III Aukcja Dzieł Sztuki

Data aukcji: 2020-05-26

III Aukcja Dzieł Sztuki

26 maja (wtorek) 2020 - godz. 19.30

Hotel Holiday Inn - Kraków ul. Wielopole 4

wyniki

 

Wystawa przedaukcyjna:

5-26 V 2020 godz. 10-18

Krakowski Dom Aukcyjny - ul. Starowiślna 14

Regulamin    

regulamin

zlecenie aukcyjne

Katalog Aukcji

Obiekty oferowane na aukcji: 2
WITKIEWICZ Stanisław Ignacy (WITKACY)
WITKIEWICZ Stanisław Ignacy (WITKACY)WITKIEWICZ Stanisław Ignacy (WITKACY)WITKIEWICZ Stanisław Ignacy (WITKACY)
LOT 23
ID: 003023

WITKIEWICZ Stanisław Ignacy (WITKACY) BIOGRAFIA

Tytuł:Portret Romana Ducha w wieku dziecięcym (1934)
Technika:pastel, papier
Wymiary:62 x 47 cm (w świetle)
70,5 x 55 cm cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:sygn. l.d.: „Witkacy 1934 V NP NTT + herb”; p.d.: „(T.B+E)"

PROWENIENCJA:
- kolekcja prywatna rodziny sportretowanego,
- zakup od artysty.

Opisany w publikacji Ireny Jakimowicz, "Stanisław Ignacy Witkiewicz 1885-1939. Katalog dzieł malarskich", wyd. Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 1990, poz. 1855, s. 133.

OPIS PRACY:
Portret Romana Ducha, syna Kazimierza, został namalowany przez Witkacego w autorskim typie odpowiednim dla wizerunków dziecięcych – B+E. Obraz cechuje się charakterystycznym dla twórczości Witkacego linearyzmem, pewną, długą kreską konturu i rozedrganą płaszczyzną promieniście zarysowanego tła, które podkreśla metafizyczną siłę portretowanego. Znamiennym elementem pracy jest szczególna uwaga, jaka została poświęcona powiększonym oczom modela, które artysta uważał za „zwierciadła duszy” człowieka. Ze względu na bliską znajomość, która łączyła Stanisława Ignacego Witkiewicza z rodzicami Romana Ducha, artysta niejednokrotnie wykonywał wizerunki „Romcia”, jak nazywał chłopca sam Witkacy. Inny portret, również namalowany w roku 1934, ukazuje Romana Ducha w bardziej realistycznej i szczegółowej konwencji typu B.

PRACA NIEDOSTĘPNA
Estymacja:80000 - 100000 zł
WITKIEWICZ Stanisław Ignacy (WITKACY)
WITKIEWICZ Stanisław Ignacy (WITKACY)WITKIEWICZ Stanisław Ignacy (WITKACY)WITKIEWICZ Stanisław Ignacy (WITKACY)
LOT 24
ID: 003024

WITKIEWICZ Stanisław Ignacy (WITKACY) BIOGRAFIA

Tytuł:Portret Kazimierza Ducha (1933)
Technika:pastel, papier
Wymiary:63,2 x 48,2 cm (w świetle)
70,5 x 56 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:sygn. l.d.: „Ign Witkiewicz 1933 VII”; śr.d.: „(T.B) NP NTT”
W lewym dolnym rogu pod ramą filigran: "TIZIAN".

PROWENIENCJA:
- kolekcja prywatna rodziny sportretowanego,
- zakup od artysty

Praca wzmiankowana w publikacji Ireny Jakimowicz, "Stanisław Ignacy Witkiewicz 1885-1939. Katalog dzieł malarskich", wyd. Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 1990, poz. 1739, s. 129.

OPIS PRACY:
Kazimierz Duch, minister Opieki Społecznej w latach 1933-1934, był nie tylko znajomym, ale również mecenasem i „kochanym opiekunem duchowym” Stanisława Ignacego Witkiewicza. Dzięki jego wstawiennictwu i pomocy materialnej drukiem ukazało się główne dzieło filozoficzne Witkacego „Pojęcia i twierdzenia implikowane przez pojęcie istnienia”. Artysta był w stałym kontakcie z Kazimierzem i chętnie portretował członków rodziny Duchów. Prezentowany portret został namalowany w zdyscyplinowanym, najbardziej realistycznym typie B. Doskonale oddaje on cechy fizjonomiczne modela, ujmując jednocześnie rys psychologiczny sportretowanego. Obraz utrzymany został w wąskiej, stonowanej gamie barwnej. W pracy widoczne są cechy twórczości Witkacego: linearyzm oraz akcent kolorystyczny w postaci niebiesko-amarantowego krawata.

PRACA NIEDOSTĘPNA
Estymacja:90000 - 110000 zł
Strony:

O aukcji

Aukcja Dzieł Sztuki

Na III Aukcję Dzieł Sztuki Krakowskiego Domu Aukcyjnego zapraszamy miłośników i kolekcjonerów sztuki polskiej. Na obejmującą 65 prac ofertę aukcyjną składają się różnorodne technicznie i tematycznie prace z zakresu malarstwa, rysunku oraz rzeźby. Warto zaznaczyć, że na aukcji pojawią się nieobecne wcześniej na rynku sztuki obiekty cenionych polskich artystów.

