KREÜTZ-MAJEWSKI Andrzej
Andrzej Kreütz-Majewski - notowania aukcyjne
Aktualna oferta aukcyjna Andrzeja Kreütza-Majewskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia
Zachęcamy do zgłaszania prac Andrzeja Kreütza-Majewskiego na aukcję [kontakt]
Tytuł: | Bez tytułu (1975) |
Technika: | gwasz, tusz, papier |
Wymiary: | 31,5 x 21 cm (w świetle passe-partout) 58 x 47 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.g.: "Andrzej Majewski 1975" |
Sprzedane: | XXI Aukcja Dzieł Sztuki (15 XII 2022) |
Cena wywoławcza: | 2000 zł |
Cena uzyskana: | 2800 zł |
ANDRZEJ KREÜTZ-MAJEWSKI
Andrzej Kreütz-Majewski urodził się 19 września 1936 w Brdowie, zmarł 28 lutego 2011 roku w Warszawie. Był polskim scenografem, malarzem i pedagogiem. W 1953 roku rozpoczął naukę na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Karola Frycza, Andrzeja Stopki i Adama Marczyńskiego. W 1959 roku ukończył studia dyplomem z wyróżnieniem za scenografię do "Horsztyńskiego" Juliusza Słowackiego w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. W 1962 roku uzyskał również dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie.
Od 1966 do 2005 roku Andrzej Kreütz-Majewski pełnił funkcję naczelnego scenografa Teatru Wielkiego w Warszawie. Równolegle współpracował z największymi teatrami oraz operami w wielu krajach świata.
Od 1990 roku zajmował się działalnością pedagogiczną będąc profesorem w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a od 2007 także Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Twórczość Andrzeja Kreütz-Majewskiego
Do najważniejszych scenograficznych realizacji zagranicznych Andrzeja Kreütza-Majewskiego należą dekoracje do następujących spektakli operowych: "Samson i Dalilla" (Opera w Kolonii, 1968); "Salome" (Covent Garden, 1970); "Elektra" (Opera Hamburska, 1973; Opera Paryska, 1974; Teatro Sao Cárlos, 1992); "Gra w zabijanego" (Burgtheater, 1971); "La Passione" (Piccolo Teatro di Milano, 1972); "De temporum fine comoedia" (Festiwal w Salzburgu, 1973); "Dafnis i Chloe" (Bühnen der Stadt Bonn, 1987); "Jeremiasz" (Národni Divadlo, 1998); "Don Giovanni" (Théatre Municipal w Luksemburgu, 1998).
Poza tworzeniem scenografii teatralnych Andrzej Kreütz-Majewski zajmował się również malarstwem. Obrazy autorstwa Andrzeja Kreütza-Majewskiego są pełne ekspresji, która jest wynikiem zarówno energicznych pociągnięć pędzla, wrażeniowego kształtowania brył oraz gamy barwnej, w której występują kontrastowe zestawienia kolorów. Artysta na obrazach ukazywał motywy mitologiczne, martwe natury, pejzaże, jak i również fantastyczne wyobrażenia miejsc i postaci. W jego kompozycjach wyczuwalna jest w myśl artystyczna kreatora przestrzeni sceny teatru.
Andrzej Kreütz-Majewski - wystawy
Pierwsza indywidualna wystawa malarstwa artysty miała miejsce w 1957 roku w teatrze Tadeusza Kantora Cricot-2 w Krakowie. Następnie prace malarskie i scenograficzne Andrzeja Kreütza-Majewskiego były wielokrotnie prezentowane w kraju i za granicą, m.in. we Wright Hepburn Gallery w Londynie (1968, 1970), Galerii Foyer w Kolonii (1968), Palacio de Bellas Artes w Mexico City (1974). W 1986 roku prace malarskie, scenograficzne, kostiumy i rekwizyty teatralne pokazane zostały na Praskim Quadriennale Scenografii. W 1984 roku odbyła się monograficzna wystawa twórczości Andrzeja Kreütza-Majewskiego w Galerii CBWA "Zachęta" w Warszawie. W 1990 roku w Centrum Scenografii Polskiej Muzeum Śląskiego otwarto Galerię Andrzeja Majewskiego. Prace artysty można było również zobaczyć na wystawie "Iluzja pędzlem budowana" w Centrum Scenografii Polskiej Muzeum Śląskiego w Katowicach (2007) a także na wystawie "Według Wyspiańskiego. Profesor Kreütz-Majewski i studenci" w Teatrze Wielkim w Warszawie (2007).
Andrzej Kreütz-Majewski - nagrody i wyróżnienia
Andrzej Kreütz-Majewski otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Najbardziej prestiżowe z nich to: II Nagroda na Biennale Sztuki w Paryżu (1961); Nagroda Państwowa I stopnia (1966); Złoty Medal na Triennale Scenografii w Nowym Sadzie (1966); Złoty Medal na Quadriennale w Pradze (1967); Nagroda Ministra Kultury i Sztuki I stopnia (1975).
Za swoją działalność artystyczną Andrzej Kreütz-Majewski został uhonorowany orderami Polonia Restituta, Krzyżem Kawalerskim, Komandorskim i Komandorskim z Gwiazdą oraz Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Przyjmujemy obrazy Andrzeja Kreütza-Majewskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Andrzeja Kreütza-Majewskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Andrzeja Kreütza-Majewskiego, zapraszamy do kontaktu [link].
Zobacz galerię obrazów Andrzeja Kreütza-Majewskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].