BREITENWALD Roman

BREITENWALD Roman BIOGRAFIA

Tytuł:

Pływający (1999)

Technika:akwatinta barwna, papier, edycja 15/50
Wymiary:15 x 11 cm (wymiary grafiki)
41,5 x 31,5 cm (wymiary z oprawą)
niedostepny

ROMAN BREITENWALD

Roman Breitenwald urodził się 1911 roku w Piotrkowie Trybunalskim, zmarł w 1985 roku w Miechowie. Jako kilkuletnie dziecko, wraz z rodziną, wyjechał w czasie I wojny światowej do Rosji, później przeprowadził się do Bydgoszczy, gdzie ukończył gimnazjum. Następnie przeniósł się do Poznania i rozpoczął studia w tamtejszej Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych, gdzie zdobywał wykształcenie m.in. pod okiem Bronisława Bartla oraz Karola Zyndrama Maszkowskiego. W pewnym momencie przerwał jednak naukę w Poznaniu i zamieszkał w Krakowie, gdzie zaczął studia w Akademii Sztuk Pięknych, uczęszczając na zajęcia w pracowniach Władysława Jarockiego, Teodora Axentowicza i Józefa Mehoffera. Dyplom Akademii Sztuki Pięknych w Krakowie Roman Breitenwald uzyskał w 1936 roku. Następnie wyjechał do Warszawy, gdzie obracał się w środowisku Zachęty. Stolicę często opuszczał, by udać się w plener, chętnie przebywał w Daszewie, miejscu zamieszkania wuja i artystycznego autorytetu Romana Breitenwalda, malarza Jana Erazma Kotowskiego, a także w Zarogowie k. Miechowa, gdzie mieszkała siostra artysty - Janina Rudzka.
Po zakończeniu działań II wojny światowej Roman Breitenwald przeniósł się na stałe do Miechowa, gdzie podjął pracę pedagoga.
W 1945 roku Roman Breitenwald został członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.

Malarstwo Romana Breitenwalda

Roman Breitenwald malował bardzo dużo obrazów, najczęściej wykorzystywał płótno i technikę olejną, ale wykonywał również akwarele, chętnie rysował studia ołówkiem.
W dorobku Romana Breitenwalda dominują obrazy o charakterze rodzajowym, w zakresie którego artysta podejmował przeróżną tematykę, m.in. świąt i wesel wiejskich, pracy na roli, targów czy polowań, zawsze umieszczając przedstawiane motywy na tle rodzimych pejzaży, portretowanych w różnych porach roku. Malował również wydarzenia historyczne oraz sceny batalistyczne. Przez większość czasu Roman Breitenwald pozostawał pod silnym wpływem polskich realistów kształconych w monachijskiej ASP, a przede wszystkim, poza malarstwem wspomnianego już wuja artysty - Jana Kotowskiego, cenił twórczość Józefa Chełmońskiego, Józefa Brandta oraz Juliusza Kossaka.
Warto zaznaczyć, że Roman Breitenwald malował również samodzielne pejzaże, portrety i studia postaci, niekiedy akty. Przez dorobek artystyczny malarza przewijają się także wątki żydowskie.

Roman Breitenwald - wystawy

Debiut wystawienniczy Romana Breitenwalda miał miejsce już w latach 30., w roku uzyskania dyplomu (1936). Artysta pokazywał swoje prace głównie w Warszawie i Krakowie, ale eksponował również w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie, a także na wystawach za granicą, m.in. w Kijowie, Sztokholmie, Moskwie i Chicago.
Na przełomie 2011 i 2012 roku w galerii Biura Wystaw Artystycznych "U Jaksy" w Miechowie zorganizowano monograficzną, pośmiertną wystawę obrazów Romana Breitenwalda.
Prace Romana Breitenwalda odnaleźć można w licznych kolekcjach prywatnych, ale również w zbiorach publicznych, np. w kolekcji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Roman Breitenwald został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

ARTYKUŁY O ROMANIE BREITENWALDZIE

"Roman Breitenwald obrazował w swej twórczości uroki ziemi miechowskiej, z którą był związany miejscem zamieszkania. Na jego obrazach znalazł odbicie folklor tej ziemi, targi, wesela chłopskie, sanny, powroty z miasta, ekwipaże. W licznych scenach rodzajowych, uzupełnionych swojskim pejzażem, malowanych olejno na płótnie, rzadziej akwarelą, nieodmiennie główną rolę grał koń. Artysta przedstawiał z zamiłowaniem i wielką biegłością zarówno chłopskie szkapy, konie pociągowe, jak i szlachetne rumaki, czasem w stylu Kossakowskim, co zjednywało mu licznych zwolenników."

~ Witold Bieńkowski
[Cyt. za: Roman Breitenwald (1911-1985): malarstwo i rysunek, oprac. K. Olchawa, P. Olchawa, M. Breitenwald, Miechów 2012, s. nn; źródło: "Dziennik Zachodni" 44, 21-22.02.1998.]

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Romana Breitenwalda na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Romana Breitenwalda.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Romana Breitenwalda, zapraszamy do kontaktu [link].


Zobacz galerię obrazów Romana Breitenwalda w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

NIEDOSTĘPNE OBRAZY ROMANA BREITENWALDA

x
«
»