XXVII Aukcja Dzieł Sztuki (31 V 2023)

Data aukcji: 2023-05-31

Krakowski Dom Aukcyjny®

XXVII Aukcja Dzieł Sztuki

31 maja (środa) 2023 - godz. 18.30

Krakowski Dom Aukcyjny - Kraków ul. Starowiślna 14

Licytacja live na bid.kda.pl


Wystawa przedaukcyjna:

Kraków - Starowiślna 14
19-31 maja 2023 r., godz. 10.00-18.00
Regulamin Arkusz zlecenia aukcyjnegoArkusz zlecenia Arkusz zlecenia aukcyjnego

Zaloguj się i złóż zlecenie aukcyjne

 

Obiekty oferowane na aukcji: 1
BORUTA Tadeusz
LOT 75
ID: 027075

BORUTA Tadeusz BIOGRAFIA

Tytuł:W szkarłat odziany (1992)
Technika:olej, płótno
Wymiary:80 x 60 cm
82,5 x 62,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i opisany na odwrocie: "TADEUSZ | BORUTA | ‧ W SZKARŁAT | ODZIANY ‧ 1992 | OL. PŁ. 80 x 60"
Cena wywoławcza:4000 zł
Cena uzyskana:4000 zł
Strony:

O aukcji

XXVII Aukcja Dzieł Sztuki

Do zapoznania się z katalogiem XXVII Aukcji Dzieł Sztuki Krakowski Dom Aukcyjny® zaprasza kolekcjonerów sztuki dawnej oraz współczesnej. Lista obiektów obejmuje ponad 80 prac reprezentujących zróżnicowane kierunki w sztuce polskiej począwszy od drugiej połowy XIX wieku aż po XXI stulecie.

Realizm - malarstwo na aukcji

W katalogu XXVII Aukcji Dzieł Sztuki szeroko reprezentowany jest nurt rodzajowego malarstwa realistycznego. Obok prac artystów cenionych na rynku za imponującą umiejętność oddawania rzeczywistości w obrazach (m.in. Czesława Wasilewskiego (lot 1, lot 17), Hugo Ungewittera (lot 2), Jerzego Kossaka (lot 5-7, lot 14-16), Edwarda Mesjasza (lot 20-21), Stanisława Gibińskiego (lot 19)) znalazły się prace klasyków historii sztuki polskiej drugiej połowy XIX stulecia - rysunek Józefa Brandta (lot 3) oraz akwarela Juliusza Kossaka (lot 4).

Józef Brandt był polskim malarzem związanym z monachijskim środowiskiem artystycznym i twórcą znakomitych obrazów batalistycznych. W swojej twórczości często przedstawiał postacie lisowczyków, którzy stanowili XVII-wieczną polską formację zbrojnej lekkiej jazdy. Byli oni znani ze swojej skuteczności na placu boju, brawury i awanturniczej natury. Oferowana praca "Lisowczyk" stanowi studium głowy rozpoznawalnej postaci tytułowego lisowczyka, którego zakręcony wąs, futrzana czapa i arkebuz zawieszony na plecach trafnie oddają nieprzejednany charakter postaci, a także znakomicie odwzorowują elementy panującej w tym czasie mody sarmackiej.

Rodzajowa akwarela "Odpoczynek" (1895) autorstwa Juliusza Kossaka jest natomiast interesującym przykładem późniejszej twórczości tego artysty. Malarz ukazał tytułowy odpoczynek zarówno w kontekście zwierząt, jak i przedstawionych z lewej strony pola obrazowego ludzi. W tle kompozycji znajduje się rozbudowana architektura, która zaskakuje dbałością o najmniejsze detale.

W kategorii realizmu warto zwrócić również uwagę na zachwycające różnorodnością pejzaże i weduty, m.in. tatrzańskie krajobrazy uwiecznione przez Mieczysława Filipkiewicza (lot 42) i Mieczysława Bieszczanina (lot 43), "Górski potok" oraz sielskie "Snopki" pędzla Stanisława Żurawskiego (lot 39-40), wprowadzające temat marynistyczny do oferty "Wzburzone morze" Wiktora Koreckiego (lot 29), lwowski "Motyw z Żelaznej Wody" Ludwika Misky'ego (lot 53) czy wawelską architekturę autorstwa Stanisława Fabijańskiego (lot 41). To jednak oczywiście nie wszyscy autorzy malarskich pejzaży w katalogu - zachęcamy do zapoznania się z pełną listą oferowanych obiektów.

Młoda Polska - oferta aukcyjna

Dzieła z epoki Młodej Polski są jednymi z najbardziej poszukiwanych przez kolekcjonerów sztuki dawnej. Oferta majowej aukcji obejmuje prace jednych z najwybitniejszych przedstawicieli tego nurtu - Stanisława Wyspiańskiego (lot 10) i Teodora Axentowicza (lot 8-9).

