WÓJCIK Henryk

Henryk Wójcik - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Henryka Wójcika. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Henryka Wójcika na aukcję [kontakt]

WÓJCIK Henryk
WÓJCIK HenrykWÓJCIK HenrykWÓJCIK Henryk
Tytuł:Pejzaż z białym domem
Technika:olej, karton naklejony na tekturę
Wymiary:24 x 26,5 cm (w świetle oprawy)
30,5 x 33,5 cm (z oprawą)
Sygnowany p.d.: "HEN WÓJCIK"

HENRYK WÓJCIK

Henryk Wójcik urodził się w 1920 roku w Sosnowcu, zmarł w 2009 roku w Krakowie. Studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u Zbigniewa Radnickiego i Zbigniewa Pronaszki w latach 1945-1950, gdzie uzyskał dyplom w pracowni Pronaszki. Od 1963 roku pracował jako asystent, później samodzielny wykładowca na macierzystej uczelni. Od 1972 roku prowadził pracownię rysunku w Katedrze Kształcenia Ogólnoplastycznego Wydziału Rzeźby krakowskiej ASP.

Malarstwo Henryka Wójcika

Artysta jest uznawany za przedstawiciela nurtu koloryzmu. Pejzaż i martwa natura były najczęściej podejmowanymi przez artystę tematami. Sporadycznie wykonywał sceny figuralne i portrety. Henryk Wójcik wykorzystywał technikę olejną, akwarelę i gwasz.

Styl artysty charakteryzują punktowo nakładane grube warstwy farby, nakładane dynamicznymi plamami farby, które zestawiał z elementami płaskich powierzchni. Operował zróżnicowaną gamą barwną. Poza wspomnianymi tematami Henryk Wójcik malował również kompozycje abstrakcyjne i symboliczne. Duży wpływ na twórczość artysty miała muzyka, z której czerpał melodyjność i rytmikę kompozycji.

Henryk Wójcik - wystawy i nagrody

Artysta eksponował swoje prace na wielu wystawach indywidualnych w Polsce, m. in. Wystawie Grupy 15 Kolekcji Kraków-Gdańsk (1968); Wystawach XV, XX, XXV, XXX, XL-lecia PRL, Wystawie Jubileuszowej w Tarnowie (1970), indywidualnej wystawie retrospektywnej (Kraków, 1971) oraz za granicą Wiedeń (1959), Praga (1966), Vallouries (Francja, 1969), Bolonia (1968), Grecja, RFN.

Malarz otrzymał m. in. II Nagrodę za „Obraz Roku" (1965); Nagroda ZPAP Kraków; Nagroda ASP Kraków za aktywność artystyczną (1964); Nagroda „Dziennika Polskiego".