Dzieła sztuki dawnej na aukcji

Katalog rozpoczyna się od prezentacji sztuki dawnej. Perłą nadchodzącej aukcji jest niewątpliwie para olejnych portretów przyjaciół rodziny Matejków - Pauliny i Antoniego Giebułtowskich (lot 3) namalowane przez Jana Matejkę. Obrazy prezentowane były na wielu wystawach, są również wymieniane w katalogach i reprodukowane w publikacjach. Dzieła te po raz pierwszy pojawiają się na rynku sztuki.

Na aukcji wylicytować będzie można również inne prace z kategorii dawnego malarstwa portretowego, m.in. obrazy Leona Wyczółkowskiego oraz Feliksa Michała Wygrzywalskiego. Kilka słów więcej należy w tym miejscu poświęcić dwóm pastelowym portretom członków rodziny Duchów autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego) (lot 23, 24). Wizerunki namalowane zostały w autorskich typach wypracowanych przez artystę na potrzeby własnej firmy portretowej. Obrazy te nigdy wcześniej nie były obecne na rynku sztuki.

Warto również wspomnieć, że na aukcji pojawią się dwa dzieła wybitnego ucznia Jacka Malczewskiego – Wlastimila Hofmana. Na pozycji nr 16 znalazł się typowy dla twórczości tego artysty obraz „Odpoczynek” ukazujący umiejscowioną w pejzażu polskiej wsi scenę z dziećmi i aniołem. Kolejny obiekt to „Zamyślona” (lot 17), czyli niezwykle liryczny portret młodej kobiety z kwiatem róży.

W kategorii sztuki dawnej polecamy również bogaty zestaw malarstwa pejzażowego, w którym znalazły się m.in. obrazy Bronisławy Rychter Janowskiej, Sotera Augusta Jaxy Małachowskiego czy Iwana Trusza.

W ofercie III Aukcji Dzieł Sztuki pojawi się też kilkanaście prac o charakterze rodzajowym, np. obrazy Stefana Bukowskiego, Juliusza Słabiaka, Jerzego Potrzebowskiego i Stanisława Gibińskiego. W tej kategorii szczególną uwagę należy poświęcić pracy „Na posterunku” Jerzego Kossaka (lot 25) oraz zespołowi scen myśliwskich autorstwa Adama Setkowicza (lot 28-30).

Na pozycji nr 35 katalogu znalazł się obraz „księżniczki malarstwa polskiego” - Zofii Stryjeńskiej. Obraz łączy w sobie technikę farby wodnej i olejnej oraz podejmuje niejednokrotnie obecny w twórczości artystki sielankowy motyw pary zbierającej jabłka.

Coraz większą popularnością na polskim rynku sztuki cieszą się prace prymitywistów. W tym kontekście warto wspomnieć o dostępnym na aukcji rysunku Nikifora Krynickiego (lot 5) oraz malowanych na szkle obrazach Eweliny Pęksowej (lot 36-39). W ofercie pojawiła się też praca Bronisława Krawczuka (lot 53), artysty związanego z Grupą Janowską.

Rzeźba na aukcji

Na III Aukcji Dzieł Sztuki pojawią się również obiekty, które mogą zainteresować kolekcjonerów rzeźby. W katalogu znalazły się aż trzy prace Jeana Lamberta-Ruckiego – inspirowany sztuką Afryki „Anioł” (lot 40) oraz dwa odmienne przedstawienia Ukrzyżowanego (lot 41, 42). Znakomitym dziełem jest pełen niejasnej symboliki i archetypicznych treści „Święty chleb” Władysława Hasiora. Ofertę rzeźby zamyka duet rzeźb Igora Mitoraja (lot 44, 45).

Aukcja sztuki współczesnej

Dla pasjonatów sztuki współczesnej przygotowaliśmy ofertę prezentującą szeroki wachlarz kierunków artystycznych obecnych w sztuce polskiej drugiej połowy XX stulecia. Wśród dostępnych na aukcji obiektów wymienić można m.in. konceptualną „Małą grę” Ryszarda Winiarskiego (lot 49), balansujący na granicy abstrakcji i figuracji „Obraz XI/99” Władysława Jackiewicza (lot 64) czy reprezentujący nurt abstrakcji lirycznej rysunek „Oćma zaprzańca” Tadeusza Brzozowskiego (lot 52).

Warto zwrócić szczególną uwagę na obecne w katalogu prace Edwarda Dwurnika. Na aukcji wylicytować będzie można trzy obiekty – płótno „Żołnierz i dziewczyna” (lot 56), będący kontynuacją cyklu „Podróże autostopem” obraz „Sieraków” (lot 58) oraz powstałą w wyniku połączenia technik graficznych i rysunkowych pracę „Wprawni fachowcy” (lot 57) ze stanowiącego swoistą krytykę sytuacji społeczno-politycznej PRL-u cyklu „W cieniu budowli”.

W kategorii sztuki współczesnej znajdą się również prace Stanisława Wałacha, Romana Zakrzewskiego, Stanisława Kuskowskiego i Franciszka Maśluszczaka.

Katalog aukcyjny zamyka wpisujące się w nurt realizmu magicznego, inspirowane muzyką płótno Rafała Olbińskiego

Wszystkie obiekty z oferty można zobaczyć na wystawie przedaukcyjnej, która odbędzie się w Krakowskim Domu Aukcyjnym [ul. Starowiślna 14 – Kraków]. Wystawę oglądać można od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-18.00.

Rezerwacja miejsca na sali oraz wcześniejsza rejestracja do aukcji - prosimy o kontakt

Jeśli chcą Państwo otrzymać katalog aukcji w formie drukowanej prosimy o kontakt.

 

 

katalog i licytacja live na portalu

 

 

katalog i licytacja live na portalu

 

 

Strony:
x
«
»