WOJNARSKI Jan

WOJNARSKI Jan
WOJNARSKI JanWOJNARSKI JanWOJNARSKI Jan

WOJNARSKI Jan BIOGRAFIA

Tytuł:Pejzaż
Technika:akwarela, karton
Wymiary:37,5 x 31 cm (wymiary w świetle passe-partout)
54 x 46 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:
Sprzedane:VIII Aukcja Dzieł Sztuki (14 IV 2021)
Cena wywoławcza:1800 zł
Cena uzyskana:1800 zł
Cena z opłatą aukcyjną:2124 zł

 

JAN WOJNARSKI - NOTA BIOGRAFICZNA

Jan Wojnarski urodził się w 1879 roku w Tarnowie, zmarł w 1937 roku w Krakowie. Od 1902 roku studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Floriana Cynka, Leona Wyczółkowskiego i Jana Stanisławskiego. W 1904 roku przerwał naukę i wyjechał w roczną podróż studyjną do Włoch. Po powrocie do kraju wznowił studia w Krakowie i uczył się w pracowni Józefa Pankiewicza. W 1911 roku rozpoczął pracę pedagogiczną na macierzystej uczelni, a od 1929 roku był profesorem na Wydziale Grafiki.
Malarz czynnie uczestniczył w życiu artystycznym, należał do ugrupowań artystycznych: Grupy Pięciu, Kolor oraz Zwornik.

Jan Wojnarski zajmował się malarstwem sztalugowym i grafiką. Pracował w różnych technikach, w swoich pracach podejmował szeroki wachlarz tematów – malował głównie pejzaże, ale także portrety, akty, sceny rodzajowo-mitologiczne i symboliczne. W malarstwie krajobrazowym pozostawał pod dużym wpływem swojego nauczyciela - Jana Stanisławskiego. Podobnie jak mistrz, Jan Wojnarski posługiwał się dynamicznymi pociągnięciami pędzla i stawiał na minimalizm form malarskich. W plenerze często wykorzystywał tekturę i eksperymentował z barwami oraz fakturą farby.
W dziedzinie grafiki tworzył w technice litografii, miedziorytu, akwatinty i akwaforty. W rycinach nawiązywał niekiedy do sztuki dawnych mistrzów, m.in. Rembrandta. Swoje grafiki często grupował w tekach, np. pt. "Autolitografie" (1909) i "Kraków" (1911). Co ciekawe, artysta wynalazł nową metodę litografii barwnej - litografię tworzoną kolorowymi pastelami, którą sam nazwał pasteologią.

Dzieła Jana Wojnarskiego znajdują się w kolekcjach prywatnych i muzealnych, m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie i Krakowie.