LESZCZYŃSKA-KLUZA Danuta

Danuta Leszczyńska-Kluza - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Danuty Leszczyńskiej-Kluzy. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Danuty Leszczyńskiej-Kluzy na aukcję [kontakt]

LESZCZYŃSKA-KLUZA Danuta
LESZCZYŃSKA-KLUZA DanutaLESZCZYŃSKA-KLUZA Danuta
Tytuł:Nowela Grabińskiego (1980)
Technika:olej, płótno
Wymiary:55 x 46 cm
Uwagi:Sygnowany i datowany p.g.: "D. LESZCZYŃSKA-KLUZA 1980"
Opisany na blejtramie: "NOWELA GRABIŃSKIEGO"; "D. LESZCZYŃSKA-KLUZA | IX.1980"
Sprzedane:XXXV Aukcja Dzieł Sztuki (28 II 2024)
Cena wywoławcza:6000 zł
Cena uzyskana:6000 zł
LESZCZYŃSKA-KLUZA Danuta
LESZCZYŃSKA-KLUZA DanutaLESZCZYŃSKA-KLUZA DanutaLESZCZYŃSKA-KLUZA Danuta
Tytuł:Gondola (1958)
Technika:technika mieszana, karton
Wymiary:49,5 x 69,5 cm
52 x 73 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i opisany na odwrocie: "Styczeń 1958 | Danuta Leszczyńska-Kluza" Na odwrocie pracy i oprawy metki Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie.
Sprzedane:XIII Aukcja Dzieł Sztuki (16 III 2022)
Cena wywoławcza:2200 zł
Cena uzyskana:2200 zł
LESZCZYŃSKA-KLUZA Danuta
LESZCZYŃSKA-KLUZA DanutaLESZCZYŃSKA-KLUZA DanutaLESZCZYŃSKA-KLUZA Danuta
Tytuł:Kobieta ze złotymi włosami (1955)
Technika:gwasz, technika mieszana, papier
Wymiary:45,5 x 32,5 cm
Uwagi:Sygnowany i datowany p.g.: "Danuta LESZCZYŃSKA-KLUZA 1955"
Opisany ołówkiem na odwrocie: "Kobieta ze złotymi włosami | Danuta Leszczyńska-Kluza 1955"

Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej.
niedostepny
LESZCZYŃSKA-KLUZA Danuta
LESZCZYŃSKA-KLUZA DanutaLESZCZYŃSKA-KLUZA DanutaLESZCZYŃSKA-KLUZA Danuta
Tytuł:Kobieta i dziewczyna (1956)
Technika:technika mieszana, karton
Wymiary:49,5 x 34,9 cm
Uwagi:Sygnowany i datowany p.g.: "DANUTA LESZCZYŃSKA-KLUZA 1956"
Opisany ołówkiem i tuszem na odwrocie: "Kobieta i dziewczyna | Kraków - Krowoderska 5 | D. Leszczyńska-Kluza 1956", "23.V.56"
Na odwrocie szkice postaci kobiet.

Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej.
niedostepny

DANUTA LESZCZYŃSKA-KLUZA

Danuta Leszczyńska-Kluza urodziła się w 1926 roku w Przemyślu, zmarła w 2019 roku w Krakowie. Od 1946 roku studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, m.in. u Zygmunta Radnickiego, dyplom obroniła w pracowni Zbigniewa Pronaszki w 1952 roku.

Malarstwo Danuty Leszczyńskiej-Kluzy

Danuta Leszczyńska-Kluza w swojej twórczości malarskiej posługiwała się przede wszystkim techniką olejną i gwaszem.
Poza malarstwem Danuta Leszczyńska-Kluza zajmowała się również rysunkiem, w którym wypowiadała się głównie tuszem, kolażem oraz grafiką, najczęściej wykorzystywała technikę akwaforty.
Obrazy Danuty Leszczyńskiej-Kluzy balansują na granicy abstrakcji i figuracji, często łącząc ze sobą te dwa kierunki. Kompozycje artystki nierzadko składają się z surrealistycznie zestawionych, pozornie przypadkowych elementów: postaci i przedmiotów, które tworzą fascynującą, symboliczną całość. W pracach malarki zawarta jest tajemniczość, liryczność i subtelna kobiecość. Prace Danuty Leszczyńskiej-Kluzy niekiedy powstawały w wyniku mieszania różnych technik artystycznych, co nadaje im dodatkowych walorów formalnych i dekoracyjnych.
Twórczość Danuty Leszczyńskiej-Kluzy nie daje się przypisać do żadnego ze współczesnych artystce nurtów dominujących w sztuce drugiej połowy XX wieku.

Danuta Leszczyńska-Kluza - wystawy i nagrody

Debiut wystawienniczy Danuty Leszczyńskiej-Kluzy miał miejsce w 1954 roku, na IV Ogólnopolskiej Wystawie Plastyki w Warszawie (1954). W kolejnych latach artystka pokazywała swoje prace na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju oraz za granicą, m.in. Ogólnopolskiej Wystawie Młodej Plastyki "Przeciw wojnie - przeciw faszyzmowi" w warszawskim Arsenale (1955), Międzynarodowym Biennale Sztuki w Lublanie (1964), Międzynarodowym Biennale Grafiki i Rysunku w Oslo (1974) czy Biennale Sztuki w Wenecji (1984).
Twórczość Danuty Leszczyńskiej-Kluzy była niejednokrotnie nagradzana. Artystka otrzymała np. nagrodę na I Ogólnopolskiej Wystawie Grafiki Artystycznej w Warszawie (1956), Srebrny Medal Internazionale Accademia di Tommaso Campanella w Rzymie (1968) czy nagrodę Wojewody Krakowskiego w Dziedzinie Kultury i Sztuki (1995).

Prace Danuty Leszczyńskiej-Kluzy są częścią kolekcji licznych instytucji muzealnych, m.in. Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w Galerii Narodowej w Pradze czy Muzeum Narodowego w Sztokholmie.

Artykuły o Danucie Leszczyńskiej-Kluzie:

"Nowe obrazy mają zupełnie inną dynamikę, charakteryzuje je zróżnicowanie, duża kontrastowość nastrojów, bliskie są wcześniejszych, bardziej złożonych i swobodnie malowanych kompozycji. Uderza w nich także zaawansowany stopień abstrakcyjności dużej części elementów-znaków. Nawiązują one wyraźnie do uniwersalnych, sugestywnych "pejzaży" będących zawsze osobistą wizją i przestrzenią obrazową wykreowaną przez Artystkę - służącą konkretnej wypowiedzi."

~ Jan Pamuła
[Cyt. za: idem, Danuta Leszczyńska-Kluza, "Kraj-obrazy", tekst z katalogu wystawy "Kraj-obrazy" w Galerii Artemis, czerwiec 2015, [w:] Informator, red. G. Skowron, J. Warchoł, Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Krakowski, Kraków 2015, s. 36.]

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Danuty Leszczyńskiej-Kluzy na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Danuty Leszczyńskiej-Kluzy.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Danuty Leszczyńskiej-Kluzy, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Danuty Leszczyńskiej-Kluzy w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

x
«
»