KRAUPE-ŚWIDERSKA Janina

Janina Kraupe-Świderska - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Janiny Kraupe-Świderskiej. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac na aukcję [kontakt]

KRAUPE-ŚWIDERSKA Janina
KRAUPE-ŚWIDERSKA JaninaKRAUPE-ŚWIDERSKA JaninaKRAUPE-ŚWIDERSKA Janina
Tytuł:Ideogramy
Technika:gwasz, akwarela, papier
Wymiary:43,5 x 53 cm
71 x 79,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "J. Kraupe"
zapytaj o cenę
KRAUPE-ŚWIDERSKA Janina
KRAUPE-ŚWIDERSKA JaninaKRAUPE-ŚWIDERSKA JaninaKRAUPE-ŚWIDERSKA Janina
Tytuł:Mgła nad Odrą (1983)
Technika:gwasz, akwarela, papier
Wymiary:39,5 x 56,5 cm
47,5 x 64,5 cm (wymiary arkusza)
59,5 x 76 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany ołówkiem p.d.: "J. Kraupe"
Opisany ołówkiem l.d.: "Mgła nad Odrą 1983"

Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej.
niedostepny
KRAUPE-ŚWIDERSKA Janina
KRAUPE-ŚWIDERSKA JaninaKRAUPE-ŚWIDERSKA JaninaKRAUPE-ŚWIDERSKA Janina
Tytuł:Znaki słonecznego lata (1984)
Technika:akwarela, papier
Wymiary:61,3 x 48,5 cm
Uwagi:Sygnowany p.d.: "J.Kraupe"
Opisany na odwrocie: " "Znaki słonecznego lata" 1984"

PRACA NIEDOSTĘPNA
niedostepny

JANINA KRAUPE-ŚWIDERSKA

Janina Kraupe-Świderska urodziła się w 1921 roku w Sosnowcu, zmarła w 2016 roku w Krakowie. Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach Pawła Dadleza, Fryderyka Pautscha, Eugeniusza Eibischa, Wacława Taranczewskiego. Dyplom z malarstwa otrzymała w 1955 roku. Przez wiele lat Janina Kraupe-Świderska pracowała jako pedagog na macierzystej uczelni. W 1980 roku została mianowana profesorem zwyczajnym.
W okresie II wojny światowej artystka działała w konspiracyjnym teatrze Tadeusza Kantora, od 1957 roku należała do II Grupy Krakowskiej, była również członkinią Grupy Oneiron.

Malarstwo i twórczość Janiny Kraupe-Świderskiej

Janina Kraupe-Świderska zajmowała się malarstwem i grafiką. Fascynowała się alchemią, oniryzmem, kulturą Dalekiego Wschodu i filozofią zen, co znalazło odzwierciedlenie w jej twórczości, w której artystka ukazywała przede wszystkim zmienność świata. Znaczącą inspiracją dla malarki była również muzyka.
Styl malarstwa Janiny Kraupe-Świderskiej balansuje na pograniczu abstrakcji i sztuki metaforycznej, widoczne są w nim również wpływy surrealizmu. W tworzonych kompozycjach posługiwała się ona zwykle znakami i ideogramami, zarówno wyimaginowanymi, jak i czerpanymi z historii, pisma oraz symboliki różnorodnych kultur współczesnych i historyczno-archeologicznych. Obrazy Janiny Kraupe-Świderskiej cechują się wysmakowaną, subtelną kolorystyką, zaczerpniętą jak gdyby z marzeń sennych.
Swoje prace artystka nierzadko łączyła w cykle. Twórczość Janiny Kraupe-Świderskiej jest znakomitym przykładem korespondencji różnych dziedzin sztuki w sztuce współczesnej: malarstwa, poezji i muzyki.

Janina Kraupe-Świderska - wystawy, nagrody i kolekcje

Janina Kraupe-Świderska pokazywała swoje prace na wielu ekspozycjach, brała również udział w międzynarodowych wystawach, m.in. w Biennale Sztuki w Saõ Paulo (1965), Biennale Sztuki w Wenecji (1952, 1978) czy EXPO w Sewilli (1992).

Za osiągnięcia w dziedzinie sztuki Janina Kraupe-Świderska była wielokrotnie nagradzana. Otrzymała medal Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1974), Złotą Odznakę Związku Polskich Artystów Plastyków (1977), Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki (1984) oraz Nagrodę Miasta Krakowa (1997).

Dzieła Janiny Kraupe-Świderskiej znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych i muzealnych, m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Kielcach czy Muzeum Sztuki w Łodzi.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Janiny Kraupe-Świderskiej na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Janiny Kraupe-Świderskiej.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Janiny Kraupe-Świderskiej, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Janiny Kraupe-Świderskiej w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

NIEDOSTĘPNE OBRAZY JANINY KRAUPE-ŚWIDERSKIEJ

x
«
»