FAŁAT Julian

Przykro nam, ale ta praca nie jest już dostępna

FAŁAT Julian
FAŁAT JulianFAŁAT Julian
Tytuł:W ogrodzie
Technika:akwarela, gwasz, papier
Wymiary:35,5 x 25 cm
38 x 48 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i opisany p.d.: "JFałat | Bystra"
Sprzedane:45. Aukcja Dzieł Sztuki (15 IV 2025)
Cena wywoławcza:19000 zł
Cena uzyskana:40000 zł
FAŁAT Julian
FAŁAT JulianFAŁAT JulianFAŁAT Julian
Tytuł:Zima na Polesiu
Technika:gwasz, akwarela, tektura
Wymiary:39 x 97,5 cm
48,5 x 107 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i opisany p.d.: "JFałat | Polesie"
Na odwrocie trzy pieczęcie: "OBRAZY ORYGINALNE | MALARZY POLSKICH | MAKSYMILIAN RÜBNER | KRAKÓW, RYNEK GŁ. 11."

Więcej o obrazie Juliana Fałata w artykule na blogu [ZOBACZ]


Na temat wrażenia, jakie wywarły na nim zimowe krajobrazy Polesia Julian Fałat zanotował między innymi:
"Drzewa oszronione jak lodowate skały, potworne i dziwaczne przy pojawiającem się już blednieniu nieba, ciągną moje oczy i podniecają wyobraźnię. Wśród zupełnej ciszy słychać tylko świdrujący uszy jęk dzwonka przy sankach".
"A Polesie, to morze nietkniętych skarbów dla pejzażysty! [...] Śmiało można powiedzieć, że na całym świecie — poza Japonią — niema ludu, któryby w łonie swem ukrywał takie nieprzebrane skarby dla sztuki."
[Cyt. za: J. Fałat, Pamiętniki, Warszawa 1935, s. 142-143, 207.]
Sprzedane:XXXV Aukcja Dzieł Sztuki (28 II 2024)
Cena wywoławcza:60000 zł
Cena uzyskana:80000 zł
FAŁAT Julian
FAŁAT JulianFAŁAT Julian
Tytuł:Łosie w pejzażu
Technika:tusz, papier naklejony na tekturę
Wymiary:10 x 15 cm (w świetle passe-partout)
36 x 41 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "JFałat"

OPIS PRACY:
Julian Fałat jest znany jako wybitny twórca malarstwa pejzażowego i jest przy tym określany mianem jednego z najwybitniejszych akwarelistów w polskiej historii sztuki. W malarstwie artysty jest wyraźnie zauważalne zainteresowanie naturą, pejzażem i myślistwem.

W pracy "Łosie w pejzażu" występuje cechująca twórczość artysty lekkość i szkicowość sposobu ujęcia kompozycji. W syntetyczny sposób ukazane zwierzęta i krajobraz zostały oddane za pomocą subtelnych pociągnięć, które tworzą wiarygodną całość. Malarz zarówno w pracach malarskich, jak i rysunkowych chętnie ukazywał sceny w zimowej scenerii, gdzie prostymi środkami osiągał ciekawe efekty wizualne. Artysta często przedstawiał zimowe pejzaże Polesia, w których chętnie przedstawiał sylwetki łosi, które powracały zarówno w obrazach pejzażowych, jak i tych związanych z myślistwem.
Sprzedane:XXVIII Aukcja Dzieł Sztuki (29 VI 2023)
Cena wywoławcza:6000 zł
Cena uzyskana:6000 zł
FAŁAT Julian
FAŁAT JulianFAŁAT Julian
Tytuł:Sosny pinie (1881)
Technika:ołówek, papier naklejony na karton
Wymiary:18 x 10,5 cm
24,5 x 16,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i opisany l.d.: "Roma 4/4 81 | Fałat"
Sprzedane:X Aukcja Dzieł Sztuki (29 VI 2021)
Cena wywoławcza:1900 zł
Cena uzyskana:6000 zł

JULIAN FAŁAT

Julian Fałat urodził się w 1853 roku w Tuligłowach, zmarł w 1929 roku w Bystrej k. Bielska-Białej. W latach 1869-1871 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych w pracowniach Władysława Łuszczkiewicza i Leona Dembowskiego. Po dwóch latach nauki wyjechał do Odessy i podjął pracę rysownika w biurze architektonicznym. Następnie Julian Fałat studiował na Politechnice w Zurichu, a w latach 1877-1880 naukę kontynuował w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium u Alexandra Strähubera i Johana Leonhardta Raaba. W tym czasie związał się ze środowiskiem artystycznym skupionym wokół Józefa Brandta.
Po ukończeniu nauki Julian Fałat zamieszkał w Warszawie. Dużo wyjeżdżał, w 1885 roku odbył podróż morską dookoła świata, ale często odwiedzał też bliskie miejsca, m.in. Zakopane.

