CZYŻEWSKI Tytus

Tytus Czyżewski - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Tytusa Czyżewskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Tytusa Czyżewskiego na aukcję [kontakt]

CZYŻEWSKI Tytus
CZYŻEWSKI TytusCZYŻEWSKI TytusCZYŻEWSKI Tytus
Tytuł:Portret młodego mężczyzny (1940/1943)
Technika:olej, płótno
Wymiary:95 x 70 cm
106 x 81,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:sygnowany l.d.: "Tytus | Czyżewski"
Obraz przez wiele lat znajdował się w depozycie w Muzeum Sztuki w Łodzi. Praca wystawiana m.in.: Wystawa indywidualna, Poznań 1974, poz. 68; Wystawa indywidualna, Festiwal Sztuki, CBWA, Sopot 1956.
Obraz Tytusa Czyżewskiego "Portret młodego mężczyzny" cechuje harmonia i wysmakowana elegancja, zarówno kompozycji jak i środków malarskich. Model przedstawiony jest realistycznie, tylko w niewielkich detalach (wazon) pobrzmiewają kubistyczne fascynacje artysty z czasów, kiedy należał jeszcze do ugrupowania Formistów. Warstwa malarska kładziona jest cienko, niezwykle dynamicznie, krótkimi i wyraźnymi pociągnięciami pędzla.
niedostepny

TYTUS CZYŻEWSKI

Tytus Czyżewski

 

Tytus Czyżewski
[Źródło: NAC]

Tytus Czyżewski urodził się w 1880 roku, zmarł w 5 maja 1945 roku. Był jedną z najważniejszych postaci polskiej awangardy artystycznej dwudziestolecia wojennego. Studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Józefa Mehoffera i Leona Wyczółkowskiego. W latach 1907-1912 mieszkał w Paryżu i zetknął się z rozwijającym się kubizmem oraz malarstwem Paula Cezanne’a. Oba te czynniki wywarły znaczny wpływ na rozwój jego stylu.

Po powrocie do Krakowa, w 1914 roku wstąpił do grupy Ekspresjoniści Polscy, która od 1919 roku przyjęła nazwę Formiści. Wraz z innymi jej członkami publikował pismo "Formiści". Był także mocno związany ze środowiskami skupionymi wokół futurystycznych periodyków "Zwrotnica" i "Jednodńuwka futurystuw". Z jego inicjatywy powstały kluby "Katarynka" i "Gałka Muszkatołowa", które stały się popularnymi miejscami dysput inteligencji i artystów. Od 1934 roku należał do redakcji "Głosu Plastyków".

Wystawa w Instytucie Krzewienia Sztuki w Poznaniu

 

Fragment fotografii: Wystawa prac Tytusa Czyżewskiego, W. Lama, Hipolita Polańskiego, Kazimierza Tomorowicza w Instytucie Krzewienia Sztuki w Poznaniu
[Źródło: NAC]

Malarstwo Tytusa Czyżewskiego

Malarstwo Tytusa Czyżewskiego charakteryzowało się geometryzacją kształtów, bogactwem kolorystyki i harmonią barw. Swobodnie operował malarskimi zaczerpniętymi z postimpresjonizmu i kubizmu: deformacją perspektywy, uproszczeniem formy, mocnym konturem. Artysta eksperymentował z fakturą farby, którą nakładał pociągnięciami o różnej grubości i dynamice. Podobnie jak wielu malarzy tego okresu szukał inspiracji w sztuce ludowej, czego przykładem jest obraz "Zbójnik".

W 1915 roku Czyżewski podjął próbę przełamania tradycyjnej koncepcji obrazu, jako dwuwymiarowego płótna, w związku z czym stworzył prace wielopłaszczyznowe. Artysta tworzył ekspresyjne kompozycje, które opierały się na uproszczeniach i geometryzacji form. W latach 1924-1925 w twórczości Tytusa Czyżewskiego istotnym zagadnieniem stały się odwołania do sztuki ludowej. W obrazach z lat 1922-1930 jest z kolei zauważalna fascynacja artysty malarstwem hiszpańskim, w szczególności pracami El Greca. Po powrocie do Polski w 1930 roku w twórczości artysty zaczęły dominować martwe natury, które cechowały falista linia i migotliwość barw. Na przełomie lat 30. i 40. barwy na obrazach stały się bardziej opalizujące.

Poza malarstwem Tytus Czyżewski zajmował się twórczością literacką, krytyką artystyczną i typografią.

Tytus Czyżewski wystawy i kolekcje

Twórczość artysty często stykała się z ostrym sprzeciwem krytyków, mimo to Tytus Czyżewski brał udział w wielu prestiżowych wystawach: paryskich Salonach, Międzynarodowej Wystawie Sztuka i Technika w Paryżu, ekspozycji L'Art Vivant en Europe w Brukseli. Artysta współpracował z warszawskim TZSP oraz wystawiał z licznymi ugrupowaniami artystycznymi w kraju.

Prace Tytusa Czyżewskiego znajdują się w wielu kolekcjach, choćby tylko wspomnieć o zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Sztuki w Łodzi.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Tytusa Czyżewskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Tytusa Czyżewskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Tytusa Czyżewskiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Tytusa Czyżewskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

 

x
«
»