XXXI Aukcja Dzieł Sztuki

20 września (środa) 2023 - godz. 18.30

7-20 września 2023 r., godz. 10.00-18.00

KARPIŃSKI Alfons

KARPIŃSKI Alfons
LOT 29
ID: 031029

KARPIŃSKI Alfons BIOGRAFIA

Tytuł:Pejzaż z Bronowic (1903)
Technika:olej, tektura
Wymiary:49,5 x 60 cm
67 x 77 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "A. Karpiński | Bronowice 1903 r"
Na odwrocie metka wystawowa z Muzeum Narodowego w Krakowie oraz metka wystawowa z Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
Obraz był eksponowany na wystawie "Alfons Karpiński (1875-1961). Sztuka młodopolskich salonów" prezentowanej od maja do lipca 2002 roku w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Obraz był eksponowany na wystawie "Alfons Karpiński (1875-1961)" prezentowanej od września 2002 do marca 2003 roku w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

OPIS:
Alfons Karpiński był przede wszystkim malarzem ludzi, wnętrz i przedmiotów, tematyka pejzażowa interesowała go w mniejszym stopniu, przewija się jednak niekiedy w historii dorobku artysty, stanowiąc niebywałą kolekcjonerską rzadkość. Krajobrazy malowane przez artystę charakteryzują się młodopolskim klimatem i wpływami mistrzów krakowskiej Akademii - Leona Wyczółkowskiego i Jana Stanisławskiego, formalnie oraz nastrojowo bliskie są malarstwu Stanisława Kamockiego czy Stefana Filipkiewicza.

Oferowany obraz przedstawia widok podkrakowskich Bronowic z charakterystyczną dla wiejskiego budownictwa mieszkalnego tej epoki bieloną chatą. Kompozycja powstała w okresie, kiedy to Alfons Karpiński dokształcał się w Wiedniu, ale jednocześnie był silnie związany z bohemą artystyczną młodopolskiego Krakowa, udzielając się w kabarecie Zielony Balonik i przesiadując podczas pobytów w Krakowie w słynnej Jamie Michalika przy ul. Floriańskiej. To uzasadnia na wskroś charakterystyczny dla artystów krakowskich temat będący wynikiem chłopomanii i zachwytu wsią, owocujących wyjazdami w plener do podkrakowskich miejscowości.
Co ciekawe, prezentowany "Pejzaż z Bronowic" nie jest jedynym przedstawieniem krajobrazu tej wsi powstałym w 1903 roku - w podobnym czasie artysta uwiecznił również Bronowice w malarskiej formule nokturnu.
Cena wywoławcza:13000 zł
Cena uzyskana:23000 zł