LAMBERT-RUCKI Jean

LAMBERT-RUCKI Jean BIOGRAFIA

Tytuł:

Krucyfiks (I)

Technika:brąz, drewno
Wymiary:13,5 x 12 cm (wymiary figury)
21 x 15 cm (wymiary krzyża)
Uwagi:Sygnowany p.b.: "Lambert Rucki"
niedostepny

 

JEAN LAMBERT-RUCKI

Jean Lambert-Rucki urodził się w 1888 roku w Krakowie, zmarł w 1967 w Paryżu. Uczył się w krakowskiej Szkole Przemysłowej, następnie studiował W tutejszej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Józefa Pankiewicza i Józefa Mehoffera. Po uzyskaniu dyplomu w 1911 roku, zainspirowany sztuką Paula Gauguina, wyjechał do Paryża, gdzie doskonalił warsztat w Académie Colarossi. W stolicy Jean Lambert-Rucki Francji zamieszkał na stałe, francuskie obywatelstwo przyjął w 1932 roku.
Początkowo zarabiał na życie jako asystent fotografa, jednak szybko stał się częścią bohemy artystycznej miasta, przesiadując w Le Dôme Café i Café de la Rotonde. Przyjaźnił się ze znanymi malarzami: Mojżeszem Kislingiem, Chaimem Soutine, Amedeo Modiglianim. Współpracował z dekoratorami i architektami: Jeanem Durand, Le Corbusierem, Robertem Mallet-Stevensem.
W latach 30. dołączył do Związku Artystów Nowoczesnych.

Sztuka Jeana Lamberta-Ruckiego - rzeźba i malarstwo

We wczesnych latach swojej kariery Jean Lambert-Rucki eksperymentował z różnymi nurtami awangardy, tworzył w stylistyce kubizmu i surrealizmu. Ostatecznie zwrócił się w kierunku art déco i z tym stylem właśnie utożsamia się jego sztukę. Źródłem inspiracji dla artysty był przede wszystkim folklor ludowy i afrykańska, prymitywna sztuka plemienna. Tworzył rzeźby biżuterię, zajmując się ponadto malarstwem, ilustratorstwem oraz grafiką.
Artystę interesowała nowoczesna forma, którą w umiejętny sposób łączył z tradycją. Wielką wagę w twórczości Jeana Lamberta-Ruckiego odgrywał rytm.
Głównym tematem sztuki Jeana Lamberta-Ruckiego był człowiek, później także zwierzęta. Twórca był doskonałym obserwatorem natury, co wyraźnie widoczne jest w jego dziełach.
Szczególnie ważne miejsce w jego dorobku artystycznym zajmowała sztuka sakralna, w której artysta zespalał ze sobą bizantyńską duchowość, średniowieczne wzorce, franciszkańską prostotę i nowoczesne spojrzenie. Rzeźbiarz pozostawił po sobie wiele medalionów i posągów o tematyce religijnej.

Jean Lambert-Rucki - wystawy i kolekcje

Jean Lambert-Rucki brał udział w Salonie Niezależnych (od 1920), Salonie Jesiennym (1919), Salonie des Tuileries (od 1933). Często wystawiał także wspólnie z grupą Section d’Or.

Prace Jeana Lamberta-Ruckiego są częścią licznych kolekcji prywatnych w Polsce i w Europie, m.in. prywatnego Muzeum École de Paris Villa la Fleur.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy prace Jeana Lamberta-Ruckiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Jeana Lamberta-Ruckiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Jeana Lamberta-Ruckiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Jeana Lamberta-Ruckiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

NIEDOSTĘPNE PRACE JEANA LAMBERTA-RUCKIEGO

x
«
»