Stanisław Wyspiański jest określany jako jedna z największych indywidualności artystycznych w polskiej historii sztuki. Do największych i powszechnie znanych osiągnięć artysty należy stworzenie polichromii i witraży dla kościoła oo. Franciszkanów w Krakowie. Oferowana na aukcji praca "Jaskółki (dymówki)" ukazuje studia tytułowych zwierząt o charakterystycznym upierzeniu. Co znaczące, m.in. dzięki listom Stanisława Wyspiańskiego i zapiskom wspomnień Władysława Ekielskiego wiadomym jest, że artysta zamierzał na ścianach franciszkańskiej świątyni stworzyć fryz z przedstawieniami lecących ptaków. Z zachowaniem pewniej ostrożności można przypuszczać więc, że dzieło "Jaskółki (dymówki)" powstało właśnie przy tej okazji i było związane z pracami projektowymi, jakie artysta prowadził z myślą o polichromiach w krakowskim kościele oo. Franciszkanów.

Na majowej aukcji Krakowski Dom Aukcyjny® oferuje dwa obrazy Teodora Axentowicza reprezentujące różne kierunki w twórczości tego malarza - olejny "Portret damy z broszą" wpisujący się w nurt salonowych, wpasowujących się w liryczny charakter sztuki fin de siècle'u wizerunków reprezentacyjnych oraz unaoczniający młodopolskie zamiłowanie do ludowości obraz "Starość i młodość (Huculszczyzna)". Druga z wymienionych kompozycji ukazuje motyw huculskiego starca z młodą dziewczyną lub chłopcem, który był wielokrotnie poruszany przez Teodora Axentowicza. Skontrastowanie wieku postaci nadaje pracy wymowę symboliczną. Osadzenie kompozycji w zimowej scenerii jest również symptomatyczne dla malarstwa artysty. W tym konkretnym przykładzie chłód karpackiej zimy podkreślony został jeszcze przez gest ogrzewającej zmarznięte dłonie dziewczyny. Wyjątkowe w kompozycji jest natomiast rozbudowane tło, na którym majaczą zaśnieżone wzniesienia oraz uśpione drzewa i krzewy. Pejzaż ożywiony został tajemniczą sylwetką przemierzającą pokryte śniegiem pola.

Tak modne w środowisku artystycznym Młodej Polski chłopomania i zainteresowanie folklorem, również terenów Karpat, widoczne są nie tylko w opisanym obrazie Teodora Axentowicza, ale także w pracach innych artystów tworzących w pierwszej połowie XX wieku, mianowicie w "Hucułce na tle pejzażu" Stanisława Górskiego (lot 49), "Lirniku huculskim" Józefy Józefowicz (lot 50) i szkicu górala widniejącego na odwrocie "Pejzażu nizinnego z zagajnikiem" Antoniego Suchanka (lot 52).

Młodopolskie klimaty obecne są również w dekoracyjnej "Martwej naturze z różami i porcelaną" pędzla Stefana Filipkiewicza (lot 11), martwej naturze z secesyjną maską - maszkaronem autorstwa Marii Giżbert-Studnickiej (lot 51), symbolicznej scenie "Raj utracony" Wlastimila Hofmana (lot 44) czy kompozycjach Bronisławy Rychter-Janowskiej (lot 12-13).

Orient - inspiracje w malarstwie

Kultura Bliskiego i Dalekiego Wschodu stanowiła inspirację głównie dla artystów przełomu XIX i XX wieku, ale także w późniejszym okresie istniało grono malarzy zafascynowanych orientem. W katalogu XXVII Aukcji Dzieł Sztuki Krakowski Dom Aukcyjny® poświęcił cały blok (lot 25-35). pracom przedstawiającym motywy głównie bliskowschodnie, wśród których wymienić można obraz ukazujący częsty w twórczości Feliksa Michała Wygrzywalskiego motyw modlitwy Arabów na pustyni (lot 28). Niezwykle ciekawy w tym kontekście jest również zespół siedmiu rysunków Adama Styki, stanowiących projekty ilustracji do powieści Henryka Sienkiewicza "W pustyni i w puszczy". Każda z prac została opublikowana w katalogu jako osobna pozycja (lot 25-27, lot 32-34). Orientalny charakter posiada również przedstawiająca mędrca praca nierozpoznanego autora (lot 31), namalowana w iście mistrzowski sposób, ze znakomitym wyczuciem barwy i formy.

