SZTUKA WSPÓŁCZESNA
Tytuł: | Muzykanci (1996) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 50 x 38 cm 62 x 50 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "A.M. 96" |
Tytuł: | Dwie biedronki (1995) |
Technika: | olej, płyta |
Wymiary: | 34,5 x 37,2 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.śr.: "Edward 95" Opisany na odwrocie: "EDWARD NARKIEWICZ | DWIE BIEDRONKI 1995 | (37,2 x 34,5) CM. | OLEJ + PILŚŃ" |
Tytuł: | Pablo Picasso jesienny (2005) |
Technika: | olej, akryl, płyta |
Wymiary: | 50 x 73 cm 53 x 76 cm ( z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "Edward 2005" Opisany na odwrocie: "EDWARD NARKIEWICZ | PABLO PICASSO JESIENNY 2005 | (73 x 50) CM. | OLEJ + ACRYLIC + PILŚŃ" OPIS PRACY: Twórczość Edwarda Narkiewicza wpisuje się w nurt tzw. realizmu magicznego. Artysta w swoich pracach najczęściej przedstawiał motywy zaczerpnięte ze świata fauny i flory, które komponował w interesujące wizualnie i złożone treściowo całości. W oferowanej pracy malarz przedstawił w centrum Pabla Picassa, który jest otoczony wieńcem gwiazd i patrzy na wprost na odbiorcę. Postaci słynnego artysty towarzyszą charakterystyczne dla kompozycji autorstwa Edwarda Narkiewicza grzyby, ukazana z profilu głowa egzotycznego ptaka oraz zwisająca z finezyjnie ukształtowanej gałęzi larwa. Wszystkie elementy są umieszczone na jednolitym jasnooliwkowym tle. Praca została zbudowana w oparciu o poetykę marzenia sennego i surrealistycznych zabiegów formalnych. To właśnie niczym niepohamowana fantazja artysty, wysmakowany humor i niepowtarzalny styl sprawiają, że malarstwo Edwarda Narkiewicza jest rozpoznawalne i zatrzymuje na dłużej wzrok odbiorców jego sztuki. |
Tytuł: | Erotyk (2008) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 24 x 30 cm |
Uwagi: | Sygnowany i opisany p.d.: "Joanna Sierko | 494/2008 | Lucień" |
Tytuł: | Bez tytułu II (2021-2023) |
Technika: | technika mieszana, karton |
Wymiary: | 69,5 x 50 cm 90,5 x 70 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "Żmijewski | ALTHAMER" Na odwrocie certyfikat autorski. |
Tytuł: | Bez tytułu I (2021-2023) |
Wymiary: | 53,5 x 38 cm 69 x 55,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany l.d.: "Żmijewski | ALTHAMER" Na odwrocie certyfikat autorski. |
Tytuł: | Wyrok (2015) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 100 x 80 cm 109 x 89 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "Rosiński | 2015" Opisany na odwrocie: "ROSIŃSKI | WYROK | 100 x 80 | 2015" Obraz jest reprodukowany w wydaniu powieści Krzysztofa Gibaszewskiego W poszukiwaniu tego czegoś (Skarżysko-Kamienna 2015, s. 146 oraz na tyle okładki). Obraz jest wymieniany i reprodukowany w albumie prac Ryszarda Rosińskiego Surrealizm (tekst K. Gibaszewski, Skarżysko-Kamienna 2018, s. 90-91). Do obrazu dołączone zostaną dwie wspomniane wyżej publikacje opatrzone autografami Ryszarda Rosińskiego oraz Krzysztofa Gibaszewskiego. Fragment powieści Krzysztofa Gibaszewskiego W poszukiwaniu tego czegoś: "Facet znajdował się w jasnym pomieszczeniu bez ścian, sufitu i podłogi. Otaczał go błękit. [...] Przed sobą widział cztery postacie, ubrane w brązowe, niewidzialne habity z zaciągniętymi wielkimi, czarnymi kapturami, spod których nie było widać twarzy. Postacie te zlewały się z otoczeniem w jeden błękit. Byli to członkowie trybunału. Między nimi a Facetem, trochę z lewej strony, stał oskarżyciel, który wygłaszał przemowę. [...] Z obejrzanego materiału wynika, że oskarżony odrzucił łaskę, którą otrzymał. A otrzymał wiele. Oświecenie, powołanie do wielkich rzeczy. Mógł być prorokiem, ale on zaniechał. Wybrał mamonę i cielesność. Za to może być tylko jedna kara, o którą wnioskuję. Życie. Domagam się dla niego kary doumarcia. Życia, dopóki nie umrze. [...] Niech żyje wśród ludzi, którzy nigdy go nie zrozumieją [...]. To będzie jego karą. Bo wiedział, a nie przekazał wiedzy, nie poszerzył jej, ani nie wykorzystał jej do niczego dobrego. Za to powinien po raz kolejny zostać wygnanym z raju. Za pierworodny grzech zaniechania." |
