SZTUKA WSPÓŁCZESNA
Tytuł: | Kobieta z hybrydą (2002) |
Technika: | pastel, papier |
Wymiary: | 50 x 70 cm 76 x 94,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany śr.g.: "FrStarowieyski | 1702" Do pracy dołączony dokument z galerii Artemis potwierdzający proweniencję obrazu bezpośrednio z pracowni Franciszka Starowieyskiego. OPIS PRACY: Franciszek Starowieyski, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów współczesnych, czerpał inspiracje ze sztuki secesji i surrealizmu, wypracowując ostatecznie zindywidualizowany styl malarski. W oferowanej pracy artysta zastosował wielokrotnie powracający w jego twórczości motyw sylwetki kobiety o pełnych kształtach, której towarzyszy surrealistyczne hybrydalne stworzenie. Postać widziana jest od tyłu i znajduje się blisko hybrydy mającej tułów konia (z fragmentami nasuwającymi skojarzenia raczej z umięśnionym ciałem lwa) i ptasią czaszkę w miejscu głowy. Całość wywiera na widzu silne wrażenie będące swoistą mieszanką zachwytu i niepokoju. W kompozycji został również zawarty tak znamienny dla malarstwa Franciszka Starowieyskiego erotyzm, przejawiający się nie tylko w samym ukazaniu kobiety w akcie, ale także w spleceniu nóg postaci i hybrydy. Obraz został wykonany za pomocą pewnych, energicznych, kotłujących się linii, które kształtują ekspresyjne sylwetki. Franciszek Starowieyski w tej swobodnej kompozycji zawarł szereg charakterystycznych dla swojego malarstwa środków - wyraźny kontur, zawężenie gamy barwnej do dwóch kontrastujących ze sobą kolorów, sugestywny światłocień, jak i skupienie się na pięknie ciała. Artysta antydatował swoje prace o 300 lat wstecz, w związku z czym pastel "Kobieta z hybrydą", który powstał na początku XXI wieku, został przez malarza opatrzony datą 1702. |
Tytuł: | Na Południu |
Technika: | tempera, olej, deska |
Wymiary: | 31,7 x 43,6 cm 39 x 51 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany l.d.: "KOZYRA" OPIS PRACY: Prezentowany obraz Andrzeja Kozyry "Na Południu" ukazuje krajobraz z historyczną architekturą. Natłok szczegółów, kolorystyka i ogólny charakter formalny przywodzi w pierwszej chwili skojarzenia z malarstwem Pietera Bruegla Starszego. Szczególną uwagę zwracają pozornie przypadkowe, rozrzucone przedmioty, z których większość (np. złamana drabina, przewrócona doniczka czy pęknięte wiosło) została zniszczona i nie nadaje się do dalszego użytku. Po lewej stronie kompozycji widać leżącego mężczyznę z nożem w ręce. Niepokojącą ciszę zdaje się przerywać bicie dzwonu. Co wydarzyło się przed momentem? Czego skutkiem jest przedstawione zniszczenie? Na te pytania widz sam musi odpowiedzieć. |
Tytuł: | Mężczyzna w rogatywce |
Technika: | flamaster, papier |
Wymiary: | 28 x 19,5 cm 42 x 33,3 cm (z passe-partout) |
Uwagi: | Na papierze widoczny znak wodny wytwórni Arches ("EXTRA STRONG | B.F.K. Rives") |
Tytuł: | Kuźnica z wyobraźni (1974) |
Technika: | tusz, flamaster, papier |
Wymiary: | 20,8 x 29,9 cm 24 x 33 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "T Kantor" Opisany p.d.: "Kuźnica 6/74" |
Tytuł: | Mistrz Wit |
Technika: | collage, olej, tusz, flamaster, papier |
Wymiary: | 27,8 x 19,2 cm 43 x 33 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "T Kantor" Opisany p.śr.: "mistrz Wit" |
Tytuł: | Auguste Rodin (2020) |
Technika: | akryl, płótno |
Wymiary: | 100 x 70 cm |
Uwagi: | Sygnowany p.d. "Fogtt 20" Opisany na odwrocie: "Fogtt | Auguste | Rodin | akryl" |
Tytuł: | Portret własny (1977-1978) |
Technika: | akwarela, kredka, papier naklejony na tekturę |
Wymiary: | 29 x 20 cm 52 x 41 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "Panek" |
Tytuł: | Autoportret w zieleni i fiolecie |
