach wyłącznie czterech kolorów: czerwieni, zieleni, żółcienia, błękitu. W 1968 roku powstał pierwszy obraz czerwono-zielony "Podwójna dziewczyna" (obecnie własność Muzeum Guggenheima).
Po wyjeździe do Stanów Zjednoczonych zaczął tworzyć figury z kolorowych płyt pleksiglasowych - eksponowane w Benson Galery. W kolejnych latach tworzył prace o czarnym tle wykonane najczęściej tuszem.
W latach 80. artysta tworzył prace w cyklach: "Erotikon", "Nadzieja i mrok", "Albo - albo". Lata stanu wojennego zaznaczyły silnie w malarstwie artysty, na obrazach z tego czasu pojawiły się symboliczne znaki nawiązujące do tamtych wydarzeń (prace te nigdy nie były wystawiane). W 1994 roku artysta malował cykl "Dźwięki".
Jan Dobkowski - wystawy, kolekcje i wyróżnienia
Prace Jana Dobkowskiego były prezentowane na ponad 100 wystawach indywidualnych, między innymi w Muzeum Archidiecezji w Warszawie, Muzeum Narodowym w Poznaniu, Muzeum Okręgowym w Łomży, Drill Hall Galeria-Australian National University Canberra oraz na około 150 wystawach zbiorowych na całym świecie (Young Artists from Around the World w Nowym Yorku, Grosse Kunst Austellung NRW (Nordrhein-Westfalen) w Dusseldorfie, Exhibition of Polish Painting, "Realism, Metaphor, Geometry" i wiele innych). W 1978 roku w warszawskiej Galerii Zachęta została zorganizowana wystawa retrospektywna prac malarza z lat 1963-1978.
Obrazy autorstwa Jana Dobkowskiego znajdują się w wielu prestiżowych kolekcjach muzealnych jak Solomon Guggenheim Museum w Nowym Jorku, Love Arts Museum w Miami, a także w polskich Muzeach Narodowych, oddziały w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu i Gdańsku.
Artysta otrzymał m.in. Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za upowszechnianie twórczości plastycznej i Nagrodę Krytyki Artystycznej im. C. Norwida i Nagrodę im. J. Cybisa za całokształt twórczości.
TEKSTY NA TEMAT ARTYSTY
Jan Dobkowski
"Natura jest dla mnie sprawą przestrzeni, pewnej konsystencji świata - to ziemia i powietrze, chmury, ogień i woda; to ciągłe przekształcanie się przyrody. człowiek pragnie otworzyć oczy dla słońca i nieba, wdychać zapach ziemi. Bo właśnie Natura daje nam uczucie, że istniejemy. Sądziłem, że w naturalności jest złoże, które może uczynić moją sztukę żywą. Dlatego w obrazach starałem się pokazać przede wszystkim człowieka. Człowieka obnażonego, bez atrybutów kultury czy cywilizacji: kobietę i mężczyznę w ich odwiecznych gestach. Poprzez erotykę pragnąłem ukazać, jak silnie człowiek pożąda natury i że jest ona dobra."
-Jan Dobkowski dla Przeglądu Powszechnego, czerwiec 1986
"Jest to cykl, w którym powstawanie rysunku jest procesem samouświadomienia powstawania mojego świata sztuki, w którym istotne miejsce zajmuje proces powstawania Ziemi i Kosmosu, a następnie powstawania kultur i emocji międzyludzkich. Tworzenie jest ciągłym powstawaniem i dla mnie Genesis jest refleksją nad istniejącym i wiecznie zmieniającym się Światem. W miarę możliwości staram się dużo podróżować, aby poznawać świat przyrody i różnych kultur, gdyż jedno i drugie to natchnienie dla mojej sztuki".
-Jan Dobkowski o swoim cyklu "Albo albo"
Ewa Gorządek
"Dobkowski wypracował od razu język plastyczny, który współgrał z rewolucją mentalno-obyczajową końca lat sześćdziesiątych określaną jako kontrkultura. Sztuka miała w takim ujęciu, pomagać człowiekowi przezwyciężać skażenie cywilizacją, wyzwalać go z opresji pruderyjnej kultury. Miała wyzwalać w nim spontaniczność biologicznych energii, które przynoszą człowiekowi szczęście, a także uczynić go częścią Uniwersum".
-Ewa Gorządek, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie
Przyjmujemy obrazy Jana Dobkowskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Jana Dobkowskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Jana Dobkowskiego, zapraszamy do kontaktu [link].
Zobacz galerię obrazów Jana Dobkowskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].