Tytuł: | Obraz nr 353 (2015) |
Technika: | akryl, płótno |
Wymiary: | 30 x 30 cm |
Tytuł: | Iza - Free Tibet (2003) z cyklu XXIV "Plener" |
Technika: | olej, akryl, płótno |
Wymiary: | 70 x 50 cm |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "E. DWURNIK | 2003" Opisany śr.d.: "= IZA - FREE TIBET = MYCZKOWCE" Opisany na odwrocie: "2003 | E. DWURNIK | FREE TIBET | Iza - Myczkowce | PLENER | NR: XXIV | 27 | 3042" PROWENIENCJA: - kolekcja Izabelli Pajonk, - dar od artysty. OPIS PRACY: Portret właściwie od początku aktywności twórczej Edwarda Dwurnika stanowił ważną, aczkolwiek nie dominującą część dorobku artysty. Malarz z niebywałą sprawnością, nie tracąc przy tym na ekspresji wyrazu, potrafił uchwycić cechy charakterystyczne danej postaci. Prezentowana praca powstała w czasie pobytu malarza w bieszczadzkich Myczkowcach. Obraz przedstawia Izabellę Pajonk - malarkę i współuczestniczkę artystycznego wyjazdu. Strój sportretowanej, a konkretniej jej T-shirt z nazwą organizacji "Free Tibet", nadaje kompozycji znaczenia ideologicznego, co zresztą podkreślił sam autor w odnotowanym na płótnie tytule pracy. Ogniste włosy modelki korespondują z oranżem bluzki i stanowiły właściwie dla malarza punkt wyjścia dla kształtowania kolorystycznego konturów ukazanych w obrazie elementów. W tle widoczny jest pejzaż z górami otaczającymi błękitną taflę jeziora. Soczyście zielony krajobraz Bieszczad nawiązuje poniekąd do pejzażu krainy Tybetu. |
Tytuł: | Kalwa (1996) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 69 x 90 cm |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "Maria Anto" Opisany na odwrocie: "Maria Anto 96 | 1038" Opisany na blejtramie: "MARIA ANTO KALWA 1996 69 x 90 DZIENNIK B" OPIS PRACY: Maria Anto była malarką i poetką, w swojej twórczości czerpała inspiracje z naiwnego realizmu i surrealizmu, tworząc niepowtarzalne, oniryczne kompozycje. Na twórczość Marii Anto oddziaływały traumatyczne doświadczenia drugiej wojny światowej, które wpłynęły zarówno na tematykę, jak i formę jej prac. W związku z tym artystka wielokrotnie wykorzystywała w swoich pracach poetykę marzeń sennych. W prezentowanym obrazie Maria Anto ukazała charakterystyczny dla siebie, złożony jakby z wycinków rzeczywistości, wieczorny krajobraz przesycony aurą tajemniczości. Malarka w centrum kompozycji ujęła krucyfiks na tle skały. Krzyż otaczają fragmenty zabudowań kościelnych, cmentarza i pejzażu z drzewem na wzgórzu. W malarstwie tej artystki główną rolę odgrywały emocje i przeżycia, które przekładała na fantastyczny świat niejednoznacznych, otwierających szerokie drogi interpretacyjne symboli. |
Tytuł: | Pióro |
Technika: | ceramika szkliwiona |
Wymiary: | 37 x 17 x 2 cm |
Uwagi: | Sygnowany p.d. monogramem "KB" |
Tytuł: | Czerwony kwiat |
Wymiary: | 29 x 19 x 1,5 cm |
Tytuł: | Kompozycja florystyczna |
Wymiary: | 19 x 19 x 1,5 cm |
Uwagi: | Sygnowany l.d. monogramem "KB" |
Tytuł: | Autoportret - muchomor (1997) |
Technika: | olej, płyta |
Wymiary: | 50 x 40 cm (z oprawą autorską) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "Edward.97" Na odwrocie odręczna metka autorska z opisem obrazu. |
Tytuł: | Wachlarz |
Wymiary: | 29 x 19 x 2 cm |
Tytuł: | Obraz nr 276 (2009) |
Technika: | inkografia, papier, E/A |
