HOFFMANN Adam
Adam Hoffmann - notowania aukcyjne
Aktualna oferta aukcyjna Adama Hoffmanna. Wyniki aukcyjne. Biografia
Zachęcamy do zgłaszania prac Adama Hoffmanna na aukcję [kontakt]
Tytuł: | Kompozycja groteskowa |
Technika: | gwasz, technika mieszana, papier |
Wymiary: | 40,5 x 28,8 cm 73 x 58,8 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany ołówkiem p.d.: "AHoffmann" |
Sprzedane: | VIII Aukcja Dzieł Sztuki (14 IV 2021) |
Cena wywoławcza: | 1900 zł |
Cena uzyskana: | 1900 zł |
Tytuł: | Satyr (1975) |
Technika: | technika mieszana, pastel, papier |
Wymiary: | 49 x 33,5 cm 71 x 53 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | sygnowany p.d.: "Dz | 29 III | 1975" sygnowany ołówkiem na odwrocie. |
Sprzedane: | I Aukcja Dzieł Sztuki |
Cena wywoławcza: | 2000 zł |
Cena uzyskana: | 2000 zł |
Tytuł: | Sceny z życia kobiety |
Technika: | węgiel, papier |
Wymiary: | 60,3 x 46,5 cm (w świetle oprawy) 86,5 x 70,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | PRACA NIEDOSTĘPNA |
Tytuł: | Artysta i jego modelka |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 36,5 x 48,5 cm 43,7 x 55 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Na odwrocie pieczątka J. Ewy Kierskiej-Hoffmann potwierdzająca autentyczność obrazu.
PRACA NIEDOSTĘPNA |
Tytuł: | W kawiarni (1975) |
Technika: | węgiel, papier |
Wymiary: | 36 x 50 cm (w świetle passe-partout) 63 x 82,5 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d. monogramem "ah | 13 II | 1975"
PRACA NIEDOSTĘPNA |
Tytuł: | Odnowa Krakowa - Po remoncie (1969) |
Technika: | pastel, węgiel, papier |
Wymiary: | 51 x 36,5 cm 67,5 x 53 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | sygn. p.d.: "AH | 4 XI | 1969" autorski opis na odwrocie OPIS PRACY: „Odnowa Krakowa – Po Remoncie” to praca rysunkowa Adama Hoffmanna ukazująca zaułek krakowskiego Zwierzyńca. Głównym bohaterem przedstawienia jest uderzająca swoją bielą ślepa elewacja narożnej kamienicy. Pozostała, sprawnie i miękko modelowana światłocieniem część rysunku optycznie oddala się od widza i buduje głębię obrazu. Tylne zabudowania widoczne po lewej stronie jasnej ściany artysta ukazał we właściwy dla siebie sposób, z wyczuwalnym wpływem nurtu kubistycznego. W omawianej pracy Adam Hoffmann oddał nastrój listopadowego dnia rysując zachmurzone niebo, dymiące kominy, suche gałęzie oplatającego ściany bluszczu oraz odbicia budynków na lśniącej od niedawnego deszczu ulicy. PRACA NIEDOSTĘPNA |
ADAM HOFFMANN
Adam Hoffmann urodził się w 1918 roku w Krakowie, zmarł tamże w roku 2001. Od 1938 roku studiował na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Naukę artystyczną rozpoczął w Prywatnej Szkole Malarstwa Alfreda Terleckiego. Następnie studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach malarstwa Władysława Jarockiego i Eugeniusza Eibischa oraz grafiki Konrada Srzednickiego. Adam Hoffmann dyplom obronił w 1948 roku. W latach okupacji niemieckiej uczył się także w Kunstgewerbeschule i związał się z Grupą Młodych Plastyków założoną przez Tadeusza Kantora, która po wojnie przeistoczyła się w II Grupę Krakowską.
Adam Hoffmann angażował się w działalność pedagogiczną: uczył w liceach plastycznych, od 1979 roku wykładał na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, prowadził także pracownię rysunku w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jego uczniami byli między innymi członkowie Grupy "Wprost", którzy traktowali swojego mistrza jako autorytet artystyczny i moralny.
Malarstwo Adama Hoffmanna
Adam Hoffmann uprawiał malarstwo, rysunek i grafikę użytkową. Głównym tematem swojej twórczości uczynił relacje damsko-męskie i problem zakłamania w stosunkach międzyludzkich, zaś najczęściej powielanym motywem w jego sztuce był akt. Artysta stworzył swoisty bestiariusz człekokształtnych stworzeń zdeformowanych przez namiętności, walkę i czas. Wykorzystywał także znane motywy mitologiczne i biblijne, jak porwanie Europy, taniec Salome czy Judyta i Holofernes.
Malarstwo Adama Hoffmanna wpisuje się w nurt kubizującej figuracji oparty na perfekcyjnym, ekspresyjnym rysunku. Kolorystyka prac artysty z biegiem czasu stawała się coraz bardziej ograniczona, z dominacją mistrzowsko walorowanych odcieni szarości.
Jak już wspomniano, malarz zajmował się także grafiką użytkową, w latach 50. projektował plakaty dla Teatru Groteska.
Adam Hoffmann - wystawy i nagrody
Adam Hoffmann prezentował swoje prace na licznych wystawach w Krakowie, Warszawie i Poznaniu.
Obrazy Adama Hoffmanna znajdują się w kilku kolekcjach muzealnych, m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie.
Przyjmujemy obrazy Adama Hoffmanna na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Adama Hoffmanna.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Adama Hoffmanna, zapraszamy do kontaktu [link].
Zobacz galerię obrazów Adama Hoffmanna w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].