JANIKOWSKI Mieczysław
Mieczysław Janikowski - notowania aukcyjne
Aktualna oferta aukcyjna Mieczysława Janikowskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia
Zachęcamy do zgłaszania prac Mieczysława Janikowskiego na aukcję [kontakt]
Tytuł: | Pejzaż z sosną |
Technika: | olej, sklejka |
Wymiary: | 32 x 44,5 cm 40 x 53 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "M. Janikowski" Widoczne zabrudzenie warstwy malarskiej oraz lekkie wygięcie i lokalne spękania podłoża. Przy krawędziach pracy (l.d., śr.d., p.g., p.d.) widoczne niewielkie otwory (po szpilkach?). PROWENIENCJA: - kolekcja rodziny artysty. Ta praca jest dostępna w ofercie galeryjnej na www.galeria-attis.pl [KONTAKT w sprawie obrazu] |
Tytuł: | Pejzaż prowansalski |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 23,5 x 50 cm 51 x 68 cm (z oprawą) |
Uwagi: | PROWENIENCJA: - kolekcja rodziny artysty. |
Sprzedane: | XXXI Aukcja Dzieł Sztuki (20 IX 2023) |
Cena wywoławcza: | 2400 zł |
Cena uzyskana: | 3000 zł |
Tytuł: | Pejzaż ze straganem |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 40 x 50,5 cm |
Uwagi: | Sygnowany l.d.: "M. Janikowski" |
Sprzedane: | XX Aukcja Dzieł Sztuki (18 X 2022) |
Cena wywoławcza: | 3000 zł |
Cena uzyskana: | 3800 zł |
Tytuł: | Martwa natura z pomidorami |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 30 x 40 cm |
Uwagi: | Opisany ołówkiem na blejtramie: "Mieczysław Janikowski" Widoczne liczne spękania warstwy malatury. PROWENIENCJA: - kolekcja Zygmunta Firyna*, Paryż. * Zygmunt Firyn (1909-1966), zasłużony patriota, członek m.in. Towarzystwa Historyczno-Literackiego oraz Towarzystwa Pomocy Polakom w Paryżu. |
Sprzedane: | XI Aukcja Dzieł Sztuki (13 X 2021) |
Cena wywoławcza: | 2500 zł |
Cena uzyskana: | 2500 zł |
Tytuł: | Panorama Paryża |
Technika: | tusz, papier |
Wymiary: | 21 x 34 cm (w świetle passe-partout) 36 x 48 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany l.d.: "M. Janikowski"
Technika: | tusz, papier |
Wymiary: | 20 x 33 cm (w świetle passe-partout) 34 x 45,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "M. T. Janikowski"
MIECZYSŁAW JANIKOWSKI
Mieczysław Tadeusz Janikowski urodził się w 1912 roku w Zaleszczykach na Podolu, zmarł w 1968 roku w Krakowie. Początkowo studiował prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, jednak po roku zmienił kierunek swoich zainteresowań i rozpoczął naukę w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uczęszczał na zajęcia do pracowni Władysława Jarockiego, Stefana Filipkiewicza i Kazimierza Sichulskiego. Dyplom uzyskał w 1939 roku.
W czasie II wojny światowej czynnie uczestniczył w walkach. Wraz z Dywizją Pancerną gen. Maczka trafił do Szkocji. Po wojnie studiował w College of Art w Edynburgu. W 1947 roku otrzymał stypendium, które pozwoliło mu na wyjazd do Francji i Anglii. W 1952 roku malarz ostatecznie przeniósł się do Paryża, gdzie związał się z artystami skupionymi wokół rezydencji La Ruche w dzielnicy Montparnasse.
Twórczość Mieczysława Janikowskiego
Sztuka Mieczysława Janikowskiego opierała się początkowo na kontynuacji realistycznego nurtu, w którym tworzyli krakowscy nauczyciele artysty, widoczne są w niej również inspiracje konstruktywizmem. W latach 40. artysta coraz bardziej zbliżał się do geometrycznego malarstwa abstrakcyjnego, wypracowując swój indywidualny styl. W twórczości malarza przeważają surowe, monochromatyczne kompozycje o płaskiej plamie barwnej, subtelnej kolorystyce i głębokim, symbolicznym przekazie treściowym.
Co ciekawe, artysta uprawiał również malarstwo przedstawieniowe, w którym ujmował zwykle francuskie pejzaże Prowansji. Sporadycznie sięgał również do stylistyki informelu.
Wystawy i kolekcje prac Mieczysława Janikowskiego
Mieczysław Janikowski jest artystą cenionym na arenie międzynarodowej. Wystawiał swoje obrazy w Polsce (np. w Galerii Krzysztofory w Krakowie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Galerii Zachęta w Warszawie) i za granicą (np. na paryskim Salon des Réalités Nouvelles, na którym prezentowano sztukę abstrakcyjną oraz w londyńskiej New Vision Center Gallery).
Prace artysty znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Poznaniu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Muzeum Okręgowego w Bytomiu czy Muzeum Historycznego w Sanoku.
Przyjmujemy obrazy Mieczysława Janikowskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Mieczysława Janikowskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Mieczysława Janikowskiego, zapraszamy do kontaktu [link].
Zobacz galerię obrazów Mieczysława Janikowskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].