STAROWIEYSKI Franciszek

STAROWIEYSKI Franciszek BIOGRAFIA

Tytuł:

Akt (1984)

Technika:tusz, pastel, szary papier
Wymiary:24 x 34,5 cm (wymiary z oprawą: 39 x 49 cm)
Uwagi:Sygnowany: "16 FStarowieyski 84".
Praca powstała w 1984 roku w związku z wystawą w warszawskiej Galerii Grażyny Hase.
niedostepny

FRANCISZEK STAROWIEYSKI

Franciszek Starowieyski urodził się 8 lipca 1930 roku w Bratkówce na Podkarpaciu, zmarł 23 lutego 2009 roku w Warszawie. Jest uważany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli "Polskiej Szkoły Plakatu". W latach 1949-1952 studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach Wojciecha Weissa i Adama Marczyńskiego, następnie kontynuował naukę w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Michała Byliny. Dyplom uzyskał w 1955 roku.
W latach 1975-1975 Franciszek Starowieyski przebywał w Stanach Zjednoczonych dzięki uzyskanemu stypendium Fundacji Kościuszkowskiej.
Od połowy lat 80. działał jako pedagog, prowadził zajęcia w Hochshule der Knute w Berlinie Zachodnim. Od 1993 roku wykładał w Europejskiej Akademii Sztuki w Warszawie.

Co ciekawe, Franciszek Starowieyski był również kolekcjonerem sztuki, najbardziej interesowała go twórczość artystów XVII-wiecznych.

Twórczość Franciszka Starowieyskiego

Franciszek Starowieyski zajmował się malarstwem, rysunkiem, sztuką plakatu i ilustracji oraz scenografią (był autorem dekoracji np. do opery Ubu Król Krzysztofa Pendereckiego wystawianej w Teatrze Wielkim w Łodzi). Jego twórczość łączona jest z europejskim nurtem symbolizmu i surrealizmu. W pracach artysty widoczne są wpływy estetyki baroku oraz wyraźne zainteresowanie ciałem człowieka, które malarz wciąż na nowo przetwarzał w swoim umyśle, deformując je, monumentalizując i komponując w zagadkowe, zaskakujące obrazy.
Motywem przewodnim sztuki Franciszka Starowieyskiego był anonimowy, zmysłowy akt kobiecy o rubensowskich kształtach, przedstawiany w zhybrydyzowanych (w wizerunkach kobiet stałym elementem towarzyszącym jest motyw ptasiej głowy), niekiedy umechanicznionych formach, budzących niepokój i strach, kojarzących się z zagrożeniem, vanitas i rozkładem.

Artysta tworzył pod pseudonimem Jan Byk. Swoje dzieła datował używając pewnej gry znaczeń - każde umieszczał 300 lat wstecz, dając wyraz swojego upodobania dla sztuki i ducha baroku.

Poza sztuką o wyłącznym charakterze plastycznym Franciszek Starowieyski tworzył również kilkudniowe happeningi pt. "Teatr rysowania", podczas których, stając się malarzem-aktorem, prezentował publiczności proces tworzenia dzieła.

Franciszek Starowieyski - wystawy, nagrody i kolekcje

Franciszek Starowieyski wiele wystawiał zarówno w kraju, jak i za granicą, miał ponad 200 pokazów swojej sztuki, m.in. w Museum of Modern Art w Nowym Jorku (1985). Stałą współpracę prowadził z galeriami Aberbach w Nowym Jorku, Spicchi dell`Est w Rzymie i AREA w Paryżu.

Franciszek Starowieyski otrzymał szereg nagród i wyróżnień za swoją twórczość, m.in. Grand Prix na na Biennale Sztuki Współczesnej w Sao Paulo (1973), nagrodę na Międzynarodowym Bienalle Plakatu w Warszawie, Nagrodę "Złotej Maski" (1994) czy Nagrodę Ministra Kultury w dziedzinie sztuk plastycznych (2004). W 2005 roku artysta został uhonorowany Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Obrazy Franciszka Starowieyskiego znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i muzealnych, wśród których wymienić można zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Okręgowego w Tarnowie czy Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Franciszka Starowieyskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Franciszka Starowieyskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Franciszka Starowieyskiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Franciszka Starowieyskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

NIEDOSTĘPNE OBRAZY FRANCISZKA STAROWIEYSKIEGO

x
«
»