OCHMAN Wiesław

OCHMAN Wiesław
OCHMAN WiesławOCHMAN WiesławOCHMAN Wiesław
Tytuł:Pejzaż (1996)
Technika:olej, tektura
Wymiary:15 x 17,7 cm
20 x 23 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i opisany na odwrocie: "Kochanym | Wilmie, Agatce | i Jurkowi z | prośbą o przyjście | Wiesław Ochman | 96"
Niewielkie zagięcie tektury widoczne śr.g.
Sprzedane:XII Aukcja Dzieł Sztuki (14 XII 2021)
Cena wywoławcza:1500 zł
Cena uzyskana:1500 zł

 

WIESŁAW OCHMAN - NOTA BIOGRAFICZNA

Wiesław Ochman urodził się w 1937 roku w Warszawie. Uczęszczał do Liceum Plastycznego w Bolkowie i Technikum Zdobnictwa Ceramicznego w Szczawnie-Zdroju. Rozważał podjęcie nauki na Akademii Sztuk Pięknych, jednak ostatecznie podjął następnie studia na Wydziale Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej równocześnie ucząc się śpiewu, m.in. u Gustawa Serafina. W 1960 roku otrzymał dyplom inżyniera-mechanika, swoje życie związał jednak ze śpiewem, debiutując jeszcze w tym samym roku na scenie Opery Śląskiej w Bytomiu. W kolejnych latach występował na deskach teatrów i oper w Krakowie i Warszawie, a pod koniec lat 60. zaczął występować za granicą, m.in. w Berlinie, Paryżu, Chicago, Barcelonie, Rzymie czy Wiedniu. Przez piętnaście sezonów śpiewał w nowojorskiej Metropolitan Opera, zyskując ogromną sławę. Od 1999 roku zaczął zajmować się również reżyserią.

Artysta jest znany przede wszystkim jako wybitny śpiewak operowy (tenor), ale uprawia on też malarstwo. Choć "zaczynał" od abstrakcji, najchętniej w swoich zwykle niewielkich formatowo obrazach ujmuje pejzaże, tworzy również kompozycje z wyobraźni, maluje portrety. Swoje prace określa jako dekoracyjne i właśnie na aspekcie przyjemnej estetyki koncentruje się w sztuce plastycznej. Eksponował na wystawach, ekspozycje indywidualne artysty odbyły się np. w Stajniach Książęcych w Pszczynie (2015) i w Nowym Domu Sztuki w Pałacu w Radziejowicach (2016).

Wiesław Ochman jest także kolekcjonerem sztuki polskiej (począwszy od przełomu XIX i XX wieku, aż do okresu koloryzmu), ale także zasłużonym działaczem na rzecz kultury i bezinteresownej pomocy. Artysta organizował charytatywne aukcje sztuki na rzecz rozwoju kultury częstochowskiej w konsulacie polskim w Nowym Jorku.
Śpiewak chętnie przebywał w towarzystwie innych artystów-plastyków, przyjaźnił się m.in. z Janem Szancenbachem, Jerzym Dudą-Graczem, Czesławem Rzepińskim, Zdzisławem Beksińskim czy Stanisławem Mazusiem.

Za swoją twórczość i działalność popularyzującą polską sztukę Wiesław Ochman otrzymał wiele nagród, m.in. Nagrodę im. Witolda Hulewicza, Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2001), Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2005) czy Nagrodę Honorową Fundacji Kultury Polskiej (2009).

 

 

x
«
»