SZTUKA DAWNA

BRATKOWSKI Roman
Tytuł:Pejzaż nizinny z rzeką (1922)
Technika:olej, płótno
Wymiary:55 x 81 cm
75 x 100 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "R. Bratkowski 22."
Lokalnie widoczne spękania i przetarcia warstwy malarskiej.
PIEKARSKI Florian
PIEKARSKI FlorianPIEKARSKI Florian
Tytuł:Pejzaż z rozlewiskiem
Technika:olej, sklejka
Wymiary:64 x 76 cm
84,5 x 96,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "F. PIEKARSKI [nieczytelne]"
MESJASZ Edward
MESJASZ EdwardMESJASZ EdwardMESJASZ Edward
Tytuł:Pejzaż wiejski z furmanką (1989)
Technika:olej, płótno
Wymiary:50 x 70 cm
66 x 85,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "EMesjasz | 1989"
HOFMAN WlastimilHOFMAN Wlastimil
Tytuł:Z nogą w gipsie (tryptyk) (1955)
Technika:olej, panel malarski, sklejka, płyta
Wymiary:30,5 x 19,5 cm (każdy)
35,3 x 64,3 cm (z oprawą)
Uwagi:Część lewa ("Z nogą w gipsie - przy lekturze"): olej, panel malarski; sygnowany i datowany l.d.: "Wlastimil | 1955 Hofman"
Część środkowa ("Z nogą w gipsie - przy robótkach"): olej, sklejka; sygnowany i datowany l.d.: "1955 | Wlastimil | Hofman", opisany na odwrocie: "Z nogą w gipsie"
Część prawa ("Z nogą w gipsie - sen"): olej, płyta; sygnowany i datowany l.d.: "Wlastimil | Hofman | 1955"

Praca składa się z trzech obrazów przedstawiających żonę Wlastimila Hofmana - Adę, która została sportretowana w trakcie różnych czynności (lektury, robótek ręcznych i snu), podczas rekonwalescencji w łóżku po złamaniu nogi.
Artysta zastosował formę tryptyku, powszechnie wiązaną z malarstwem sakralnym, bądź symbolicznym, do ukazania scen z życia codziennego. Dodatkowo kompozycyjnie prace nasuwają skojarzenie z wybitnym dziełem Andrei Mantegni "Opłakiwanie zmarłego Chrystusa". Zestawienie tych elementów wywołuje pewien dysonans i może wskazywać na chęć podkreślenia przez artystę wagi życia, również w jego prozaicznych i czysto ludzkich przejawach.
Mając na uwadze biografię malarza i jego głębokie uczucie względem żony, można powyższą pracę interpretować jako prywatny i intymny obraz z życia artysty, który postanowił w formie trzech niewielkich, realistycznych obrazów ukazać ukochaną osobę.
Tytuł:Portret Wacława z kwiatami piwonii (1968)
Technika:olej, płótno
Wymiary:64,7 x 55 cm
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "Wlastimil Hofman | 1968"

PROWENIENCJA:
- kolekcja Wacława Jędrzejczaka,
- dar od artysty.
HOFMAN WlastimilHOFMAN WlastimilHOFMAN Wlastimil
Tytuł:Jesienny pejzaż z karmnikiem
Technika:olej, płyta
Wymiary:122 x 61 cm
129 x 67,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "Wlastimil Hofman"
Obraz składa się z dwóch osobnych płyt (74,8 x 61 cm; 47,2 x 61 cm).

PROWENIENCJA:
– kolekcja prywatna,
– dar od artysty.
Tytuł:Śpiąca - portret żony artysty (1944)
Technika:olej, karton
Wymiary:32 x 17,5 cm
43,7 x 31,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i opisany l.g.: "Wlastimil | Hofman | Nazaret 1944"

PROWENIENCJA:
- kolekcja dra Jana Freundlicha.

Więcej na temat twórczości Wlastimila Hofmana z okresu II wojny światowej mogą Państwo przeczytać w artykule na blogu KDA [ZOBACZ]
Tytuł:Królik (1955)
Technika:olej, płyta
Wymiary:68 x 87 cm
94,5 x 75,8 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "Wlastimil | Hofman"
Datowany p.d.: "1955"

PROWENIENCJA:
– kolekcja prywatna,
– dar od artysty.

SPRZEDAŻ WARUNKOWA
Sprzedane:XIV Aukcja Dzieł Sztuki | Wlastimil Hofman (10 V 2022)
Cena wywoławcza:32000 zł zapytaj o cenę
Cena uzyskana:32000 zł
KOSSAK JerzyKOSSAK JerzyKOSSAK Jerzy
Tytuł:Ucieczka bachmata arabskiego przez pustynię (1942)
Technika:olej, tektura
Wymiary:34,5 x 50 cm
48,5 x 64 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "Jerzy Kossak | 1942"
Widoczne zabrudzenie warstwy malarskiej.

Tytuł:Głowa gniadego konia (1942)
Technika:olej, tektura
Wymiary:33,5 x 32 cm
45 x 44 cm (z oprawą)
Widoczne zabrudzenie i pojedyncze przetarcia warstwy malarskiej.

JAXA-MAŁACHOWSKI Soter August
JAXA-MAŁACHOWSKI Soter AugustJAXA-MAŁACHOWSKI Soter AugustJAXA-MAŁACHOWSKI Soter August
Tytuł:Hel (1933)
Technika:gwasz, tektura
Wymiary:34 x 49 cm (w świetle oprawy)
43 x 58 cm (z oprawą)
Uwagi:W prawym dolnym rogu: “1933”
Na odwrocie autorska metka.
KOTSIS Aleksander
KOTSIS AleksanderKOTSIS AleksanderKOTSIS Aleksander
Tytuł:Portret starego Żyda
Technika:olej, płótno
Wymiary:39,5 x 32,5 cm
63 x 55,5 cm (wymiary z oprawą)
CHWISTEK Leon
CHWISTEK LeonCHWISTEK LeonCHWISTEK Leon
Tytuł:Akt (lata 20.)
Technika:akwarela, papier
Wymiary:19 x 13 cm (wymiary w świetle oprawy)
Pochodzenie pracy - rodzina artysty.
Uwagi:Praca przedstawia zarys kobiecej postaci, zwróconej w lewą stronę. Śmiało wiedziony kontur podkreśla bujne kształty kobiety. Podobne ułożenie postaci oraz charakterystyczne wygięcie w lewej części możemy dostrzec m.in. w pracy artysty "Akt", ok. 1920 (ołówek, papier, wymiary: 28 x 17 cm). Prezentowana praca wskazuje na mistrzostwo w posługiwaniu się przez artystę techniką akwareli. Kreska w pracy została położona bezbłędnie. Cienka oraz nasycona karminowym kolorem w górnej części proporcjonalnie rozszerza się dążąc ku dołowi. Anonimowość przedstawionej kobiety pozwala zbliżać ją do nieśmiertelnej bogini płodności - Wenus.