KSIĄŻEK Bolesław

KSIĄŻEK Bolesław
KSIĄŻEK BolesławKSIĄŻEK BolesławKSIĄŻEK Bolesław

KSIĄŻEK Bolesław BIOGRAFIA

Tytuł:Motyl
Technika:ceramika szkliwiona
Wymiary:27 x 40,5 x ok. 2 cm
Uwagi:
Sprzedane:VIII Aukcja Dzieł Sztuki (14 IV 2021)
Cena wywoławcza:1800 zł
Cena uzyskana:4400 zł
Cena z opłatą aukcyjną:5192 zł
KSIĄŻEK Bolesław
KSIĄŻEK BolesławKSIĄŻEK BolesławKSIĄŻEK Bolesław

KSIĄŻEK Bolesław BIOGRAFIA

Tytuł:Kompozycja abstrakcyjna
Technika:ceramika szkliwiona
Wymiary:39 x 27 x 2 cm
Uwagi:
Sprzedane:VIII Aukcja Dzieł Sztuki (14 IV 2021)
Cena wywoławcza:2300 zł
Cena uzyskana:3400 zł
Cena z opłatą aukcyjną:4012 zł
KSIĄŻEK Bolesław
KSIĄŻEK BolesławKSIĄŻEK BolesławKSIĄŻEK Bolesław

KSIĄŻEK Bolesław BIOGRAFIA

Tytuł:Kwiaty
Technika:ceramika szkliwiona, metal
Wymiary:50,8 x 50 x ok. 2 cm
Uwagi:
Sprzedane:VIII Aukcja Dzieł Sztuki (14 IV 2021)
Cena wywoławcza:3300 zł
Cena uzyskana:4300 zł
Cena z opłatą aukcyjną:5074 zł

 

BOLESŁAW KSIĄŻEK - NOTA BIOGRAFICZNA

Bolesław Książek urodził się w 1911 roku w Romanowie, zmarł w 1994 roku w Łysej Górze. W wieku 19 lat wraz z rodziną przeniósł się do Krakowa, gdzie pracował w hucie szkła, a jednocześnie dorabiał malując skrzynie inne przedmioty użytkowe oraz obrazy. W 1941 roku rozpoczął naukę w krakowskiej Kunstgewerbechule pod okiem profesora Tadeusza Szafrana – wybitnego ceramika, który obudził w swoim uczniu zamiłowanie właśnie do sztuki ceramicznej. Przez pewien czas Bolesław Książek pracował w fabryce kafli "Zdun". W 1944 roku został osadzony w obozie w Płaszowie, skąd został zwolniony po zakończeniu II wojny światowej. W latach 1945-1951 pełnił funkcję kierownika pracowni ceramicznej krakowskiej Spółdzielni Artystów Plastyków. Następnie wyjechał z Krakowa.
W 1951 roku Bolesław Książek przeniósł się na stałe do Łysej Góry, gdzie dzięki ciężkiej pracy osiągnął sukces i stał się jednym z najbardziej cenionych polskich ceramików. Był pierwszym projektantem i dyrektorem artystycznym należącej do Cepelii Spółdzielni Pracy Rękodzieła Ludowego i Artystycznego "Kamionka" w Łysej Górze, gdzie zajmował się nie tylko projektowaniem ceramiki, ale również opracowywaniem składu chemicznego poszczególnych szkliw. Przez kilka lat nauczał również w łysogórskiej szkole ceramicznej. W 1971 roku zakończył współpracę z "Kamionką" i prowadził własną pracownię. W tym czasie nie tworzył już jednak dzieł o charakterze monumentalnym.
Artysta zajmował się ceramiką naczyniową oraz unikalną ceramiką dekoracyjną, również architektoniczną. Tworzył zarówno kompozycje abstrakcyjne, jak i figuratywne – przedstawiał sceny biblijne, dekoracyjne obrazy ze zwierzętami, postaci fantastyczne, a także motywy heraldyczne i florystyczne.

Bolesław Książek prezentował swoją twórczość na około 30 wystawach indywidualnych i ponad 50 ekspozycjach zbiorowych w kraju i za granicą. Był artystą docenianym i niejednokrotnie nagradzanym, otrzymał np. złoty medal na VIII Międzynarodowym Konkursie Ceramiki Artystycznej "Gualdo Tadino" (Włochy, 1966) czy Dyplom Ministra Kultury i Sztuki za osiągnięcia w dziedzinie kultury (1979).
Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach muzealnych, m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Gdańsku oraz we Wrocławiu. Architektoniczne realizacje ceramiczne Bolesława Książka można podziwiać w wielu miastach Polskich, np. w Warszawie, Zakopanem, Tarnowie, Żywcu, Wojniczu czy Łysej Górze. Duża część monumentalnych prac artysty została przysłonięta lub zniszczona w wyniku kolejnych remontów poszczególnych budowli.