Aktualności

Data dodania: 2020-05-28

Relacja z III Aukcji Dzieł Sztuki w Krakowskim Domu Aukcyjnym

III Aukcja Dzieł Sztuki

III AUKCJA DZIEŁ SZTUKI

Lot 3, Jan Matejko, <i>Paulina oraz Antoni Giebułtowscy</i>

 

Na III Aukcji Dzieł Sztuki Krakowskiego Domu Aukcyjnego były prezentowane obiekty dla pasjonatów i kolekcjonerów sztuki dawnej i współczesnej. Na obejmującą 65 prac ofertę aukcyjną złożyły się różnorodne prace z zakresu malarstwa, rysunku oraz rzeźby. Warto zaznaczyć, że na aukcji pojawiły się nieobecne wcześniej na rynku sztuki obiekty cenionych polskich artystów.

Katalog rozpoczynał się od prezentacji sztuki dawnej. Perłą III Aukcji Dzieł Sztuki aukcji była niewątpliwie para olejnych portretów autorstwa Jana Matejki. Prace przedstawiają rodziców żony artysty - Paulinę i Antoniego Giebułtowskich (1858). Obrazy prezentowane były na wielu wystawach, są również wymieniane w katalogach i reprodukowane w publikacjach. Dzieła te po raz pierwszy pojawiają się na rynku sztuki.

Lot 23, Witkacy, <i>Portret Romana Ducha w wieku dziecięcym</i>

 


Na aukcji można było wylicytować również inne prace z kategorii dawnego malarstwa portretowego, m.in. obrazy Leona Wyczółkowskiego "Portret Juliana Dobrzańskiego w wieku dziecięcym" (1879-1880) oraz Feliksa Michała Wygrzywalskiego "Autoportret".

Kilka słów więcej należy w tym miejscu poświęcić dwóm pastelowym portretom członków rodziny Duchów autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego). Wizerunki namalowane zostały w autorskich typach wypracowanych przez artystę na potrzeby własnej firmy portretowej. Obrazy te nigdy wcześniej nie były obecne na rynku sztuki.

 

 


Wyniki aukcji pokazują również rosnące zainteresowanie malarstwem Sotera Augusta Jaxy-Małachowskiego oraz Bronisławy Rychter-Janowskiej, których wylicytowane obrazy również wyraźnie wykroczyły poza granice estymacji. W kategorii sztuki dawnej wzmacnia się również rynkowa pozycja Feliksa Michała Wygrzywalskiego, którego „Modlitwa” osiągnęła cenę 14 750 zł, wyższą o niemal 10 000 zł od ceny wywoławczej.

 

Soter Jaxa-Małachowski
Soter Jaxa-Małachowski
"Łodzie na brzegu morza" (1935)
cena wywoławcza: 3 000 zł
cena uzyskana: 8 400 zł
(z opłatą aukcyjną)
Wygrzywalski
Feliks Michał Wygrzywalski
"Modlitwa"
cena wywoławcza: 5000 zł
cena uzyskana: 12 500 zł
(z opłatą aukcyjną)

 

Warto wspomnieć również o dziełach Wlastimila Hofmana, których sprzedaż poprzedziła emocjonująca licytacja. Na pozycji nr 16 znalazł się typowy dla twórczości tego artysty obraz „Odpoczynek” ukazujący umiejscowioną w pejzażu polskiej wsi scenę z dziećmi i aniołem. Praca posiadała cenę wywoławczą 12 000 zł i została zakupiona za kwotę 28 320 zł. Kolejny obiekt to „Zamyślona” (lot 17), czyli niezwykle liryczny portret młodej kobiety z kwiatem róży. Obraz ten osiągnął kwotę ostateczną 48 380 zł, przekraczając granice estymacji ponad dwukrotnie.

 

Wlastimil Hofman
Wlastimil Hofman
"Zamyślona" (1930)
cena wywoławcza: 13 000 zł
cena uzyskana: 48 380 zł (z opłatą aukcyjną)
Wygrzywalski
Wlastimil Hofman
"Odpoczynek"
cena wywoławcza: 12 000 zł
cena uzyskana: 28 320 (z opłatą aukcyjną)

 

Z radością informujemy, że na naszej aukcji padł nowy rekord na rynku sztuki - obraz "Portret kobiety" Romana Zakrzewskiego został sprzedany za cenę z opłatą aukcyjną: 38 940 zł. Zauważalna jest również utrzymująca się na wysokim poziomie uwaga poświęcana przez kolekcjonerów sztuce Jerzego Kossaka. Na aukcji znalazła się jego praca pt. "Na posterunku". Obraz tematycznie wpisuje się w rodzinne tendencje artysty do malowania scen z życia wojska. Należy również zwrócić uwagę na pracę Igora Mitoraja, którego rzeźba „Pancerz – Cuirasse II” po długiej licytacji została sprzedana za kwotę ostateczną 16 520 zł, podczas gdy cena wywoławcza wynosiła 5 000 zł.

 

Igor Mitoraj
Igor Mitoraj
"Pancerz - Cuirasse II" (1986)
cena wywoławcza: 5000 zł
cena uzyskana: 16 520 zł (z opłatą aukcyjną)
Roman Zakrzewski
Roman Zakrzewski
"Portret kobiety" (1999)
cena wywoławcza: 16000 zł
cena uzyskana: 38 940 zł (z opłatą aukcyjną)


Należy również wspomnieć o wielkoformatowym płótnie Rafała Olbińskiego pt. "Va, pensiero" z 2019 roku, które osiągnęło cenę młotkową 96 000 zł, co sytuuje je na trzecim miejscu najdrożej sprzedanych obrazów artysty na polskim rynku sztuki. Praca powtarza tytuł utworu chórowego z opery "Nabucco" Giuseppe Verdiego.

 

Rafał Olbiński
Rafał Olbiński
"Va, pensiero" (2019)
cena wywoławcza: 68 000 zł
cena uzyskana: 113 280 zł (z opłatą aukcyjną)

 

powrót do listy aktualności

x
«
»