Krakowski Dom Aukcyjny®

XXXV Aukcja Dzieł Sztuki

28 lutego (środa) 2024 - godz. 18.30

Krakowski Dom Aukcyjny - Kraków ul. Starowiślna 14

Licytacja live na bid.kda.pl


Wystawa przedaukcyjna:

Kraków - Starowiślna 14
godz. 10.00-18.00
Regulamin Arkusz zlecenia aukcyjnegoArkusz zlecenia Arkusz zlecenia aukcyjnego

Zaloguj się i złóż zlecenie aukcyjne

ZOBACZ OPIS AUKCJI

 

NIKIFOR Krynicki

NIKIFOR Krynicki
LOT 55
ID: 035055

NIKIFOR Krynicki BIOGRAFIA

Tytuł:Kościół z rozetą
Technika:gwasz, akwarela, karton
Wymiary:21 x 15 cm
34,5 x 24 cm (z oprawą)
Uwagi:Opisany p.d.: "50 ZŁ"
Opisany śr.d.: "WKRAKOWSKIWSISEŁO
Na odwrocie dwie pieczątki autorskie (okrągła - "MISTRZ Z KRYNICY ‧ | NIKIFOR" i prostokątna - "NIKIFOR-MALARZ | KRYNICA").

OPIS PRACY:
Miejskie weduty z budowlą kościoła to jeden z najczęstszych tematów w cenionej sztuce Nikifora. Ukazanie wertykalnej sylwetki świątyni pozwalało wyznaczyć dominantę kompozycji i podporządkować pozostałe elementy jej pionowym kształtom, dawało też możliwości fantazjowania na temat szczegółu, w wyniku czego artysta mógł ukazywać najbardziej skomplikowane formy przetworzonej przez jego wyobraźnię dekoracji architektonicznej.
Nikifor Krynicki był uważnym obserwatorem otaczającej go rzeczywistości, ale jego twórczość nie stanowi próby bezbłędnego odwzorowania znanych mu miejsc. Znakomity umysł artysty czerpał jedynie inspirację z otoczenia, a ostateczne dzieło stanowiło fantazyjny wynik połączenia prawdy z wyobraźnią mistrza. Dobrym przykładem takiego stanu rzeczy jest oferowany gwasz "Kościół z rozetą", przedstawiający neogotycką w formie świątynię wznoszącą się pośród szeregu domów i charakterystycznej dla twórczości Nikifora alei drzew. Elementy i kształty architektury pozwalają rozpoznać pierwowzór, jaki stanowił kościół św. Józefa w Krakowie, dodatkową wskazówkę stanowi autorski opis wspominający właśnie o motywie krakowskim. Szczegóły kompozycji różnią się jednak od oryginału, by wymienić chociażby tylko tytułową rozetę, która zastąpiła ostrołukowe monumentalne okno fasady.
Prezentowana praca to niewątpliwie warte uwagi dzieło Nikifora świadczące o dużym artyzmie umysłu "Matejki z Krynicy".
Cena wywoławcza:7000 zł
Cena uzyskana:11000 zł
x
«
»