Aukcja Wlastimil Hofman - życie i twórczość (edycja III)

XXII Aukcja Dzieł Sztuki KDA: Wlastimil Hofman - życie i twórczość

Krakowski Dom Aukcyjny® przyjmuje obiekty na kolejną aukcję tematyczną dedykowaną postaci Wlastimila Hofmana.

W kręgu naszego zainteresowania znajdują się zarówno dzieła sztuki - obrazy, rysunki, szkice i grafiki Wlastimila Hofmana, jak i pamiątki po malarzu i inne przedmioty z nim związane.

W ostatnich latach na polskim rynku sztuki można zauważyć wyraźny wzrost zainteresowania kolekcjonerów twórczością Wlastimila Hofmana. Wystawiane na aukcjach dzieła jednego z najbardziej znanych uczniów Jacka Malczewskiego osiągają coraz wyższe kwoty i pobijają kolejne rekordy cenowe.
Sprzedaż aukcyjna przedmiotów związanych z Wlastimilem Hofmanem stanowi więc obiecującą szansę na zyskanie wysokiej ceny, zwłaszcza, że grono miłośników sztuki tego melancholijnego symbolisty cały czas się powiększa.

Krakowski Dom Aukcyjny® posiada rekomendację Fundacji Wlastimila Hofmana

Fragment rekomendacji Barbary Mańkowskiej, prezes Fundacji Wlastimila Hofmana:

"Nasza współpraca z Krakowskim Domem Aukcyjnym pozwala mi w pełni rekomendować tę firmę w zakresie obrotu dziełami sztuki autorstwa Wlastimila Hofmana. Krakowski Dom Aukcyjny cechuje profesjonalizm, pasja oraz rzetelność w działaniu.
Firma wyróżnia się na tle innych pod względem podejścia do rynku sztuki. Warto podkreślić, że noty katalogowe oferowanych dzieł zostają rozbudowane przez historyków sztuki o naukowe opisy, sytuujące obrazy i rysunki Wlastimila Hofmana w konkretnych momentach jego twórczości. Dodatkowo liczne artykuły publikowane na stronie internetowej Krakowskiego Domu Aukcyjnego są dowodem na pełną wiedzę zespołu tej firmy na temat twórczości Wlastimila Hofmana.
"

Pełny tekst rekomendacji znajdą Państwo tutaj [LINK]

Obrazy Wlastimila Hofmana na aukcjach Krakowskiego Domu Aukcyjnego

Każda kolejna aukcja Krakowskiego Domu Aukcyjnego to ważne wydarzenie dla kolekcjonerów sztuki Wlastimila Hofmana. W katalogach wszystkich przeprowadzonych do tej pory aukcji KDA koneserzy mogli odnaleźć zespół kilku lub nawet klikunastu dzieł tego artysty.
W lutym 2021 roku oraz w maju 2022 roku Krakowski Dom Aukcyjny® zorganizował również monograficzne aukcje poświęcone wyłącznie postaci Wlastimila Hofmana. Z podsumowaniem tych cieszących się dużym zainteresowaniem licytacji można zapoznać się poniżej.

Warto również wspomnieć, że Krakowski Dom Aukcyjny® miał największy udział w rynku aukcyjnym dzieł sztuki Wlastimila Hofmana w 2021 roku (39,6%).

Dla porównania udział procentowy kolejnego domu aukcyjnego to 20,3%, kolejnego - 14,6%.

Aukcja dzieł Wlastimila Hofmana i pamiątek z nim związanych

PODSUMOWANIE AUKCJI WLASTIMIL HOFMAN - ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ (EDYCJA I, 24 II 2021)

Aukcja Krakowskiego Domu Aukcyjnego "Wlastimil Hofman - życie i twórczość" potwierdziła zainteresowanie kolekcjonerów postacią Wlastimila Hofmana. Sprzedanych zostało 31 z 50 pozycji. Całkowity obrót na aukcji wyniósł 579 380 zł.

Największe przebicia osiągnęły wysokość przekraczającą 300, a nawet 400% ceny wywoławczej - mowa tutaj m.in. o obrazie "Pejzaż symboliczny z ostami" (1944), w przypadku którego przebicie równało się 422% czy rysunku "Anioł" (1953) - 347%.
Dla przykładu jeszcze inny obraz olejny zatytułowany "Starzec z parą aniołków" został sprzedany za cenę ostateczną równą 50 740 zł (cena wywoławcza wynosiła 14 000 zł).

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również obiekty kolekcjonerskie, takie jak księga pamiątkowa Wlastimila Hofmana (cena ostateczna = 46 610 zł), maszynopis książki Stanisława Zadęckiego "Wlastimil Hofman. Życie i twórczość" (cena ostateczna = 28 320 zł) czy album jubileuszowej wystawy artysty (cena ostateczna = 8732 zł).

Wyniki aukcji potwierdzają wspomniany powyżej wzrost popularności, a zarazem i cen dzieł Wlastimila Hofmana na polskim rynku sztuki. Pojawiające się na aukcjach prace malarza pozwalają na nowo odkrywać postać tego przez pewien czas niemalże zapomnianego artysty.

