RZEPIŃSKI Czesław

RZEPIŃSKI Czesław BIOGRAFIA

Tytuł:

Pływający (1999)

Technika:akwatinta barwna, papier, edycja 15/50
Wymiary:15 x 11 cm (wymiary grafiki)
41,5 x 31,5 cm (wymiary z oprawą)
niedostepny

CZESŁAW RZEPIŃSKI

Czesław Rzepiński urodził się w 1905 roku w Strusowie, zmarł w 1995 roku w Krakowie. Edukację artystyczną rozpoczął w 1923 w krakowskiej Wolnej Szkole Malarstwa Ludwiki Mehofferowej u Zbigniewa Pronaszki i Jerzego Fedkowicza. Następnie studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Władysława Jarockiego, Wojciecha Weissa i Felicjana Szczęsnego Kowarskiego. W 1929 roku wyjechał do Paryża, gdzie kontynuował naukę u Józefa Pankiewicza, w filii krakowskiej uczelni.

Po powrocie do Krakowa czynnie uczestniczył w tutejszym życiu artystycznym, włączył się w działalność Grupy Zwornik sympatyzującej z koloryzmem. Od 1931 był członkiem krakowskiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków, a w latach 1945-1947 piastował stanowisko prezesa tej instytucji. W 1932 roku ponownie odwiedził Paryż.

Od 1933 roku Czesław Rzepiński pracował jako pedagog w Wolnej Szkole Malarstwa Ludwiki Mehofferowej, natomiast w 1937 roku, wraz z Józefem Jaremą i Józefem Mroszczakiem, założył w Katowicach Szkołę Malarską im. A. Gierymskiego. Po zakończeniu II wojny światowej podjął pracę w macierzystej Akademii Sztuk Pięknych, w 1948 roku otrzymał tytuł profesora. W latach 1954-1964 czterokrotnie pełnił funkcję rektora tej uczelni.

Twórczość Czesława Rzepińskiego

Czesław Rzepiński jest uważany za czołowego przedstawiciela koloryzmu w malarstwie polskim. Artysta zajmował się malarstwem sztalugowym i monumentalnym (m.in. pracował przy dekoracji wnętrz kamienic w Gdańsku), niekiedy wykonywał też grafiki. Zakres tematyczny dzieł Czesława Rzepińskiego jest bardzo szeroki – malował portrety, pejzaże, martwe natury. Jego prace, zwykle cechujące się ciekawą fakturą, budowane są śmiałymi pociągnięciami lub szybkimi, punktowymi uderzeniami pędzla. Artysta przywiązywał ogromną wagę do barw i relacji kolorystycznych w obrazie oraz do dekoracyjności, swoje kompozycje traktował raczej płaszczyznowo.

Czesław Rzepiński - wystawy i kolekcje

Artysta, począwszy od 1931 roku, bardzo dużo wystawiał, swoje prace pokazywał na licznych wystawach zbiorowych oraz indywidualnych w kraju i za granicą, m.in. w Paryżu, Londynie, Wiedniu i Moskwie. Brał udział w wystawach Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Instytutu Propagandy Sztuki w Warszawie. Na przełomie 1975 i 1976 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie i Krakowie odbyła się reprezentująca całokształt twórczości Czesława Rzepińskiego, monograficzna wystawa artysty. Malarz był również wielokrotnie nagradzany i wyróżniany.

Obrazy Czesława Rzepińskiego znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych i muzealnych, np. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie i Poznaniu.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Czesława Rzepińskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Czesława Rzepińskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Czesława Rzepińskiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Czesława Rzepińskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

NIEDOSTĘPNE OBRAZY CZESŁAWA RZEPIŃSKIEGO

x
«
»