XXXV Aukcja Dzieł Sztuki

28 lutego (środa) 2024 - godz. 18.30

godz. 10.00-18.00

FAŁAT Julian

FAŁAT Julian
LOT 7
ID: 035007

FAŁAT Julian BIOGRAFIA

Tytuł:Zima na Polesiu
Technika:gwasz, akwarela, tektura
Wymiary:39 x 97,5 cm
48,5 x 107 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i opisany p.d.: "JFałat | Polesie"
Na odwrocie trzy pieczęcie: "OBRAZY ORYGINALNE | MALARZY POLSKICH | MAKSYMILIAN RÜBNER | KRAKÓW, RYNEK GŁ. 11."

Więcej o obrazie Juliana Fałata w artykule na blogu [ZOBACZ]

Na temat wrażenia, jakie wywarły na nim zimowe krajobrazy Polesia Julian Fałat zanotował między innymi:
"Drzewa oszronione jak lodowate skały, potworne i dziwaczne przy pojawiającem się już blednieniu nieba, ciągną moje oczy i podniecają wyobraźnię. Wśród zupełnej ciszy słychać tylko świdrujący uszy jęk dzwonka przy sankach".
"A Polesie, to morze nietkniętych skarbów dla pejzażysty! [...] Śmiało można powiedzieć, że na całym świecie — poza Japonią — niema ludu, któryby w łonie swem ukrywał takie nieprzebrane skarby dla sztuki."
[Cyt. za: J. Fałat, Pamiętniki, Warszawa 1935, s. 142-143, 207.]
Cena wywoławcza:60000 zł
Cena uzyskana:80000 zł