XXVIII Aukcja Dzieł Sztuki

29 czerwca (czwartek) 2023 - godz. 18.30

19-29 czerwca 2023 r., godz. 10.00-18.00

DUDA-GRACZ Jerzy

DUDA-GRACZ Jerzy
LOT 62
ID: 028062

DUDA-GRACZ Jerzy BIOGRAFIA

Tytuł:Portret obrzędowy - Włóczęga 7 (2001)
Technika:olej, płyta
Wymiary:50 x 40 cm
48 x 38 cm (w świetle oprawy)
73,5 x 64 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i opisany l.d.: "DG ‧ 2620 / 2001 ‧"
Na odwrocie matka autorska z opisem obrazu.

Jerzy Duda-Gracz jest znany jako twórca groteskowych scen z życia Polaków. Artysta o swojej twórczości mówił, że "rekonstruuje to, co przemija, odchodzi i rozpada się". Podkreślał przy tym, że maluje "świat umarły, świat niespełnionych marzeń, świat złożony ze strzępów pamięci, obrazów, starych fotografii, rozmów, tęsknoty, lęków, miłości, goryczy, złości i ciepła".
Od 1986 roku artysta tworzył cykl "Obrazów prowincjonalno-gminnych", w którym starał się oddać charakter Polski powiatowej. W powstałych wówczas pracach wielokrotnie powracał motyw psa, który od wieków jest uznawany za wiernego towarzysza człowieka. Prezentowany obraz jest utrzymany w charakterystycznej dla artysty turpistycznej stylistyce, przedstawia średniej wielkości kundelka o krótkiej sierści – można by rzec, typowego "burka", spotykanego na wsiach i osiedlach.