WOJNARSKI Jan

Jan Wojnarski - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Jana Wojnarskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac na aukcję [kontakt]

WOJNARSKI Jan
WOJNARSKI JanWOJNARSKI JanWOJNARSKI Jan
Tytuł:Pejzaż
Technika:akwarela, karton
Wymiary:37,5 x 31 cm (wymiary w świetle passe-partout)
54 x 46 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany ołówkiem p.d.: "Jan Wojnarski"
Na odwrocie metka Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie z wystawy pośmiertnej Jana Wojnarskiego zorganizowanej w 1939 roku (nr kat. 72).
Sprzedane:VIII Aukcja Dzieł Sztuki (14 IV 2021)
Cena wywoławcza:1800 zł
Cena uzyskana:1800 zł
WOJNARSKI Jan
WOJNARSKI JanWOJNARSKI Jan
Tytuł:Rudowłosa
Technika:pastel, akwarela, papier naklejony na tekturę
Wymiary:33 x 39,5 cm (w świetle passe-partout)
63 x 69 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany ołówkiem p.d.: "Wojnarski"

PRACA NIEDOSTĘPNA
niedostepny

JAN WOJNARSKI

Jan Wojnarski urodził się w 1879 roku w Tarnowie, zmarł w 1937 roku w Krakowie. Od 1902 roku studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Floriana Cynka, Leona Wyczółkowskiego i Jana Stanisławskiego. W 1904 roku przerwał naukę i wyjechał w roczną podróż studyjną do Włoch. Po powrocie do kraju Jan Wojnarski wznowił studia w Krakowie i uczył się w pracowni Józefa Pankiewicza. W 1911 roku rozpoczął pracę pedagogiczną na macierzystej uczelni, a od 1929 roku Jan Wojnarski był profesorem na Wydziale Grafiki.
Malarz czynnie uczestniczył w życiu artystycznym, należał do ugrupowań: Grupy Pięciu, Kolor oraz Zwornik.

Twórczość Jana Wojnarskiego

Jan Wojnarski zajmował się malarstwem sztalugowym i grafiką. Pracował w różnych technikach, w swoich pracach podejmował szeroki wachlarz tematów – malował głównie pejzaże, ale także portrety, akty, sceny rodzajowo-mitologiczne i symboliczne. W malarstwie krajobrazowym pozostawał pod dużym wpływem swojego nauczyciela - Jana Stanisławskiego. Podobnie jak mistrz, Jan Wojnarski posługiwał się dynamicznymi pociągnięciami pędzla i stawiał na minimalizm form malarskich. W plenerze często wykorzystywał tekturę i eksperymentował z barwami oraz fakturą farby.

W dziedzinie grafiki Jan Wojnarski tworzył w technice litografii, miedziorytu, akwatinty i akwaforty. W rycinach nawiązywał niekiedy do sztuki dawnych mistrzów, m.in. Rembrandta. Swoje grafiki często grupował w tekach, np. pt. "Autolitografie" (1909) i "Kraków" (1911). Co ciekawe, artysta wynalazł nową metodę litografii barwnej - litografię tworzoną kolorowymi pastelami, którą sam nazwał pasteologią.

Jan Wojnarski - wystawy i kolekcje

Dzieła Jana Wojnarskiego znajdują się w kolekcjach prywatnych i muzealnych, m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Narodowego w Krakowie.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Jana Wojnarskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Jana Wojnarskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Jana Wojnarskiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Jana Wojnarskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

NIEDOSTĘPNE OBRAZY JANA WOJNARSKIEGO

x
«
»