Aukcja dzieł Wlastimila Hofmana i pamiątek z nim związanych

PODSUMOWANIE AUKCJI WLASTIMIL HOFMAN - ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ (EDYCJA II, 10 V 2022)

Oferta XIV Aukcji Dzieł Sztuki Krakowskiego Domu Aukcyjnego® stanowiła przegląd sztuki Wlastimila Hofmana, począwszy od trzeciej dekady XX wieku aż do ostatnich lat życia mistrza. Dominantę wśród ponad 50-ciu obiektów stanowiły jednak prace z późniejszego okresu twórczości, pochodzące z czasów, kiedy to Wlastmil Hofman mieszkał w Szklarskiej Porębie i malował w zaciszu swojej pracowni we Wlastimilówce.

Prezentowane w katalogu prace pochodziły z różnych kolekcji, w tym zbiorów prywatnych osób bliskich Wlastimilowi Hofmanowi - Heleny Fliszewskiej (modelki malarza z czasów krakowskich), Katarzyny Pasternak (gosposi Hofmanów i modelki artysty), Jana Freundlicha (lekarza) i Wacława Jędrzejczaka (przyjaciela i opiekuna Wlastimila Hofmana w ostatnich latach jego życia).

Na aukcji z największym zainteresowaniem spotkały się obrazy olejne Wlastimila Hofmana. Najbardziej emocjonująca licytacja poprzedziła sprzedaż niewielkiego obrazu "Kadet" z 1920 roku (17,5 x 15,5 cm) - wystawiona za cenę wywoławczą równą 12 000 zł praca została sprzedana za sumę 28 800 zł (z opłatą aukcyjną).

Aukcja dzieł Wlastimila Hofmana i pamiątek z nim związanych

Jeśli są Państwo zainteresowani sprzedażą obiektów, zapraszamy do kontaktu.

Trwa nabór prac i przedmiotów.

Zgłoszenia na aukcję:

Prosimy o przesłanie zdjęć posiadanych obiektów

zgloszenie@krakowskidomaukcyjny.pl

mms / WhatsApp +48517047368

+48 12 421 81 90

 

 

Krakowski Dom Aukcyjny® zajmuje się nie tylko sprzedażą, ale również popularyzacją twórczości i postaci Wlastimila Hofmana.

Na blogu Krakowskiego Domu Aukcyjnego regularnie pojawiają się artykuły dotyczące Wlastimila Hofmana, m.in.:

 

 

 

Poniżej prezentujemy WYBRANE WYNIKI AUKCYJNE PRAC WLASTIMILA HOFMANA wylicytowanych na aukcjach Krakowskiego Domu Aukcyjnego:

 

Wlastimil Hofman
Wlastimil Hofman
"Wiosna (portret dziewczynki w wianku)" (1923)
cena wywoławcza: 9 000 zł
cena uzyskana: 32 400 zł
(z opłatą aukcyjną)
Wlastimil Hofman
Wlastimil Hofman
"Zaduma - kompozycja alegoryczna"
cena wywoławcza: 24 000 zł
cena uzyskana: 48 000
(z opłatą aukcyjną)

 

 

Wlastimil Hofman

Wlastimil Hofman
"Starzec z parą aniołków" (1924)
cena wywoławcza: 14 000 zł
cena uzyskana: 50 740 zł
(z opłatą aukcyjną)


Wlastimil Hofman

Wlastimil Hofman
"Pejzaż symboliczny z ostami" (1944)
cena wywoławcza: 4 500 zł
cena uzyskana: 22 420
(z opłatą aukcyjną)

 

 

Wlastimil Hofman

Wlastimil Hofman
"Zamyślona" (1930)
cena wywoławcza: 13 000 zł
cena uzyskana: 48 380 zł
(z opłatą aukcyjną)


Wlastimil Hofman

Wlastimil Hofman
"Odpoczynek"
cena wywoławcza: 12 000 zł
cena uzyskana: 28 320
(z opłatą aukcyjną)

 

 

Wlastimil Hofman

Wlastimil Hofman
"Melancholia" (1921)
cena wywoławcza: 9 000 zł
cena uzyskana: 17 700 zł
(z opłatą aukcyjną)


Wlastimil Hofman

Wlastimil Hofman
"Przed odlotem"
cena wywoławcza: 20 000 zł
cena uzyskana: 43 200
(z opłatą aukcyjną)

 

 

Wlastimil Hofman

Wlastimil Hofman
"Wędrówka życia - autoportret artysty" (1966)
cena wywoławcza: 19 000 zł
cena uzyskana: 29 500
(z opłatą aukcyjną)
Wlastimil Hofman

Wlastimil Hofman
"Wlastimil Hofman 1902-1927. Album wystawy..." (1928)
cena wywoławcza: 2 400 zł
cena uzyskana: 8 732 zł
(z opłatą aukcyjną)


Wlastimil Hofman

 

Wlastimil Hofman [fot. NAC]

WLASTIMIL HOFMAN - z biografią artysty można zapoznać się na naszej stronie [LINK]

x
«
»