III Aukcja Dzieł Sztuki

GAŁEK Stanisław
LOT 21
ID: 003021

GAŁEK Stanisław BIOGRAFIA

Tytuł:Polana Pisana w Dolinie Kościeliskiej (1950)
Technika:olej, tektura
Wymiary:35 x 49,5 cm
43,5 x 58 cm (wymiary z oprawą)
sygn. l.d.: „ST.GAŁEK | 1950”
na odwrocie ołówkiem: „St. Gałek | Dolina Kościeliska "Pisana", szałas"

Stanisław Gałek był uznawany za jednego z najlepszych malarzy Tatr okresu międzywojennego. Jego obraz „Polana Pisana w Dolinie Kościeliskiej” przedstawia Górali wypasających owce na tytułowej hali. Zarówno regionalny strój Podhalan, jak i figury owiec, mimo swobodnego sposobu malowania, zostały dobrze zaobserwowane i przedstawione. Kompozycja obrazu jest wyważona, a jej ciężar skupiony został po zacienionej lewej stronie, zamkniętej widocznym fragmentem charakterystycznej góralskiej chaty. Stosunkowo jasna gama barwna i impresjonistycznie ujęty światłocień znakomicie oddają ciepło słonecznego, wiosennego dnia w Tatrach.
Cena wywoławcza:4000 zł
Cena uzyskana:5200 zł