BRATKOWSKI Roman

Roman Bratkowski - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Romana Bratkowskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Romana Bratkowskiego na aukcję [kontakt]

BRATKOWSKI Roman
BRATKOWSKI RomanBRATKOWSKI Roman
Tytuł:Spienione fale na skałach
Technika:olej, tektura
Wymiary:50 x 70 cm
71,5 x 91 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "R. Bratkowski"
zapytaj o cenę
BRATKOWSKI Roman
BRATKOWSKI RomanBRATKOWSKI Roman
Tytuł:Mewy nad wzburzonym morzem
Technika:olej, tektura
Wymiary:59 x 80 cm
78 x 97 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.d.: "R. Bratkowski"

OPIS PRACY:
W malarstwie Romana Bratkowskiego wielokrotnie powracał motyw wzburzonego morza, nierzadko, tak jak w prezentowanym przykładzie, ożywiony sylwetkami wznoszących się mew. Artysta w obrazach o tematyce marynistycznej wykorzystywał interesujące zabiegi kompozycyjne i luministyczne, które nadają jego pracom niepowtarzalny charakter.
Na oferowanym obrazie widoczny jest morski pejzaż. Białe, spienione fale niespokojnego morza w majestatyczny sposób rozbijają się o skaliste wybrzeże. Kolorystycznie odcinają się one zarówno od ciemnobrązowych skał, jak i zieleni morskiej toni. Przedstawienie jest niezwykle dynamiczne, na co wpływają diagonalne linie ukazanych w ruchu morskich fal i przecinających powietrze lecących mew. Spokojem zachwyca natomiast w kontraście ciemne stosunkowo niebo, po którym z lekka tylko przesuwają się chmury.
zapytaj o cenę
BRATKOWSKI Roman
Tytuł:Pejzaż nizinny z rzeką (1922)
Technika:olej, płótno
Wymiary:55 x 81 cm
75 x 100 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "R. Bratkowski 22."
Lokalnie widoczne spękania i przetarcia warstwy malarskiej.
zapytaj o cenę
BRATKOWSKI Roman
BRATKOWSKI RomanBRATKOWSKI RomanBRATKOWSKI Roman
Tytuł:Wieczór na Capri
Technika:olej, płótno
Wymiary:66 x 91,5 cm
84 x 109,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i opisany p.d.: "R. Bratkowski Capri"

PRACA NIEDOSTĘPNA
niedostepny

ROMAN BRATKOWSKI

Roman Bratkowski urodził się w 1869 roku we Lwowie, zmarł w 1954 roku w Wieliczce. W latach 1888-1890 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych w pracowniach Feliksa Szynalewskiego, Izydora Jabłońskiego i Władysława Łuszczkiewicza. Naukę kontynuował w Akademii wiedeńskiej pod kierunkiem Christiana Griepenkerla i Alfreda Eisenmengera oraz w prywatnej szkole Antona Ažbégo w Monachium.
Po ukończeniu studiów Roman Bratkowski powrócił do rodzinnego Lwowa. W 1903 roku rozpoczął pracę jako pedagog w szkole malarstwa Stanisława Batowskiego-Kaczora, natomiast w 1912 roku objął stanowisko profesora Wolnej Akademii Sztuki.
Jakiś czas po zakończeniu I wojny światowej Roman Bratkowski wyjechał do Włoch i zamieszkał na Capri. W Italii spędził okres międzywojenny. Dużo wówczas malował, kierował również miejscowym Muzeum Jana Styki.

Malarstwo Romana Bratkowskiego

Roman Bratkowski tworzył głównie olejne pejzaże, ale wykonywał także portrety i sytuowane na tle krajobrazu sceny rodzajowe. Największą popularnością cieszyły się malowane przez artystę słoneczne widoki Capri oraz nadmorskie nokturny. Poza nimi malarz przedstawiał widoki lasów i wsi, a niekiedy także weduty lwowskie. W jego dorobku artystycznym przeważają krajobrazy letnie, choć od czasu do czasu Roman Bratkowski portretował również pejzaże zimowe.
Cechą charakterystyczną obrazów Romana Bratkowskiego jest niezwykłe wyczucie światła i koloru.

Roman Bratkowski - wystawy i kolekcje

Debiut wystawienniczy Romana Bratkowskiego miał miejsce w 1891 roku. Malarz aktywnie uczestniczył w życiu artystycznym i dużo wystawiał, m.in. we lwowskim i w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych oraz warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych.

Obrazy Romana Bratkowskiego znajdują się m.in. w kolekcjach Muzeum Narodowego w Warszawie oraz w Krakowie.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Romana Bratkowskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Romana Bratkowskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Romana Bratkowskiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Romana Bratkowskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac
x
«
»