BETLEY Wojciech

BETLEY Wojciech
BETLEY WojciechBETLEY WojciechBETLEY Wojciech
Tytuł:Śmigus (1913)
Technika:olej, tektura
Wymiary:23,5 x 33,5 cm
32,5 x 42,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:
Sygnowany i datowany l.d.: "WOJCIECH | BETLEY | 1913"
Opisany ołówkiem na odwrocie: " "Śmigus" | mal. Wojciech Betley | 1913"
Sprzedane:XI Aukcja Dzieł Sztuki (13 X 2021)
Cena wywoławcza:3600 zł
Cena uzyskana:3600 zł
BETLEY Wojciech
BETLEY WojciechBETLEY WojciechBETLEY Wojciech
Tytuł:Portret damy w kapeluszu
Technika:olej, płótno (luzem)
Wymiary:32 x 22,5 cm
35,5 x 25,5 cm (z oprawą)
Uwagi:
Sygnowany p.g.: "WBetley"

PRACA NIEDOSTĘPNA
niedostepny

 

WOJCIECH BETLEY

Wojciech Betley urodził się w 1867 roku w Warszawie, zmarł w 1920 w Krakowie. Edukację artystyczną rozpoczął w 1889 roku w Warszawskiej Szkole Rysunkowej u Wojciecha Gersona, kontynuował zaś w latach 1890-1893 w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Władysława Łuszczkiewicza i Józefa Unierzyskiego. Swoje umiejętności doskonalił jeszcze później w Monachium u Karla Rauppa.

Artysta malował najczęściej w technice olejnej, wykonywał również rysunki i grafiki. Tworzył bardzo nastrojowe obrazy, w których poruszał tematykę rodzajową, religijną, pejzażową i patriotyczno-historyczną, malował akty oraz widoki architektury, często ukazywał zamczyska. Prace malarza były kilkukrotnie reprodukowane na pocztówkach i w albumach: w Skarbie architektury w Polsce wybitnego polskiego architekta doby historyzmu, Jana Sasa Zubrzyckiego oraz w pamiątkowym wydaniu Hołd Grunwaldowi. Wojciech Betley był też autorem projektów nalepek Towarzystwa Oświaty Ludowej.
Artysta prowadził również działalność pedagogiczną, wykładał na Uniwersytecie Ludowym im. Adama Mickiewicza w Krakowie. Pisał również powieści historyczne (m.in. Z Pieskowej Skały pod Grunwald. Fantazja na tle historycznem), do których samodzielnie projektował ilustracje.

Wojciech Betley pokazywał swoje prace na wystawach Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie oraz w Salonie Krywulta i Salonie Kulikowskiego.

 

NIEDOSTĘPNE OBRAZY WOJCIECHA BETLEYA

 

x
«
»