MOKWA Marian

Marian Mokwa - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Mariana Mokwy. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Mariana Mokwy na aukcję [kontakt]

MOKWA Marian
MOKWA MarianMOKWA Marian
Tytuł:Pejzaż z Albanii (1924)
Technika:gwasz, akwarela, ołówek, papier naklejony na tekturę
Wymiary:26 x 37 cm (w świetle passe-partout)
42 x 51,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "Mokwa"
Opisany p.d.: "maj 1924 | Albania"
MOKWA Marian
MOKWA MarianMOKWA Marian
Tytuł:Łodzie na plaży (1944)
Technika:akwarela, gwasz, ołówek, papier naklejony na tekturę
Wymiary:35 x 46 cm (w świetle passe-partout)
47 x 56,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany ołówkiem l.d.: "Mokwa | 1944" oraz p.d.: "Mokwa | 1944."
Widoczne zabrudzenie warstwy malarskiej.
Widoczne zarysowanie malatury przy krawędzi (śr.d.).

OPIS PRACY:
Marian Mokwa jest jednym z najbardziej cenionych polskich marynistów. Artysta przez większość życia był związany z Sopotem.
Prezentowana praca jest utrzymana w jasnej tonacji, która w połączeniu z wrażeniowym sposobem malowania wpływa na impresjonistyczny charakter całości. Marian Mokwa zastosował tutaj interesującą kompozycję, dzieląc pole obrazowe na trzy wyraźne partie: plaży, spokojnego morza i błękitnego nieba. W takim sposobie ujęcia nadmorskiego brzegu jeszcze silniej uwidacznia się kunszt artysty, który całe przedstawienie namalował przy pomocy subtelnych, niemal monochromatycznych pociągnięć pędzla.
Obraz wpisuje się w rozbudowaną serię tego typu widoków morskich i stanowi reprezentatywny przykład marynistycznej twórczości Mariana Mokwy.
Sprzedane:XXIII Aukcja Dzieł Sztuki (16 III 2023)
Cena wywoławcza:5000 zł
Cena uzyskana:11000 zł

MARIAN MOKWA

Marian Mokwa

Marian Mokwa
[źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe]

Marian Mokwa urodził się w Malarach w 1889 roku, zmarł w 1987 roku w Sopocie. Od 1906 roku studiował przez krótki czas malarstwo w akademii w Norymberdze, następnie w Monachium i Berlinie, gdzie zakończył naukę w 1909 roku. Po ukończeniu edukacji dużo podróżował, zwiedził m.in. Turcję, Bliski Wschód i kraje bałkańskie. W 1918 roku ostatecznie osiadł w Sopocie, gdzie skupił się na swojej twórczości artystycznej.

Marian Mokwa w znacznym stopniu przyczynił się do rozwoju sztuki na Pomorzu, to właśnie dzięki jego staraniom w 1934 roku powstała w Gdyni Narodowa Galeria Morska, gdzie wystawiał sam artysta oraz inni maryniści. Galeria oraz eksponowane w niej obrazy uległy zniszczeniu w okresie II wojny światowej. Warto wspomnieć, że w 1959 roku Marian Mokwa wziął udział w wystawie malarstwa marynistycznego Royal Society oraz Society of British Marina Painters.

Malarstwo Mariana Mokwy

Marian Mokwa był i jest jednym z najbardziej cenionych marynistów polskich. Artysta tworzył w technice olejnej i akwarelowej, największą część jego dorobku stanowiły obrazy historyczne związane z Bałtykiem i widoki nadmorskie. Malarz wykonywał również inne pejzaże – tatrzańskie, bałkańskie i kaszubskie, sceny batalistyczne oraz portrety i martwe natury z kwiatami.
W twórczości Mariana Mokwy wyczuwalne są wpływy malarstwa nowożytnych mistrzów holenderskich oraz, w jego nieco późniejszej sztuce, inspiracje nurtem postimpresjonizmu.

Marian Mokwa - kolekcje

Obrazy Mariana Mokwy są częścią wielu kolekcji prywatnych, prace artysty znajdują się również w zbiorach muzealnych, m.in. Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Muzeum Narodowego w Gdańsku czy Muzeum Miasta Gdyni.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Mariana Mokwy na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Mariana Mokwy.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Mariana Mokwy, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Mariana Mokwy w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac
x
«
»