XXI Aukcja Dzieł Sztuki (15 XII 2022)

Data aukcji: 2022-12-15

Krakowski Dom Aukcyjny®

XXI Aukcja Dzieł Sztuki

15 grudnia (czwartek) 2022 - godz. 19.00

Krakowski Dom Aukcyjny - Kraków ul. Starowiślna 14

Licytacja live na bid.kda.pl


Wystawa przedaukcyjna:

Kraków - Starowiślna 14
5-15 grudnia 2022, godz. 10.00-18.00
Regulamin Arkusz zlecenia aukcyjnegoArkusz zlecenia Arkusz zlecenia aukcyjnego

Zaloguj się i złóż zlecenie aukcyjne

 

Obiekty oferowane na aukcji: 3
ZAKRZEWSKI Roman
ZAKRZEWSKI RomanZAKRZEWSKI RomanZAKRZEWSKI Roman
LOT 35
ID: 021035

ZAKRZEWSKI Roman BIOGRAFIA

Tytuł:Portret kobiety z imbrykiem (1997)
Technika:olej, płótno
Wymiary:120 x 81,5 cm
124 x 85 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "‧ R‧Z ‧ | ‧ 97 ‧"
Opisany na odwrocie: "R ‧ ZAKRZEWSKI ‧ | ‧ 1997 ‧ OLEJ ‧"

OPIS PRACY:
Kobiece portrety autorstwa Romana Zakrzewskiego cechuje liryczność. W prezentowanym obrazie artysta ukazał postać kobiety zatrzymanej w manierystycznej, pełnej subtelnego wdzięku pozie. Ciemne, intensywne barwy ubioru sportretowanej oraz otaczającego ją wnętrza zostały skontrastowane z delikatną, ciepłą karnacją kobiety oraz jasnymi wzgórzami i błękitem nieba w tle.
Warto wspomnieć, że w twórczości Romana Zakrzewskiego przedstawiane pomieszczenia są zazwyczaj puste, w przypadku tej pracy artysta ukazał jednak obok postaci stolik, na którym znajduje się niewielki biały imbryk, stanowiący przyciągający wzrok akcent kolorystyczny. Wzbogacenie przedstawienia o ten przemyślany szczegół wpłynęło na znakomite zrównoważenie kompozycji.
"Portret kobiety z imbrykiem" doskonale obrazuje inspiracje Romana Zakrzewskiego malarstwem dawnych mistrzów renesansowych. Odniesienia zauważalne są m.in. w otwarciu kompozycji poprzez okno, za którym rozciąga się rozległy pejzaż, jak również obecności draperii zasłaniających część pola obrazowego.

Zapraszamy do lektury artykułu na temat malarstwa Romana Zakrzewskiego w kontekście rynku sztuki [ZOBACZ]


REKORD SPRZEDAŻY NA RYNKU SZTUKI

Cena wywoławcza:49000 zł
Cena uzyskana:62000 zł
ZAKRZEWSKI Roman
ZAKRZEWSKI RomanZAKRZEWSKI RomanZAKRZEWSKI Roman
LOT 36
ID: 021036

ZAKRZEWSKI Roman BIOGRAFIA

Tytuł:Portret z rumieńcem (1996)
Technika:olej, płótno
Wymiary:115 x 75 cm
118 x 78 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "‧R‧Z"
Opisany na odwrocie: "R ‧ ZAKRZEWSKI ‧ | ‧ 1996 ‧ OLEJ ‧"
Na odwrocie opis autorski z adresem.

Zapraszamy do lektury artykułu na temat malarstwa Romana Zakrzewskiego w kontekście rynku sztuki [ZOBACZ]

Cena wywoławcza:49000 zł
Cena uzyskana:49000 zł
ZAKRZEWSKI Roman
ZAKRZEWSKI RomanZAKRZEWSKI Roman
LOT 37
ID: 021037

ZAKRZEWSKI Roman BIOGRAFIA

Tytuł:Portret w letniej sukience (2008)
Technika:olej, płótno
Wymiary:100 x 70 cm
117 x 87 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "‧ R‧Z ‧ | ‧ 08 ‧"
Opisany na odwrocie: "‧ R ‧ ZAKRZEWSKI ‧ | ‧ 2008 ‧ OLEJ ‧"

Zapraszamy do lektury artykułu na temat malarstwa Romana Zakrzewskiego w kontekście rynku sztuki [ZOBACZ]


SPRZEDAŻ WARUNKOWA
Cena wywoławcza:45000 zł
Cena uzyskana:45000 zł
Strony:

O aukcji

XXI Aukcja Dzieł Sztuki

Do zapoznania się z katalogiem XXI Aukcji Dzieł Sztuki Krakowski Dom Aukcyjny® pragnie zaprosić kolekcjonerów sztuki dawnej oraz współczesnej. Lista obiektów obejmuje blisko 70 prac reprezentujących zróżnicowane nurty w sztuce XX i XXI wieku.

Katalog aukcji

Katalog aukcji otwierają dzieła rozpoznawalnych artystów polskich, aktywnych na przełomie stulecia oraz w pierwszej połowie XX wieku, których dzieła cieszą się w ostatnim czasie coraz większym zainteresowaniem wśród koneserów: Sotera Jaxa-Małachowskiego (lot 1-2, 4-5) i Bronisławy Rychter-Janowskiej (lot 3).