Wymiary: | 59,8 x 47,5 cm (wymiary grafiki) 69 x 55,5 cm (wymiary arkusza) 70 x 57 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowana i datowana ołówkiem p.d.: "EDwurnik | 2009" Opisana ołówkiem l.d.: "E/A"; śr.d.: "OBRAZ NR: 276" PROWENIENCJA: - kolekcja Izabelli Pajonk, - dar od artysty. OPIS PRACY: Na początku lat dwutysięcznych Edward Dwurnik zaczął tworzyć nowy cykl malarski, tym razem abstrakcyjny, odwołujący się do sztuki Jacksona Pollocka oraz oparty na tzw. technice action painting. Malarz wylewał i rzucał na powierzchnię płócien farby tworząc ekspresyjne, rytmiczne kompozycje sumując wizję artystyczną z elementami przypadku. Niekiedy dzieła wzbogacane były formą kolażu, poprzez doklejanie groszowych monet. Zdarzało się, że w cyklu abstrakcyjnym Edward Dwurnik jako podłoża malarskie wykorzystywał obrazy innych artystów (ale także i swoje wcześniejsze prace). Taka sytuacja miała miejsce właśnie w przypadku "Obrazu nr 276", na podstawie którego powstała oferowana inkografia, stanowiąca rodzaj specyficznego "zadośćuczynienia" - została bowiem ofiarowana Izabelli Pajonk, autorce pierwotnej, namalowanej w 2000 roku, warstwy dzieła ("Pietrasanta - Massa Carrara"). |
Tytuł: | Mężczyźni (1984) |
Technika: | pastel, papier |
Wymiary: | 27,5 x 20 cm 43 x 34 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "84. | STAWIARSKI" |
Tytuł: | Klomb (1984) |
Technika: | gwasz, akwarela, papier |
Wymiary: | 48,8 x 61,5 cm 48,3 x 60 cm (w świetle passe-partout) 68,5 x 78 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d. ołówkiem: "Zbysław Maciejewski 84"
OPIS PRACY: Prezentowana praca Zbysława Maciejewskiego wpisuje się w zespół powstałych w latach 80. portretów czystej, pozbawionej fizycznej obecności człowieka natury. Obraz ten, dzięki niesemantycznej tematyce, a także jasnej, harmonijnej, nieco odrealnionej kolorystyce i wyczuwalnej lekkości prowadzenia pędzla, jest źródłem przyjemnych doznań estetycznych. Warto zwrócić uwagę również na "świeżość" przedstawienia, której wrażenie malarz uzyskał dzięki mistrzowskiemu oddaniu światła. Natura, a w szczególności właśnie flora, przez wiele lat stanowiła inspirację dla Zbysława Maciejewskiego. Była ona swoistym odpoczynkiem od literackich, groteskowych kompozycji figuratywnych w jego twórczości, tematem, który artysta odkrywał wciąż na nowo, studiując ją w plenerze, malując alla prima, pod wpływem uniesienia i wrażenia chwili - niczym XIX-wieczni impresjoniści. |
Tytuł: | Przydrożny świątek (1978) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 72 x 54 cm |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "EGerlach | 78" Opisany na odwrocie: "AUTOR: EUGENIUSZ GERLACH | PRZYDROŻNY ŚWIĄTEK - 1978 | OLEJ NA PŁÓTNIE - 72 x 54 cm | SYGNOWANY: pd. EGERLACH 78 | EGerlach" OPIS PRACY: Eugeniusz Gerlach jest twórcą wszechstronnym. Artysta dobrze czuje się w malarstwie abstrakcyjnym, jak i figuracji. "Przydrożny świątek" powstał w 1978 roku. Splątane linie układają się w kształt prostej figury. Świątki należą do sztuki ludowej, najczęściej mają wymiar sakralny. Jeszcze dziś możemy spotkać w przydrożnych kapliczkach uproszczone w kształtach drewniane rzeźby. Prace te napełnione są szczerością i ekspresją - taka jest też figura na opisywanym obrazie. |
Tytuł: | Twarz |
Technika: | szkło, edycja: 0480/2000 |
Wymiary: | 6,8 cm (wysokość) 4,7 cm (szerokość), 7,8 cm (długość) |
Uwagi: | sygnowany i opisany na podstawie: "MITORAJ | 0480/2000", "Daum France" |
Tytuł: | Pejzaż ze stogami (1990) |
Technika: | gwasz, papier |
Wymiary: | 29 x 38 cm (wymiary w świetle passe-partout) 53 x 71 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | sygnowany p.d.: "St. Rodziński 90" |