OBRZYDOWSKI Wiesław

Wiesław Obrzydowski - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Wiesława Obrzydowskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Wiesława Obrzydowskiego na aukcję [kontakt]

OBRZYDOWSKI Wiesław
OBRZYDOWSKI WiesławOBRZYDOWSKI Wiesław
Tytuł:Portret kobiety z grzywką (1986)
Technika:pastel, papier
Wymiary:28 x 20 cm (w świetle passe-partout)
43 x 34,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "W. Obrzydowski. ‘86"
zapytaj o cenę
OBRZYDOWSKI Wiesław
OBRZYDOWSKI WiesławOBRZYDOWSKI WiesławOBRZYDOWSKI Wiesław
Tytuł:W sypialni (1983)
Technika:akwarela, ołówek, papier
Wymiary:46 x 62 cm
48,5 x 64,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "83 W OBRZYDOWSKI"
zapytaj o cenę
OBRZYDOWSKI Wiesław
OBRZYDOWSKI WiesławOBRZYDOWSKI Wiesław
Tytuł:Portret (1987)
Technika:pastel, papier
Wymiary:49 x 63,5 cm
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "WO.87"
zapytaj o cenę
OBRZYDOWSKI Wiesław
OBRZYDOWSKI WiesławOBRZYDOWSKI Wiesław
Tytuł:Portret podwójny (2001)
Technika:akryl, płótno
Wymiary:75 x 55 cm
Uwagi:Sygnowany i datowany l.g.: "WO2001"
Na odwrocie malarski widok architektury - budynek z tarasem.
Niewielki ubytek warstwy malarskiej (ok. 1 cm) p.śr.
Sprzedane:XX Aukcja Dzieł Sztuki (18 X 2022)
Cena wywoławcza:4400 zł
Cena uzyskana:4400 zł
OBRZYDOWSKI Wiesław
OBRZYDOWSKI WiesławOBRZYDOWSKI Wiesław
Tytuł:Portret ekspresyjny (2002)
Technika:pastel, papier zamszowy
Wymiary:76,5 x 52,5 cm
80 x 56,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "WO' 2002"

PRACA NIEDOSTĘPNA
niedostepny
OBRZYDOWSKI Wiesław
OBRZYDOWSKI WiesławOBRZYDOWSKI Wiesław
Tytuł:Adaś i Miecia (2001)
Technika:akryl, płótno
Wymiary:70 x 89,5 cm
Uwagi:Sygnowany i datowany l.g.: "WO2001"
Na odwrocie malarski widok ulicy.

PRACA NIEDOSTĘPNA
niedostepny

WIESŁAW OBRZYDOWSKI

Wiesław Obrzydowski urodził się w 1938 roku w Krakowie, zmarł tamże w roku 2017. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, m.in. w pracowniach Wacława Taranczewskiego, Tadeusza Łakomskiego i Czesława Rzepińskiego. Dyplom, zrealizowany pod kierunkiem Hanny Rudzkiej-Cybisowej, otrzymał w 1966 roku.
Jednym z ważniejszych momentów w artystycznym życiorysie Władysława Obrzydowskiego był rok 1987, w którym to prace artysty zostały wystawione w ramach ekspozycji "Realizm radykalny, abstrakcja konkretna" w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Malarstwo Wiesława Obrzydowskiego

Początkowo, w czasach studenckich, twórczość Wiesława Obrzydowskiego wpisywała się w dominujący w środowisku krakowskim kapizm. W drugiej połowie lat 60. artysta zmienił jednak diametralnie swoje podejście do sztuki - w tym czasie oraz w latach 70. poszukiwania artystyczne Wiesława Obrzydowskiego odcięły się od koloryzmu i nie wpisywały się w awangardowe nurty dominujące w tym okresie. Warto wspomnieć, że Wiesław Obrzydowski w ramach sprzeciwu wobec koloryzmu spalił w 1968 roku wszystkie swoje dzieła, które powstały w drugiej połowie lat 60. Malarz odnalazł w końcu swój język wypowiedzi w ekspresji i deformacji, z czasem został uznany za jednego z prekursorów sztuki "nowych dzikich".
W latach 80. Wiesław Obrzydowski był bardzo ceniony przez krytykę i określany właśnie jako prekursor "Nowej Ekspresji" i "kontynuator figuracji lat 50.".

Cechą charakterystyczną malarstwa Wiesława Obrzydowskiego są surowość oraz ekspresja, świadomy wybór antyestetyki - zarówno w części kompozycyjnej, jak i technologicznej (poszarpane krawędzie płócien, częsta praktyka malowania na dwóch stronach podłoża). Formalnie twórczość malarza zaliczana jest do nurtu ekspresjonistycznego realizmu.

Wśród tematów dominujących w sztuce Wiesława Obrzydowskiego wymienić należy portrety i akty, przeradzające się nierzadko w niewybredne erotyki, a także pejzaże, zwykle artyście najbliższe, tj. krakowskie.
Impastowo konstruowane obrazy Wiesława Obrzydowskiego cechują się nasyconą, kontrastową kolorystyką i zwykle obecnością wyraźnego konturu. Charakterystyczny dla twórczości artysty jest również brak perspektywy przestrzennej.

Wiesław Obrzydowski - wystawy i kolekcje

Wiesław Obrzydowski prezentował swoje prace na wielu wystawach, m.in. w Sopocie i Krakowie. Pierwsza indywidualna ekspozycja artysty miała miejsce stosunkowo wcześnie, już w roku uzyskania dyplomu krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (1966).

Obrazy Wiesława Obrzydowskiego znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i muzealnych, m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Okręgowego w Tarnowie czy Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Teksty na temat twórczości Wiesława Obrzydowskiego:

"Apropos nie tłamszenia – rzucę nazwisko: Wiesław Obrzydowski. Jest to niewątpliwie malarz malujący bardzo ekspresyjnie, jeżeli nie wręcz ekspresjonista. […] Otóż w tej samej pracowni na Akademii maluje Roman Nyga i Wiesław Obrzydowski. Roman Nyga niezwykle zdyscyplinowany, szukający jakichś czystych kontrastów, dźwięków, akordów barwnych, pracujący chłodno. Ojciec [Wacław Taranczewski] go niezwykle cenił.
Obok jest Obrzydowski, którego Ojciec bronił, gdy go chciano wyrzucać. Mawiał o nim: "Obrzydowski to absolutne oko – jak absolutny słuch."

~ Paweł Taranczewski w audycji pt. Wacława Taranczewskiego Dzieła Sztuki (Radio Kraków, 6.02.2007), audycja przedrukowana w "Estetyce i Krytyce" 13/14 (2/2007–1/2008).

"[…] przy aksjomatycznych założeniach dotyczących tak zwanych prawd obiektywnych, kiedy się ma do czynienia z indywidualnością — taką jak Wiesław Obrzydowski — to okazuje się, że ta indywidualność spełnia i potwierdza, chociażby w części, prawdopodobieństwo postulatów stawianych aksjomatycznie. Taki student jak Obrzydowski rozwija się i zadziwia Mistrza."

~ Jacek Waltoś
[Cyt. za: Rozmowa o dydaktyce artystycznej na Wydziale Malarstwa, "Zeszyty naukowo-artystyczne Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie", nr 9/2008, s. 25.]

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Wiesława Obrzydowskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Wiesława Obrzydowskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Wiesława Obrzydowskiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Wiesława Obrzydowskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

NIEDOSTĘPNE OBRAZY WIESŁAWA OBRZYDOWSKIEGO

x
«
»