Technika: | pastel olejny, papier |
Wymiary: | 28 x 19,5 cm (w świetle passe-partout) 61 x 50,5 cm (z oprawą) |
Tytuł: | Bez tytułu I (2012/2013) |
Technika: | olej, płyta |
Wymiary: | 93 x 74 cm 96,5 x 77 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany na odwrocie: "Heksel. K." PROWENIENCJA: - zakup od artysty; - kolekcja prywatna. OPIS PRACY: Krzysztof Heksel jest znanym polskim malarzem-surrealistą, który w swoich pracach czerpie inspiracje z poetyki marzeń sennych. Pod względem formalnym u tego twórcy jest dostrzegalna fascynacja malarstwem Zdzisława Beksińskiego. Kompozycje tworzone przez malarza w swoim założeniu mają być otwarte na wielość interpretacji i zachęcać odbiorców do intelektualnej kontemplacji. Na szczególną uwagę zasługuje również precyzja i maestria techniczna, dzięki którym kreowane przez Krzysztofa Heksla światy i senne wizje w sugestywny sposób oddziałują na odbiorców. W prezentowanym obrazie artysta ukazał tajemniczą kobiecą sylwetkę, która wydobywa się z obłoków. W centralnej części postać składa się z wielobarwnych amorficznych sieci. Całość została uzupełniona obecnością czarnych ptaków – kruków i półksiężyców, które wprowadzają nastrój tajemniczości i skojarzenia z symboliką okultyzmu. Barwy w obrazie w subtelny sposób przenikają się sprawiają wrażenie gwiezdnej mgławicy. |
Tytuł: | Bez tytułu II (2012/2013) |
Technika: | olej, płyta |
Wymiary: | 87 x 63 cm 91 x 66,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany na odwrocie: "Heksel. K." PROWENIENCJA: - zakup od artysty; - kolekcja prywatna. |
Tytuł: | Martwa natura w zieleniach (1992) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 100 x 81 cm 112 x 93 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "Joniak 92." Opisany na odwrocie: "JULIUSZ JONIAK | MARTWA NATURA W ZIELENIACH’92 | 100 x 81 | 1992" Na odwrocie metka z indywidualnej wystawy Juliusza Joniaka w Pałacu Sztuki Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie (maj-czerwiec 1998). |
Tytuł: | Port Lligat (1998) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 65 x 81 cm 76 x 92 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "TWallis-J. | 98" Opisany na odwrocie: "TERESA WALLIS-JONIAK | PORT LLIGAT | 1998" Na odwrocie metka Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Obraz reprodukowany w albumie Teresa Wallis-Joniak: malarstwo, katalog wystawy w Pałacu Sztuki TPSP w Krakowie, 5 listopada - 28 listopada 1999, Kraków 1999, poz. 48 |
Tytuł: | Św. Jerzy |
Technika: | malarstwo na szkle |
Wymiary: | 39 x 30,5 cm (w świetle oprawy) 46 x 37,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "EPęksowa" Opisany na odwrocie: "Ewelina Pęksowa | Zakopane"; "Św. Jerzy" |
Tytuł: | Piękna Madonna |
Wymiary: | 39,5 x 29 cm (w świetle oprawy) 45 x 35 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "Z.W." |
Tytuł: | Matka Boska z Dzieciątkiem |
Wymiary: | 23,7 x 16,5 cm (w świetle oprawy) 28,5 x 20,5 cm ( z oprawą) |
Uwagi: | Opisany na odwrocie: "Zdzisław Walczak | Zakopane" |
Tytuł: | Targ w Przemyślu |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 50 x 50 cm 54 x 53,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.g.: "A. FORNELSKI" Opisany na blejtramie. |
Tytuł: | Portret (1987) |
Technika: | pastel, papier |
Wymiary: | 49 x 63,5 cm |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "WO.87" |
Tytuł: | Kinkiet z motywem florystycznym |
Technika: | ceramika szkliwiona |
Wymiary: | 36,5 x 23,5 x 7,5 cm |
Uwagi: | Sygnowany śr.d. monogramem "KB" |
Tytuł: | Martwa natura z butelką i trzema muszlami |
Technika: | tempera, papier |
Wymiary: | 39 x 57,3 cm 64 x 82,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "Celina Styrylska" Opisany na odwrocie. |
