MACIEJEWSKI Zbysław

Zbysław Maciejewski - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Zbysława Maciejewskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Zbysława Maciejewskiego na aukcję [kontakt]

MACIEJEWSKI Zbysław
MACIEJEWSKI ZbysławMACIEJEWSKI ZbysławMACIEJEWSKI Zbysław
Tytuł:Klomb (1984)
Technika:gwasz, akwarela, papier
Wymiary:48,8 x 61,5 cm
48,3 x 60 cm (w świetle passe-partout)
68,5 x 78 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d. ołówkiem: "Zbysław Maciejewski 84"

OPIS PRACY:
Prezentowana praca Zbysława Maciejewskiego wpisuje się w zespół powstałych w latach 80. portretów czystej, pozbawionej fizycznej obecności człowieka natury. Obraz ten, dzięki niesemantycznej tematyce, a także jasnej, harmonijnej, nieco odrealnionej kolorystyce i wyczuwalnej lekkości prowadzenia pędzla, jest źródłem przyjemnych doznań estetycznych. Warto zwrócić uwagę również na "świeżość" przedstawienia, której wrażenie malarz uzyskał dzięki mistrzowskiemu oddaniu światła.
Natura, a w szczególności właśnie flora, przez wiele lat stanowiła inspirację dla Zbysława Maciejewskiego. Była ona swoistym odpoczynkiem od literackich, groteskowych kompozycji figuratywnych w jego twórczości, tematem, który artysta odkrywał wciąż na nowo, studiując ją w plenerze, malując alla prima, pod wpływem uniesienia i wrażenia chwili - niczym XIX-wieczni impresjoniści.
zapytaj o cenę
MACIEJEWSKI Zbysław
MACIEJEWSKI ZbysławMACIEJEWSKI ZbysławMACIEJEWSKI Zbysław
Tytuł:Sznur pereł (1985)
Technika:olej, płótno
Wymiary:46 x 61 cm
77 x 92 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "Zbs. Maciejewski 1985"
Opisany na odwrocie: "Zbysław Marek | Maciejewski"

PRACA NIEDOSTĘPNA
niedostepny

ZBYSŁAW MACIEJEWSKI

Zbysław Marek Maciejewski urodził się w 1946 roku w Pohulance, zmarł w 1999 roku w Krakowie. W latach 1964-1969 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Wacława Taranczewskiego. Od 1989 roku pracował na Wydziale Grafiki macierzystej uczelni: kierował pracownią malarstwa oraz rysunku. W 1995 roku Zbysław Maciejewski uzyskał tytuł profesora zwyczajnego. Wykładał również w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie.

Malarstwo Zbysława Maciejewskiego

W swojej twórczości Zbysław Maciejewski często nawiązywał do sztuki okresu Młodej Polski, inspirował się m.in. dziełami Józefa Mehoffera, Witolda Wojtkiewicza i Stanisława Wyspiańskiego. Tworzył w duchu symbolizmu i chętnie operował językiem metafory.

Zbysław Maciejewski sięgał po różnorodne tematy, takie jak portret, pejzaż czy scena rodzajowa, malował także erotyki. Często utrwalał sceny przedstawiające człowieka w jego skrajnych etapach życia: dzieciństwie i starości.
Jego twórczość artystyczna rozwijała się dwutorowo. Z jednej strony artysta wykonywał prace balansujące na granicy abstrakcji i surrealizmu, odznaczające się tajemniczym, a czasem wręcz niepokojącym klimatem potęgowanym przez paletę barw z przewagą czerni i brudnych, zgaszonych kolorów (np. "Rozmowa o spokoju i rezygnacji"). Prace o wspomnianej charakterystyce przeplatały się z groteskowymi obrazami utrzymanymi w stylistyce realizmu magicznego, w których nastrój potęgowało zastosowanie jasnej, żywej palety barw (m.in. "Podwórze w Kamionie", "Amor", "Perswazje").
Motywem łączącym wiele prac Zbysława Maciejewskiego był korzeń mandragory o jednoznacznie erotycznym znaczeniu (cykl "Mandragory").
W latach 80., pod wpływem swoich podróży na Południe Europy, artysta zaczął tworzyć egzotyczne pejzaże i martwe natury o minimalistycznej kompozycji i jaskrawych, kontrastowych kolorach.

Zbysław Maciejewski - wystawy i nagrody

Zbysław Maciejewski zadebiutował na wystawie w Muzeum Teatralnym w Krakowie, która odbyła się w 1973 roku. Od tamtego czasu jego prace były eksponowane na licznych wystawach w kraju i za granicą - ponad 100 zbiorowych i 60 indywidualnych.
W 1998 roku za całokształt swojego dorobku malarskiego Zbysław Maciejewski otrzymał Nagrodę im. Witolda Wojtkiewicza nadawaną przez krakowski Okręg ZPAP.

Zbysław Maciejewski - kolekcje

Obrazy Zbysława Maciejewskiego znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych, a także w licznych zbiorach muzealnych, m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie, Warszawie i Poznaniu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy czy Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Artykuły o Zbysławie Maciejewskim:

"Powtarzał często, że malarstwo jest sztuką milczenia. Twórca oferuje działającą na wzrok przedstawieniową kompozycje wizualną, która może przemówić, gdy skupi uwagę odbiorcy, poruszy jego wyobraźnię i pozwoli z warstwy przedstawieniowej wydobyć i zwerbalizować odczucia oraz odczytać zaszyfrowane znaczenia. Dlatego też malowanie obrazu traktował jak solidne przygotowanie aktora do występu na scenie, na której musi dać z siebie wszystko, by wywołać aplauz widowni."

~ Dr Czesław Rzońca

[Cyt. za: Dr Czesław Rzońca, Fragment tekstu kuratorskiego do wystawy artysty w Galerii Teatr Wielki-Opera Narodowa, 25.01.2018- 4.03 2018 https://teatrwielki.pl/dzialalnosc/galeria-opera/wystawy-201718/zbyslaw-marek-maciejewski/]

"Kształty w obrazach Maciejewskiego są zawsze konkretne; nie ma wątpliwości, że pojawiają się tu ludzie, zwierzęta, ptaki, lustro wody, rośliny czy owoce. Ale sposób ich pojawiania się na płótnie nie dopuszcza do odczytywania w kategoriach potocznej realności. To, co widzialne jest znakiem tego, co niewidzialne, utajone. Jest to nowa rzeczywistość, niejasna, a bardzo intensywna i dojmująca, jak to czasem bywa z quasi- rzeczywistością marzeń sennych. Artysta nie używa jednak chwytów typowych dla surrealizmu jak zbitki senne, hybrydy, rozmyślnie szokujące zestawienia przedmiotów i faktów, nie mogących wystąpić w >>prawdziwym życiu<<."

~ Maria Rzepińska

[Cyt. za: Maria Rzepińska, wstęp do katalogu z wystawy Zbysław Marek Maciejewski. Malarstwo i rysunek, 1978-1987.]

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Zbysława Maciejewskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Zbysława Maciejewskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Zbysława Maciejewskiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Zbysława Maciejewskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac
x
«
»