PAPROCKI Kazimierz

Kazimierz Paprocki - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Kazimierza Paprockiego. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac na aukcję [kontakt]

PAPROCKI Kazimierz
PAPROCKI KazimierzPAPROCKI KazimierzPAPROCKI Kazimierz
Tytuł:Akt z wachlarzem (1948)
Technika:olej, płótno
Wymiary:65 x 50 cm
76,5 x 61,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.d.: "K. Paprocki."
Opisany na blejtramie: "Kazimierz Paprocki | ASP-KRAKÓW 1948"

PRACA NIEDOSTĘPNA
niedostepny

KAZIMIERZ PAPROCKI

Kazimierz Paprocki urodził się w 1917 roku w Stryju, zmarł w 2001 roku w Gliwicach. Studia artystyczne odbył na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie uczył się pod kierunkiem Władysława Jarockiego, równolegle pobierając prywatne lekcje w pracowniach Ignacego Pieńkowskiego oraz Kazimierza Sichulskiego. Po wybuchu II wojny światowej Kazimierz Paprocki był zmuszony przerwać edukację. Naukę kontynuował jednak po 1945 roku, ostatecznie dyplom uzyskał w 1948 roku.
Po ukończeniu studiów Kazimierz Paprocki zamieszkał w Zakopanem, gdzie podjął się pracy pedagogicznej w Zespole Szkół Budowlanych. Niedługo później, w 1950 roku artysta przeniósł się do Gliwic i objął posadę wykładowcy na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej, gdzie aż do 1982 roku zajmował się prowadzeniem zajęć z rysunku odręcznego oraz letnich obozów rysunkowych.

Od 1950 roku Kazimierz Paprocki należał do grona członków Związku Polskich Artystów Plastyków. W 1979 roku artysta został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Malarstwo Kazimierza Paprockiego

Kazimierz Paprocki zajmował się głównie malarstwem sztalugowym, tematami dominującymi w jego twórczościportrety oraz obrazy o charakterze religijnym, wiele prac malarza stanowi obecnie wyposażenie kościołów na Śląsku. Artysta wykonał malarski poczet rektorów Politechniki Śląskiej zdobiący ściany tej uczelni.
Szczególnie warte uwagi w kontekście twórczości Kazimierza Paprockiego są malowane przez artystę portrety i akty kobiece, wyróżniające się znakomitym oddaniem nastroju intymności i nienachalnej zmysłowości przedstawianych modelek.

Poza wykonywaniem obrazów sztalugowych Kazimierz Paprocki zajmował się również malarstwem monumentalnym (jest autorem kilku polichromii wnętrz kościelnych, m.in. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Zbrosławicach), rzeźbą oraz medalierstwem.

Kazimierz Paprocki - wystawy i kolekcje

Kazimierz Paprocki chętnie wystawiał swoje prace na ekspozycjach nie tylko w kraju (np. w Krakowie, we Wrocławiu czy w warszawskiej Zachęcie), ale również za granicą (Francja, Węgry, Czechosłowacja), najczęściej uczestniczył w wystawach ZPAP. Malarz miał też kilka wystaw indywidualnych prezentowanych w Gliwicach (m.in. w latach 1978, 1985 i 1998).
Obrazy Kazimierza Paprockiego znajdują się w kolekcjach prywatnych i muzealnych, m.in. w zbiorach Muzeum w Gliwicach.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Kazimierza Paprockiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Kazimierza Paprockiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Kazimierza Paprockiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Kazimierza Paprockiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

NIEDOSTĘPNE OBRAZY KAZIMIERZA PAPROCKIEGO

x
«
»