Tytuł: | Martwa natura w zieleni (1985) |
Technika: | gwasz, papier |
Wymiary: | 38,4 x 50,4 cm 64 x 76 cm (z oprawą) |
Tytuł: | Sukienka (2006) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 33 x 41 cm 44.5 x 52,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i opisany p.d.: "Joanna Sierko | 434/2006" Opisany na odwrocie: "JOANNA SIERKO-FILIPOWSKA „SUKIENKA” 2006" |
Tytuł: | Matka Boska Karmiąca |
Wymiary: | 26 x 20 cm (w świetle oprawy) 33,5 x 27 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "EPęksowa" Opisany na odwrocie: "Ewelina Pęksowa „Matka Boska Karmiąca” | Zakopane" |
Tytuł: | Matka Boska z Dzieciątkiem (2001) |
Wymiary: | 39 x 30 cm (w świetle oprawy) 47 x 37,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany śr.d.: "EPęksowa" Na odwrocie naklejka z opisem autorskim: "Ewelina Pęksowa | Zakopane 2001 | „Matka Boska | z Dzieciątkiem”" |
Tytuł: | Zestaw pięciu rysunków |
Technika: | tusz, ołówek, papier |
Wymiary: | szczegóły w uwagach poniżej |
Uwagi: | Jerzy Panek, "Portret mężczyzny" (1942) Technika: ołówek, papier | Wymiary: 28,5 x 20,5 cm Sygnowany i datowany p.d.: "Panek | 42" Jerzy Panek, "Akt stojący" Technika: ołówek, papier | Wymiary: 29,5 x 21 cm Sygnowany kredką l.d.: "Panek" Jerzy Panek, "Para" (1959) Technika: tusz, papier | Wymiary: 18,6 x 23,5 cm Datowany ołówkiem p.d.: "59" Opisany ołówkiem na odwrocie: "JERZY PANEK, 1960, WŁASNOŚĆ SPADKOBIERCÓW" Jerzy Panek, "Portret w swetrze" Technika: tusz, papier | Wymiary: 23,5 x 18,5 cm Opisany ołówkiem na odwrocie: "JERZY PANEK, 58/59, WŁASNOŚĆ SPADKOBIERCÓW (BM)" Jerzy Panek, "Koza" Technika: tusz, papier | Wymiary: 20 x 29,5 cm Opisany p.d.: "2.10." PROWENIENCJA: - kolekcja Jerzego Panka, - kolekcja prywatna. |
Tytuł: | Zestaw sześciu prac o tematyce portretowo-animalistycznej |
Technika: | pastel, akwarela, kredka, tusz, papier |
Uwagi: | Jerzy Panek, "Lew" (1945) Technika: tusz, papier | Wymiary: 22 x 31,5 cm Sygnowany i opisany ołówkiem l.d.: "Panek | 45 ASP" Widoczne drobne naderwania papieru przy krawędziach podłoża. Widoczne przetarganie papieru (ok. 3,5 cm) w środkowej części górnej krawędzi podłoża. Jerzy Panek, "Autoportret" Technika: tusz, papier | Wymiary: 20,5 x 15 cm Opisany kredką śr.g.: "19.VII." Widoczne przetarganie papieru (ok. 1 cm) przy lewej dolnej krawędzi podłoża. Jerzy Panek, "Portret w błękicie" (1973) Technika: akwarela, kredka, papier | Wymiary: 20,5 x 15 cm Datowany l.g.: "9.12.73." Jerzy Panek, "Portret" (1995) Technika: pastel, papier | Wymiary: 29,5 x 20,7 cm Sygnowany i datowany ołówkiem p.d.: "Panek 95r" Opisany ołówkiem na odwrocie: "JERZY PANEK, SPIS 11.II.2001" Jerzy Panek, "Portret z fioletem" Technika: pastel, papier | Wymiary: 14 x 21 cm Sygnowany ołówkiem l.d.: "Panek" Jerzy Panek, "Mężczyzna" Technika: tusz, papier | Wymiary: 23,7 x 19,3 cm Opisany ołówkiem na odwrocie: "JERZY PANEK, 1958/59, WŁASNOŚĆ SPADKOBIERCÓW (BM)" PROWENIENCJA: - kolekcja Jerzego Panka, - kolekcja prywatna. |
Tytuł: | Pies (1983) |
Technika: | olej, płyta |
Wymiary: | 26,5 x 26,5 cm 36 x 36 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "St. Kuskowski 83" Opisany na odwrocie: "St. Kuskowski 1983 | »PIES«" Na odwrocie dedykacja autorska. |
Tytuł: | Grające Anioły |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "EPęksowa" Opisany na odwrocie: "Ewelina Pęksowa | Zakopane"; "Grające Anioły" |
Tytuł: | Lato (1980) |
Technika: | drewno polichromowane |
Wymiary: | 19,4 x 45 x 3,2 cm |
Uwagi: | Sygnowany, datowany i opisany na odwrocie. |
Tytuł: | Płacząca (1980) |
Wymiary: | 40,3 x 23,5 x 3,3 cm |
Tytuł: | Muzyk (1980) |
Wymiary: | 31,7 x 18,3 x 2,8 cm |