SZTUKA DAWNA
Tytuł: | Pejzaż nizinny z rzeką (1922) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 55 x 81 cm 75 x 100 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "R. Bratkowski 22." Lokalnie widoczne spękania i przetarcia warstwy malarskiej. |
Tytuł: | Pejzaż z rozlewiskiem |
Technika: | olej, sklejka |
Wymiary: | 64 x 76 cm 84,5 x 96,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "F. PIEKARSKI [nieczytelne]" |
Tytuł: | Pejzaż wiejski z furmanką (1989) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 50 x 70 cm 66 x 85,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "EMesjasz | 1989" |
Tytuł: | Z nogą w gipsie (tryptyk) (1955) |
Technika: | olej, panel malarski, sklejka, płyta |
Wymiary: | 30,5 x 19,5 cm (każdy) 35,3 x 64,3 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Część lewa ("Z nogą w gipsie - przy lekturze"): olej, panel malarski; sygnowany i datowany l.d.: "Wlastimil | 1955 Hofman" Część środkowa ("Z nogą w gipsie - przy robótkach"): olej, sklejka; sygnowany i datowany l.d.: "1955 | Wlastimil | Hofman", opisany na odwrocie: "Z nogą w gipsie" Część prawa ("Z nogą w gipsie - sen"): olej, płyta; sygnowany i datowany l.d.: "Wlastimil | Hofman | 1955" Więcej na temat późnej twórczości Wlastimila Hofmana mogą Państwo przeczytać w artykule na blogu KDA [ZOBACZ] OPIS PRACY: Praca składa się z trzech obrazów przedstawiających żonę Wlastimila Hofmana - Adę, która została sportretowana w trakcie różnych czynności (lektury, robótek ręcznych i snu), podczas rekonwalescencji w łóżku po złamaniu nogi. Artysta zastosował formę tryptyku, powszechnie wiązaną z malarstwem sakralnym, bądź symbolicznym, do ukazania scen z życia codziennego. Dodatkowo kompozycyjnie prace nasuwają skojarzenie z wybitnym dziełem Andrei Mantegni "Opłakiwanie zmarłego Chrystusa". Zestawienie tych elementów wywołuje pewien dysonans i może wskazywać na chęć podkreślenia przez artystę wagi życia, również w jego prozaicznych i czysto ludzkich przejawach. Mając na uwadze biografię malarza i jego głębokie uczucie względem żony, można powyższą pracę interpretować jako prywatny i intymny obraz z życia artysty, który postanowił w formie trzech niewielkich, realistycznych obrazów ukazać ukochaną osobę. |
Tytuł: | Portret Wacława z kwiatami piwonii (1968) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 64,7 x 55 cm |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "Wlastimil Hofman | 1968" PROWENIENCJA: - kolekcja Wacława Jędrzejczaka, - dar od artysty. |
Tytuł: | Jesienny pejzaż z karmnikiem |
Technika: | olej, płyta |
Wymiary: | 122 x 61 cm 129 x 67,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "Wlastimil Hofman" Obraz składa się z dwóch osobnych płyt (74,8 x 61 cm; 47,2 x 61 cm). PROWENIENCJA: – kolekcja prywatna, – dar od artysty. |
Tytuł: | Śpiąca - portret żony artysty (1944) |
Technika: | olej, karton |
Wymiary: | 32 x 17,5 cm 43,7 x 31,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i opisany l.g.: "Wlastimil | Hofman | Nazaret 1944"
PROWENIENCJA: - kolekcja dra Jana Freundlicha. Więcej na temat twórczości Wlastimila Hofmana z okresu II wojny światowej mogą Państwo przeczytać w artykule na blogu KDA [ZOBACZ] |
Tytuł: | Królik (1955) |
Technika: | olej, płyta |
Wymiary: | 68 x 87 cm 94,5 x 75,8 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "Wlastimil | Hofman" Datowany p.d.: "1955" PROWENIENCJA: – kolekcja prywatna, – dar od artysty. SPRZEDAŻ WARUNKOWA |
Sprzedane: | XIV Aukcja Dzieł Sztuki | Wlastimil Hofman (10 V 2022) |
Cena wywoławcza: | 32000 zł |
Cena uzyskana: | 32000 zł |
Tytuł: | Ucieczka bachmata arabskiego przez pustynię (1942) |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 34,5 x 50 cm 48,5 x 64 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "Jerzy Kossak | 1942" Widoczne zabrudzenie warstwy malarskiej. Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej. |
Tytuł: | Głowa gniadego konia (1942) |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 33,5 x 32 cm 45 x 44 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "Jerzy Kossak | 1942" Widoczne zabrudzenie i pojedyncze przetarcia warstwy malarskiej. Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej. |
Tytuł: | Hel (1933) |
Technika: | gwasz, tektura |
Wymiary: | 34 x 49 cm (w świetle oprawy) 43 x 58 cm (z oprawą) |
Uwagi: | W prawym dolnym rogu: “1933” Na odwrocie autorska metka. |
Tytuł: | Portret starego Żyda |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 39,5 x 32,5 cm 63 x 55,5 cm (wymiary z oprawą) |
Tytuł: | Akt (lata 20.) |
Technika: | akwarela, papier |
Wymiary: | 19 x 13 cm (wymiary w świetle oprawy) Pochodzenie pracy - rodzina artysty. |
Uwagi: | Praca przedstawia zarys kobiecej postaci, zwróconej w lewą stronę. Śmiało wiedziony kontur podkreśla bujne kształty kobiety. Podobne ułożenie postaci oraz charakterystyczne wygięcie w lewej części możemy dostrzec m.in. w pracy artysty "Akt", ok. 1920 (ołówek, papier, wymiary: 28 x 17 cm). Prezentowana praca wskazuje na mistrzostwo w posługiwaniu się przez artystę techniką akwareli. Kreska w pracy została położona bezbłędnie. Cienka oraz nasycona karminowym kolorem w górnej części proporcjonalnie rozszerza się dążąc ku dołowi. Anonimowość przedstawionej kobiety pozwala zbliżać ją do nieśmiertelnej bogini płodności - Wenus.
Pochodzenie pracy - rodzina artysty. |