W 1886 roku na wystawie w Berlinie pokazano akwarelowy cykl malarski Juliana Fałata o tematyce myśliwskiej. Między innymi dzięki tej ekspozycji artysta zyskał uznanie Wilhelma II i w latach 1886-1895 pracował jako jego malarz nadworny. Warto zauważyć, że jedenaście prac przedstawiających słynne polowanie z udziałem Wilhelma II (1886) zostało zreprodukowanych w albumie "Souvenir de chasse a l"ours donne a Nieśwież...".

W 1895 roku Julian Fałat przeniósł się do Krakowa i objął funkcję dyrektora Szkoły Sztuk Pięknych. Artysta kierował uczelnią aż do 1910 roku. Zreformował system nauczania, zatrudnił nową kadrę profesorską, w 1900 roku przekształcił również Szkołę Sztuk Pięknych w Akademię. Po rezygnacji ze stanowiska rektora zamieszkał w Bystrej.
W latach 1921-1922 był dyrektorem Departamentu Sztuki przy Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.

Julian Fałat aktywnie uczestniczył w życiu artystycznym, należał do TAP "Sztuka" i TPSP w Krakowie, wiele wystawiał.

Malarstwo i twórczość Juliana Fałata

Julian Fałat zajmował się różnymi dziedzinami twórczości: rysunkiem, malarstwem, grafiką i ilustracją - współpracował z pismami "Tygodnik Ilustrowany", "Kłosy", "Biesiada", "Tygodnik Powszechny" i "Liberum Veto". W ostatnim z magazynów publikował liczne karykatury.

Artysta specjalizował się w technice akwareli, ale wykonywał również obrazy olejne. Głównym tematem w jego malarstwie były pejzaże oraz sceny myśliwskie. Niekiedy wykonywał też kompozycje o charakterze historycznym, m.in. współpracował z Wojciechem Kossakiem przy panoramie "Berezyna". Julian Fałat był również portrecistą. Malowane przez niego w technice akwareli wizerunki charakteryzują się niezwykłą lekkością i szkicowym ujęciem tematu.

Począwszy od 1890 roku w realistycznym malarstwie Juliana Fałata uwidaczniają się wpływy impresjonizmu. Czerń zanika na rzecz fioletów i błękitów, w akwarelach szczególnie można odczuć silne efekty światłocieniowe. Coraz częściej Julian Fałat malował zimowe pejzaże Polesia, które stanowiły punkt wyjścia do uchwycenia światła i kolorów śniegu.

Julian Fałat - wystawy, nagrody, kolekcje

Julian Fałat wielokrotnie wystawiał swoje prace na ekspozycjach w kraju i za granicą (np. w Berlinie, Monachium, Chicago i Wiedniu), chętnie pokazywał obrazy na wystawach Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie.

Artysta został wyróżniony kilkoma orderami, np. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1928) czy Krzyżem Komandorskim Orderu Franciszka Józefa (1908).

Dzieła Juliana Fałata znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych, a także w zbiorach muzealnych, m.in. w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Sztuki w Łodzi czy Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Teksty na temat twórczości Juliana Fałata:

"Po wyjeździe z Krakowa w roku 1872 Fałat pracował jako rysownik, między innymi w Czerpowodach koło Humania przy badaniach archeologicznych prowadzonych przez Stanisława Krzyżanowskiego, później zaś w Odessie w biurze architektonicznym Feliksa Gąsiorowskiego."

"Drogę z Singapuru, na wschód do Japonii i dalej dookoła świata odbył Fałat jako jeden z pierwszych artystów europejskich. Wcześniej tą samą trasą podróżował niemiecki malarz-podróżnik, gdańszczanin Eduard Hildebrandt (1817-1868) przywożąc z tej wycieczki około trzystu akwarel romantyczno nastrojowych, które niegdyś były bardzo popularne. Znał je także Fałat. Hildebrandt wyjechał do Japonii w roku 1865, a więc dwadzieścia lat wcześniej niż polski artysta. […] Twórczość Fałata stanowi w Polsce najwcześniejszy i stosunkowo głęboko przemyślany przykład recepcji sztuki japońskiej."

~ Jerzy Malinowski

[Cyt. za: Julian Fałat, Krajowa Agencja Wydawnicza, Warszawa 1985, s. 8, 23.]

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Juliana Fałata na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Juliana Fałata.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Juliana Fałata, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Juliana Fałata w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

NIEDOSTĘPNE OBRAZY JULIANA FAŁATA

x
«
»