KRZYŻAK Mieczysław

KRZYŻAK Mieczysław BIOGRAFIA

Tytuł:

Krakowskie wesele

Technika:olej, płótno
Wymiary:50 x 70 cm
66,5 x 87 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:
sygnowany p.d.: “M.Krzyżak”
niedostepny

 

Na aukcjach dzieł sztuki Krakowskiego Domu Aukcyjnego padły trzy najwyższe wyniki sprzedaży obrazów Mieczysława Krzyżaka na polskim rynku aukcyjnym:

Mieczysław Krzyżak, Napad wilków - rekord sprzedaży na rynku sztuki


Mieczysław Krzyżak, "Napad wilków"
olej, płótno, 50 x 70 cm
cena wywoławcza: 5 000 zł
cena uzyskana: 9 912 zł (z opłatą aukcyjną)
REKORD SPRZEDAŻY NA RYNKU AUKCYJNYM

Obraz sprzedany w ramach V Aukcji Dzieł Sztuki KDA.

Mieczysław Krzyżak, Napad wilków


Mieczysław Krzyżak, "Napad wilków"
olej, płótno, 50 x 89,5 cm
cena wywoławcza: 4 500 zł
cena uzyskana: 9 440 zł (z opłatą aukcyjną)


Obraz sprzedany w ramach VIII Aukcji Dzieł Sztuki KDA.

Mieczysław Krzyżak, Kulig


Mieczysław Krzyżak, "Kulig"
olej, płótno, 50 x 70 cm
cena wywoławcza: 4 000 zł
cena uzyskana: 9 204 zł (z opłatą aukcyjną)


Obraz sprzedany w ramach VIII Aukcji Dzieł Sztuki KDA.

 

MIECZYSŁAW KRZYŻAK - NOTA BIOGRAFICZNA

Mieczysław Krzyżak urodził się w 1914, zmarł w 1984 roku. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Wojciecha Weissa. Artysta był także uczniem Wojciecha i Jerzego Kossaków, których wpływ jest bardzo widoczny w jego twórczości. Swoją karierę związał z krakowskim Towarzystwem Przyjaciół Sztuk Pięknych, uczestniczył w wielu organizowanych przez nie wystawach, m.in. w ekspozycji Otwarte Drzwi w 1958 roku (obraz "Już nigdy więcej wojny"), w Wystawie Jubileuszowej 50-lecia Polskich Artystów Plastyków Okręgu Krakowskiego w 1961 roku (obraz "Wrzesień 1939"), XVIII Wystawie Ogólnopolskiej Grupy Artystów Plastyków Zachęta również w 1961 roku (obraz "W Bieszczadach"), brał także udział w Dorocznym Salonie Malarstwa Krakowskiego w 1976 roku, gdzie eksponowano jego obraz "Na torze wyścigowym".

 

Malarstwo Mieczysława Krzyżaka

Dzieła Mieczysława Krzyżaka najczęściej poruszają tematykę batalistyczną oraz motywy związane z codziennością wiejskiego życia. Artysta pozostawił po sobie wiele idyllicznych przedstawień wesel, wypraw do lasu, polowań czy beztroskich wycieczek. Równie często w jego twórczości pojawiają się sceny batalistyczne, oddziały ułanów i epizody z wojny polsko-bolszewickiej. Przedstawienia te są dynamiczne, pełne ekspresji, wzrok przyciąga w nich szczegółowo oddana broń, mundury i ludowe stroje. Mieczysław Krzyżak pieczołowicie dopracowywał także tło swoich przedstawień, które zwykle stanowiły podkrakowskie i tatrzańskie lasy oraz wsie. Malarz doskonale potrafił oddać nie tylko fizyczne właściwości zmiennych pór roku, ale także ich charakter, atmosferę: sceny letnie i wiosenne pełne są żywych, nasyconych kolorów oraz ciekawych akcentów świetlnych nadających całości optymizmu i energii. Zimowe i jesienne widoki są natomiast ciemne, przygaszone, utrzymane w klimacie leniwej nostalgii.
Elementem nierozłącznie niemal związanym z twórczością Mieczysława Krzyżakakonie i konne zaprzęgi malowane przez inspiracje płynące z malarstwa mistrzów artysty - Wojciecha i Jerzego Kossaków.
Innym, równie ciekawym kierunkiem twórczości Mieczysława Krzyżakahistoryczne obrazy symboliczno-alegoryczne jak "Wrzesień 1939", ukazujące współczesne artyście wydarzenia z historii Polski.

 

NIEDOSTĘPNE OBRAZY MIECZYSŁAWA KRZYŻAKA

 

Niedostępne prace artysty niedostępne
Niedostępne prace artysty niedostępne
Niedostępne prace artysty niedostępne
Niedostępne prace artysty niedostępne
Niedostępne prace artysty niedostępne
Niedostępne prace artysty niedostępne
x
«
»