SUCHANEK Antoni

SUCHANEK Antoni
SUCHANEK AntoniSUCHANEK Antoni
Tytuł:Pejzaż nizinny z zagajnikiem | Portret górala (praca dwustronna) (1927)
Technika:pastel, ołówek, tektura
Wymiary:51 x 65 cm
64,2 x 79,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany na stronie z pejzażem p.d.: "ASuchanek | 1927"
Sygnowany na stronie z portretem p.śr.: "Suchanek"
Opisany na stronie z portretem p.g.: "A Pawicki (?) | [nieczytelne]"
Sprzedane:XXVII Aukcja Dzieł Sztuki (31 V 2023)
Cena wywoławcza:2800 zł
Cena uzyskana:3600 zł

ANTONI SUCHANEK - NOTA BIOGRAFICZNA

Antoni Suchanek urodził się w 1901, zmarł w 1982 roku. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, m.in. w pracowniach Józefa Mehoffera i Leona Wyczółkowskiego.
Po uzyskaniu dyplomu osiadł w Gdyni. Tematem swoich prac czynił sceny z budującego się miasta, portu i stoczni. Był pierwszym artystą, który postanowił utrwalać na płótnie codzienne życie przemysłowej Gdyni. Często malował panoramy miasta widziane z perspektywy Kamiennej Góry i Kępy Oksywskiej. Za Panoramę Gdyni dwukrotnie otrzymał I nagrodę na Wystawie Morskiej.

W czasie II wojny światowej był więziony w obozie koncentracyjnym, jednak udało mu się przetrwać i w 1946 powrócił do Gdyni. Jego pierwsze prace powojenne są przejmującą kroniką odbudowującego się z ruin miasta (cykl „Stocznia buduje”).

Artysta tworzył także ilustracje dla wielu czasopism ukazujących się na Pomorzu. Aktywnie angażował się w życie artystyczne i społeczne Trójmiasta. Wraz z Marianem Mokwą otworzył artystyczną kawiarnię „Cyganeria Grupy Polskich Marynistów Plastyków”. Był zasłużoną i barwną postacią. Jeden ze skwerów przy gdańskim molo został nazwany jego nazwiskiem.