GORSTKIN-WYWIÓRSKI Michał

GORSTKIN-WYWIÓRSKI Michał BIOGRAFIA

Tytuł:

Pływający (1999)

Technika:akwatinta barwna, papier, edycja 15/50
Wymiary:15 x 11 cm (wymiary grafiki)
41,5 x 31,5 cm (wymiary z oprawą)
niedostepny

MICHAŁ GORSTKIN-WYWIÓRSKI

Jacek Malczewski, Portret Michała Wywiórskiego, MNW

Jacek Malczewski, "Portret Michała Wywiórskiego" (1892-1893), olej, płótno, Muzeum Narodowe w Warszawie
[źródło: Cyfrowe MNW]

Michał Gorstkin-Wywiórski urodził się w 1861 roku w Warszawie, zmarł w 1926 roku w Berlinie. Był malarzem pejzażystą, twórcą scen rodzajowych typowych dla malarzy polskich kształcących się w Monachium (tzw. szkoły monachijskiej).
Początkowo studiował chemię w Rydze, a następnie w Zurychu. W latach 1883–1887 Michał Gorstkin-Wywiórski zdobywał wykształcenie artystyczne w Monachium – w tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych oraz w prywatnej pracowni Józefa Brandta. W 1896 roku artysta przeniósł się do Berlina, a od 1904 roku mieszkał w Poznaniu, skąd wyjeżdżał w częste i dalekie podróże, m.in. na Polesie, Litwę, do Włoch, Hiszpanii, Egiptu, Skandynawii.
Michał Gorstkin-Wywiórski był członkiem Stowarzyszenia Artystów w Poznaniu oraz Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Poznaniu.

Malarstwo Michała Gorstkina-Wywiórskiego

Początkowo Michał Gorstkin-Wywiórski malował sceny orientalne, szybko jednak zwrócił się w kierunku pejzażu. Jego biegłość w tym zakresie docenili Wojciech Kossak i Julian Fałat, powierzając mu partie krajobrazowe w panoramie "Przejście przez Berezynę". Michał Gorstkin-Wywiórski brał również udział w malowaniu teł innych panoram: "Bem w Siedmiogrodzie" Jana Styki oraz "Bitwa pod piramidami" Wojciecha Kossaka.
W dorobku artystycznym Michała Gorstkina-Wywiórskiego liczne są doskonale zniuansowane kolorystycznie pejzaże marynistyczne i górskie. Artysta malował przede wszystkim rozgrywające się na tle pejzażu sceny polowań, żywiołowych pogoni, sann, napadów wilków. Wykazują one silne wpływy stylu i tematyki charakterystycznej dla dzieł Józefa Brandta i Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Realistyczny sposób ukazania scen wraz z uważnie wystudiowanym oświetleniem wpływają na niezwykły charakter całości.

Michał Gorstkin-Wywiórski - wystawy i kolekcje

Debiut wystawienniczy Michała Gorstkina-Wywiórskiego miał miejsce w 1884 roku na ekspozycji krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. W kolejnych latach malarz pokazywał swoje prace na wielu wystawach w kraju i za granicą, np. w Monachium.

Obrazy Michała Gorstkina-Wywiórskiego znajdują się w zbiorach licznych polskich muzeów m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu czy Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Michała Gorstkina-Wywiórskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Michała Gorstkina-Wywiórskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Michała Gorstkina-Wywiórskiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Michała Gorstkina-Wywiórskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac
x
«
»