SETKOWICZ Adam

SETKOWICZ Adam BIOGRAFIA

Tytuł:

Zaprzęg z saniami (ok. 1943/1944)

Technika:akwarela, papier
Wymiary:12 x 23,5 cm (wymiary w świetle oprawy)
27 x 37 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:
Sygnowany l.d.: "A. Setkowicz"
niedostepny

 

ADAM SETKOWICZ

Adam Setkowicz urodził się 1876 roku w Krakowie, zmarł tamże w roku 1945. W latach 1891-1894 studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie, w latach 1897-1898 naukę uzupełniał pod kierunkiem Teodora Axentowicza.

 

Malarstwo Adama Setkowicza

Adam Setkowicz tworzył głównie w technice akwareli i farby olejnej. Cechą charakterystyczną wielu jego prac są małe formaty.
Malował głównie sceny rodzajowe w wiejskim krajobrazie (np. orka, polowanie, wiejskie wesele). Tłem dla przedstawień czynił realia podkrakowskich, kresowych i beskidzkich miejscowości, najczęściej ukazując je w szacie zimowej. Ponadto Adam Setkowicz malował sceny religijne, alegoryczne, martwe natury oraz widoki architektury miejskiej, trzeba jednak wspomnieć, że nie stanowią one wielkiej części jego dorobku artystycznego.

Artysta zwykle tworzył kompozycje zamknięte, główną scenę umieszczając w centrum pracy. Dobrym przykładem jego twórczości może być akwarela "Zaprzęg z saniami" (ok. 1943/1944). Dominującym elementem jest tutaj zaprzęg konny, niezwykle wyraźny na tle zimowej bieli krajobrazu.
Malarz nawiązywał do obrazów Józefa Brandta czy Juliana Fałata, co jest szczególnie zauważalne w sposobie oddawania dynamiki pędzących koni oraz w zamiłowaniu do podpatrywania życia ludności wiejskiej.

Poza twórczością malarską Adam Setkowicz zajmował się także grafiką użytkową.

Adam Setkowicz współpracował z wydawnictwem "Salon Malarzy Polskich", dla którego tworzył karty pocztowe: świąteczne oraz patriotyczne, z wizerunkami Józefa Piłsudskiego i Tadeusza Kościuszki.

 

Adam Setkowicz - wystawy

Niewiele wiadomo o karierze Adam Setkowicza czy jego uczestnictwie w życiu kulturalnym, jednak na pewno w 1933 roku uczestniczył w wystawie w Piotrkowie Trybunalskim.
Na przełomie 2020 i 2021 roku Muzeum Krakowa zorganizowało monograficzną ekspozycję poświęconą postaci Adama Setkowicza zatytułowaną "Pozdrowienia z Krakowa".

Prace Adama Setkowicza znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych, a także w zbiorach muzealnych, m.in. w kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Krakowa, Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, Muzeum Okręgowego w Lesznie czy Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie.

 

Poszukujemy prac

 

Przyjmujemy obrazy Adama Setkowicza na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Adama Setkowicza.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Adama Setkowicza, zapraszamy do kontaktu [link].


Zobacz galerię obrazów Adama Setkowicza w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

 

NIEDOSTĘPNE OBRAZY ADAMA SETKOWICZA

 

x
«
»