Malarstwo portretowe na aukcji

Poza wspomnianym już wizerunkiem damy autorstwa Teodora Axentowicza (lot 9) i huculskimi wizerunkami autorstwa Stanisława Górskiego (lot 49) i Józefy Józefowicz, w katalogu aukcji znalazło się jeszcze kilka prac o charakterze portretowym. Uwagę przykuwa pastelowa "Elegantka" Kaspra Żelechowskiego (lot 37), której wizerunek znakomicie oddaje charakter ówczesnej epoki. Trudno nie zatrzymać wzroku na uwiecznionym przez Stanisława Żurawskiego, bardzo kobiecym i subtelnie erotycznym "Półakcie blondynki z lusterkiem" (lot 38). Poniekąd portretowy charakter mają również oferowane rysunki Wlastimila Hofmana (lot 46-47).
W dziedzinie sztuki współczesnej warto zaś wymienić opisany niżej "Portret w białym kołnierzyku" autorstwa Romana Zakrzewskiego (lot 59), ale także obrazy olejne Allana Rzepki (lot 72) oraz Tadeusza Boruty (lot 75).

Aukcja sztuki współczesnej

Poza bogatą ofertą sztuki dawnej katalog aukcyjny prezentuje również ciekawe prace z kategorii polskiej sztuki współczesnej. Tę część oferty otwierają obrazy Wiktora Zina - artysty, architekta i popularyzatora sztuki, którego twórczość cieszy się coraz większym zainteresowaniem koneserów. Krakowski Dom Aukcyjny® proponuje Państwu aż cztery prace tego malarza (lot 57-58, lot 60-61), wśród których na szczególną uwagę zasługują imponujące formatem (67 x 100 cm) pastelowe "Polskie Tatry" z 2000 roku oraz nieco wcześniejsza chronologicznie namalowana gwaszem kompozycja pejzażowa "Szron" (1990) ukazująca krajobraz Dubienki nad Bugiem. Druga ze wspomnianych prac była reprodukowana w formie pocztówki.

Krakowski Dom Aukcyjny® jest liderem sprzedaży dzieł Romana Zakrzewskiego na polskim rynku sztuki i to właśnie na naszych aukcjach najczęściej można spotkać obrazy tego artysty. W katalogu XXVII Aukcji Dzieł Sztuki praca malarza znalazła się na pozycji nr 59. Jest to półpostaciowy "Portret w białym kołnierzyku" z 1994 roku cechujący się rozpoznawalną dla Romana Zakrzewskiego linearnością i geometryzacją form. Ukazana postać kompozycyjnie nawiązuje do portretów renesansowych. Delikatny uśmiech kobiety, ukazanie jej twarzy en trois quarts, skierowanie włosów na ramię i uwydatnienie wyraźnie odcinającego się dekoltu mogą nasuwać skojarzenia z "Giocondą" Leonarda da Vinci.

Wzrok kolekcjonerów najpewniej przyciągną także pozycje nr 67-69, pod którymi widnieją wielobarwne obrazy Witolda Pałki, artysty znanego z dynamicznych, tętniących życiem scen ukazujących ludzi we wnętrzach, najczęściej kawiarni, teatrów, oper i sal bankietowych. Na majowej aukcji wylicytować będzie można zarówno kompozycje z roztańczonymi na balu parami, jak i motywy z koncertów muzyki klasycznej.

Swoisty "biały kruk" kolekcjonerski to natomiast obiekt nr 70 - wykonana z metalu, kamienia i drewna steampunkowa rzeźba Stanisława Jerzego Sudera "Ptak - nielot". Warto zaznaczyć, że artysta zajmował się głównie malarstwem, a prezentowana praca to jedna z niewielu rzeźb w jego dorobku artystycznym.

Wystawa dzieł sztuki

Wszystkie obiekty z katalogu można zobaczyć na wystawie przedaukcyjnej, która będzie trwać w dniach 19-31 maja 2023 roku w Krakowskim Domu Aukcyjnym [ul. Starowiślna 14 - Kraków] od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-18.00.

Jeśli życzą sobie Państwo więcej zdjęć obiektów, zapraszamy do kontaktu.

Przebieg aukcji

XXVII Aukcja Dzieł Sztuki odbędzie się z udziałem publiczności, 31 maja o godzinie 18.30 w siedzibie Krakowskiego Domu Aukcyjnego - ul. Starowiślna 14, Kraków. Rejestracja uczestników rozpocznie się o godzinie 18.00.
W licytacji można także wziąć udział składając zlecenie z limitem, zlecenie telefoniczne oraz licytować live
W razie pytań dotyczących udziału w aukcji, zapraszamy do kontaktu.

Transport wylicytowanych prac do Warszawy Krakowski Dom Aukcyjny planuje 7 czerwca 2023 roku (środa). W tym dniu istnieje możliwość umówienia spotkania w Warszawie.

licytacja live na onebid.pl

katalog i licytacja live na portalu

Artinfo Krakowski Dom Aukcyjny

Strony:
x
«
»