Na szczególną uwagę zasługują gwasze pierwszego ze wspomnianych twórców, Sotera Jaxa-Małachowskiego. Miłośnicy malarstwa marynistycznego odnajdą bowiem w katalogu grudniowej aukcji różne odsłony nadmorskiego pejzażu: czysty, słoneczny widok lekko pieniącego się przy brzegu Bałtyku (lot 4), sielskie ujęcie łodzi na piaszczystej plaży (lot 2), ale także oddającą siłę żywiołu scenę ukazującą łodzie na wzburzonych sztormem falach (lot 1). Swoistą ciekawostkę stanowi natomiast pozycja nr 5 - "Pejzaż z kwiatami maków i łanem zboża" z 1922 roku, przedstawiający stosunkowo rzadki w dorobku twórczym Sotera Jaxa-Małachowskiego motyw krajobrazu wsi.

Malarstwo realistyczne na aukcji

Katalog grudniowej aukcji Krakowskiego Domu Aukcyjnego zwróci zapewne uwagę kolekcjonerów polskiego tradycyjnego malarstwa realistycznego. Poza obrazami olejnymi "klasyka gatunku" - Jerzego Kossaka, koneserzy będą mieli okazję wylicytować prace Adama Setkowicza, Juliusza Słabiaka, Ottokara Skibińskiego, Stanisława Gibińskiego, Stanisława Czajkowskiego czy Mieczysława Krzyżaka. W kontekście twórczości tego ostatniego warto poświęcić kilka słów wielkoformatowemu obrazowi pt. "Starcie orszaku króla Jana Kazimierza w asyście górali z oddziałem Szwedów".

Cracoviana

W katalogu XXI Aukcji Dzieł Sztuki miłośnicy Krakowa odnajdą weduty tego miasta (lot 21-22) uwiecznione m.in. przez Mariana Szczerbińskiego oraz sceny związane z lokalnym folklorem - akwarelowy orszak krakowiaków autorstwa Adama Setkowicza (lot 11) czy ludowe zabawy w podkrakowskiej wsi zapisane pędzlem Ottokara Skibińskiego (lot 23).

Rzeźba w ofercie aukcyjnej

W grudniowym katalogu dziedzinę rzeźby reprezentuje wyjątkowe dzieło Jeana Lamberta-Ruckiego (lot 30). Choć motyw krucyfiksu bardzo często przewijał się w historii twórczości tego artysty, w oferowanym obiekcie uwagę zwraca jego format, a także opracowanie drewnianego krzyża opartego o dekoracyjny stalowy stelaż. Charakterystyczne dla Jeana Lamberta-Ruckiego połączenie romańskiej prostoty z dekoracyjnością art déco oddziałuje na widza już nie tylko doskonałością detalu, ale także skalą.

Sztuka współczesna na aukcji

Koneserzy malarstwa drugiej połowy XX wieku i sztuki obecnego stulecia powinni zatrzymać wzrok na drugiej połowie katalogu grudniowej aukcji. Lista obiektów obejmuje bowiem dzieła klasyków polskiej sztuki współczesnej, m.in. Edwarda Dwurnika, Alfreda Lenicy czy Romana Zakrzewskiego.

Salvador Dali - litografie w katalogu aukcji

XXI Aukcja Dzieł Sztuki wiąże się z niebywałą okazją kolekcjonerską - na pozycji nr 34 znalazł się zespół pięciu litografii barwnych z cyklu "Flordali - Les Fruits" autorstwa jednego z najbardziej znanych i cenionych artystów na świecie, współtwórcy surrealizmu - Salvadora Dalego. Grafiki malarza z tej serii rzadko pojawiają się na rynku sztuki, a ze względu na doskonałość technologiczną, ciekawą historię powstania oraz charakterystyczną dla twórcy nutę humoru i erotyzmu, są poszukiwane przez koneserów.

Więcej o pracach z cyklu "Flordali - Les Fruits" w artykule na blogu [ZOBACZ]

Obrazy Romana Zakrzewskiego

W katalogu aukcji znalazły się trzy prace zyskującego coraz większe uznanie wśród kolekcjonerów Romana Zakrzewskiego (lot 35-37). Oferowane obrazy pochodzą z dwóch różnych okresów twórczości artysty i znakomicie pokazują ewolucję jego indywidualnego stylu.
Zachęcamy do obejrzenia prac i zapoznania się z opublikowanym na blogu Krakowskiego Domu Aukcyjnego artykułem przedstawiającym wyniki aukcyjne obrazów Romana Zakrzewskiego i analizującym potencjał inwestycyjny jego dzieł.

Twórczość Romana Zakrzewskiego na polskim rynku sztuki [PRZECZYTAJ]

Wystawa przedaukcyjna

Wszystkie obiekty z oferty można zobaczyć na wystawie przedaukcyjnej, która będzie trwać od 5 do 15 grudnia 2022 roku w Krakowskim Domu Aukcyjnym [ul. Starowiślna 14 - Kraków] od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-18.00 oraz w sobotę (10 grudnia) w godzinach 10.00-12.00.

Jeśli życzą sobie Państwo więcej zdjęć obiektów, zapraszamy do kontaktu.

Przebieg aukcji

XXI Aukcja Dzieł Sztuki odbędzie się z udziałem publiczności, 15 grudnia o godzinie 19.00 w siedzibie Krakowskiego Domu Aukcyjnego® - ul. Starowiślna 14, Kraków. Rejestracja uczestników rozpocznie się o godzinie 18.30.
W licytacji można także wziąć udział składając zlecenie z limitem, zlecenie telefoniczne oraz licytować live na bid.kda.pl
W razie pytań dotyczących udziału w aukcji, zapraszamy do kontaktu.

licytacja live na bid.kda.pl (logowanie danymi z portalu onebid.pl)

katalog i licytacja live na portalu

Artinfo Krakowski Dom Aukcyjny

Strony:
x
«
»