ŚWIDER Michał

ŚWIDER Michał BIOGRAFIA

Tytuł:

Pływający (1999)

Technika:akwatinta barwna, papier, edycja 15/50
Wymiary:15 x 11 cm (wymiary grafiki)
41,5 x 31,5 cm (wymiary z oprawą)
niedostepny

MICHAŁ ŚWIDER

Michał Świder urodził się w 1962 roku w Sędziszowie Małopolskim, zmarł w 2019 roku w Czernichowie k. Krakowa. W 1990 roku ukończył studia na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie kształcił się w pracowniach Zbysława Marka Maciejewskiego i Janiny Kraupe-Świderskiej. Po uzyskaniu dyplomu przez krótki czas wykładał na macierzystej uczelni. W 1993 roku został laureatem stypendium Stage Internazionale sull′Affresco we włoskim Fabriano, gdzie uczył studiował technikę fresku i uczył się konserwacji malarstwa ściennego. Ten włoski epizod miał wyraźny wpływ na jego sztukę. Ostatecznie Michał Świder skupił się na własnej twórczości.

Malarstwo Michała Świdra

Stylistyka, jaką Michał Świder operował w swoich pracach, przywodzi na myśl osiągnięcia sztuki antycznej, a także jej spadkobierców - renesansowych artystów specjalizujących się w wykonywaniu fresków oraz XIX-wiecznych malarzy-symbolistów.
Michał Świder stosował wąską, stonowaną kolorystykę złożoną głównie z brązów, ugrów i sjen, urozmaiconą nakładanym na powierzchnię obrazu złotem. Dzięki tym zabiegom artysta ujmował w swoich obrazach nastrój pełen skupienia i tajemniczości.

Michał Świder podejmował zróżnicowaną tematykę, najczęstszym motywem jego kompozycji była jednak niewątpliwie kobieta. W obrazach Michała Świdra nierzadko przeplatał się również mistycyzm oraz tematyka religijna. Artysta często umieszczał w swoich pracach cytaty z Pisma Świętego, chętnie sięgał do symboliki biblijnej.

Obrazy Michała Świdra prezentują hermetyczne, zatrzymane w czasie, surowe przestrzenie, w których osadzone zostały nie mniej chłodne, zmonumentalizowane postacie. Wszystkie elementy malarstwa Michała Świdra skłaniają do refleksji i poświęcenia czasu na analizę wyidealizowanych światów kreowanych przez artystę.

Michał Świder poza malarstwem sztalugowym zajmował się również sztuką monumentalną, jest autorem m.in. malowideł ściennych w refektarzu plebanii w Płokach k. Trzebini.

Michał Świder - wystawy

Michał Świder uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, zarówno w kraju, jak i za granicą. W Polsce eksponował swoje prace głównie w Krakowie - w Galerii Kersten oraz w Warszawie. Z ważniejszych wystaw zagranicznych można wymienić ekspozycję "Cantiucum Canticorum – Pieśń nad pieśniami", która miała miejsce w SoHo w Nowym Jorku w 1999 roku.

Artykuły na temat malarstwa Michała Świdra:

"Kiedy ogląda się obrazy Michała Świdra, myśli natychmiast biegną ku Włochom i epoce przełomu średniowiecza i renesansu. Jego dzieła zaludniają postacie o charakterystycznych oczach w kształcie migdału. Ich spojrzenie jest spokojne, ale uważne, wręcz badawcze. Przeważnie są to wizerunki świętych lub postacie alegoryczne. [...] Zarówno figury, jak i elementy tła, stanowiące zazwyczaj fragmenty architektury, oplata kontur, którego linia odznacza się wyrafinowaną elegancją, wprowadzając w malowidła linearyzm i dekoracyjność. Artysta nie unika także wolnej przestrzeni. Pozostawione puste płaszczyzny powodują nastrój zadumy, kontemplacji i wyciszenie. Temu wrażeniu ciszy sprzyja również gama barw zawężona do półprzejrzystych odcieni brązów, błękitów, czerwieni i żółci, w której pigmenty występują w wy smakowanych, najdelikatniejszych zestawieniach. Autora tych prac można więc uznać za bezpośredniego ucznia mistrzów florenckich czy sieneńskich, tworzących swe malarskie wizje około pięćset lat temu."

~ Barbara Tichy

[Cyt. za: eadem, Spotkanie przy studni. Rzecz o malarstwie Michała Świdra, "Fronda" 11/12, 1998, s. 270.]

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Michała Świdra na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Michała Świdra.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Michała Świdra, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Michała Świdra w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

NIEDOSTĘPNE OBRAZY MICHAŁA ŚWIDRA

x
«
»