ĆWIKLIŃSKI Zefiryn

ĆWIKLIŃSKI Zefiryn
ĆWIKLIŃSKI ZefirynĆWIKLIŃSKI ZefirynĆWIKLIŃSKI Zefiryn

ĆWIKLIŃSKI Zefiryn BIOGRAFIA

Tytuł:Pejzaż z sosną (1923)
Technika:olej, tektura
Wymiary:36 x 31 cm (w świetle oprawy)
43,5 x 39 cm (wymiary z oprawą)
Cena wywoławcza:3000,00 zł
Cena uzyskana:3000,00 zł
Cena z opłatą aukcyjną:3540,00 zł
ĆWIKLIŃSKI Zefiryn

ĆWIKLIŃSKI Zefiryn BIOGRAFIA

Tytuł:Ruiny Odrzykoń
Technika:akwarela, papier
Wymiary:25,5 x 18 cm (w świetle passe-partout)
41,5 x 32,5 cm (wymiary z oprawą)
Cena wywoławcza:1000,00 zł
Cena uzyskana:2100,00 zł
Cena z opłatą aukcyjną:2478,00 zł

ZEFIRYN ĆWIKLIŃSKI - NOTA BIOGRAFICZNA

Zefiryn Ćwikliński urodził się w 1871 roku we Lwowie, zmarł w 1930 roku w Zakopanem. Przez jeden rok akademicki studiował filozofię na Uniwersytecie Lwowskim, następnie wyjechał do Krakowa, gdzie w 1887 roku rozpoczął naukę w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Dzięki stypendium miał szansę kontynuować edukację w Akademii wiedeńskiej.
Po studiach pracował jako nauczyciel rysunku w Brodach i Jarosławiu. W 1898 roku artysta wyjechał do Włoch i Dalmacji, by studiować malarstwo krajobrazowe. Po nieco ponad roku powrócił do kraju, a w 1908 roku przeprowadził się do Zakopanego.
Malarz był członkiem Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych oraz zakopiańskiego Związku Plastyków, należał też do lwowskiej „Grupy Sześciu”.

We wczesnym okresie twórczości Zefiryn Ćwikliński malował obrazy symboliczne i zajmował się ilustracją. W tym czasie inspirował się np. sztuką Władysława Podkowińskiego. Na przełomie wieków artysta zmienił swój zakres zainteresowań i skupił się na malarstwie pejzażowym. Po wyjeździe do Zakopanego tworzył głównie widoki Tatr i przedstawienia Górali.

Artysta pokazywał swoje obrazy na wystawach zbiorowych (m.in. Warszawa, Kijów, Londyn, Wiedeń, Chicago) i indywidualnych (Lwów, Kraków).
Prace Zefiryna Ćwiklińskiego znajdują się np. w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie i Poznaniu czy Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.