SZTUKA DAWNA

POCHWALSKI Józef Mikołaj
POCHWALSKI Józef MikołajPOCHWALSKI Józef Mikołaj
Tytuł:Portret dziecka w kapeluszu (1910)
Technika:kredka, papier
Wymiary:37 x 29 cm (w świetle passe-partout)
62 x 53 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany ołówkiem p.d.: "19JP10."
Opisany ołówkiem p.d.
BUKOWSKI Stefan
BUKOWSKI StefanBUKOWSKI Stefan
Tytuł:Pejzaż z willą (1913)
Technika:olej, płótno
Wymiary:35 x 48,5 cm
42 x 55 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "S Bukowski 1913"
Widoczne ubytki malatury przy górnej krawędzi obrazu (śr.g.).
HOFMAN WlastimilHOFMAN Wlastimil
Tytuł:Pejzaż zimowy (1968)
Technika:olej, płyta
Wymiary:60,5 x 40,5 cm
Uwagi:Sygnowany i datowany l.g.: "Wlastimil | Hofman | 1968"
ERB Erno
ERB ErnoERB ErnoERB Erno
Tytuł:Na targu
Technika:olej, tektura
Wymiary:37 x 53 cm
53,5 x 70 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.d.: "EErb"
ZITZMAN Franciszek
ZITZMAN FranciszekZITZMAN Franciszek
Tytuł:Chrystus Król (1934)
Technika:olej, tektura naklejona na płytę
Wymiary:50 x 35,5 cm
52,5 x 38,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Na odwrocie dedykacja Jerzego Zitzmana, syna artysty, z 1987 roku. W dolnej części obrazu widoczny ślad po przełamaniu podłoża.
HOFMAN WlastimilHOFMAN WlastimilHOFMAN Wlastimil
Tytuł:Raj utracony | Szkic kobiety (praca dwustronna)
Technika:olej, tektura
Wymiary:68,5 x 48,8 cm
88,5 x 69 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.g.: "Wl Hofman"
Opisany na odwrocie: "raj utracony"

W obrazach Wlastimila Hofmana często powracającym tematem była zaduma nad przemijaniem. W prezentowanej pracy artysta zastosował charakterystyczną dla siebie kompozycję, w której na pierwszym planie ukazał siedzącą na skale kobietę, z kolei w tle przedstawił rozległy pejzaż z symbolicznym sztafażem. W pracy "Raj utracony" można dostrzec wymowę wanitatywną, na którą wskazuje postać z kosą, będąca prawdopodobnie personifikacją Thanatos. Melancholijny nastrój jest spotęgowany przez sam autorski tytuł, sugerujący poniekąd interpretację dzieła, ale także postać zamyślonej kobiety, jak gdyby nieświadomej sceny rozgrywającej się za jej plecami.
Cena:15000 zł
zgłoś zainteresowanie
CYBULSKI Tadeusz
CYBULSKI TadeuszCYBULSKI Tadeusz
Tytuł:Wnętrze kościoła (1923)
Technika:olej, tektura
Wymiary:15,5 x 20,5 cm (w świetle passe-partout)
33,5 x 38,5 cm (cz oprawą)
Uwagi:Sygnowany śr.d.: "T. Cybulski 923"
Dedykacja autorska l.d.
STACHIEWICZ Piotr
STACHIEWICZ PiotrSTACHIEWICZ PiotrSTACHIEWICZ Piotr
Tytuł:Zmierzch nad ścierniskiem
Technika:olej, płótno
Wymiary:33 x 65 cm
49 x 80,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.d.: "P Stachiewicz | Pab(nieczytelne)"
Na licu obrazu widoczne krakelury.
SETKOWICZ Adam
SETKOWICZ AdamSETKOWICZ AdamSETKOWICZ Adam
Tytuł:Wesele krakowskie
Technika:olej, tektura
Wymiary:55,5 x 79 cm
71,5 x 95 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.d.: "A. Setkowicz"
Lokalnie widoczne drobne ubytki malatury (l.d.).

Adam Setkowicz jest znany jako twórca sielankowych wiejskich scen rodzajowych. Malarz najchętniej ukazywał realia podkrakowskich miejscowości. W tworzonych przez niego kompozycjach wielokrotnie powracał motyw końskich zaprzęgów.
W prezentowanej pracy w centrum pola obrazowego został przedstawiony krakowski orszak weselny, który wyraźnie odcina się od bieli pokrytego śniegiem otoczenia. Wąska gama barwna jest zdynamizowana kolorowymi strojami rozbawionych weselników, w których dominują akcenty czerwieni. Obraz stanowi charakterystyczny dla tego twórcy przykład zimowej kompozycji, która w szczery sposób oddaje lokalny folklor.
STAŃKO Michał
STAŃKO MichałSTAŃKO Michał
Tytuł:Kościół w Poroninie (1934)
Technika:olej, tektura
Wymiary:22 x 27 cm
29 x 34 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "M. Stańko 934."
STAŃKO Michał
STAŃKO MichałSTAŃKO Michał
Tytuł:Pejzaż górski z chatami
Technika:olej, tektura
Wymiary:25 x 35 cm
37 x 46 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "M. Stańko"
HRYNKOWSKI Jan
HRYNKOWSKI JanHRYNKOWSKI Jan
Tytuł:Gęsi
Technika:olej, tektura
Wymiary:23 x 33 cm (w świetle passe-partout)
41 x 50,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "j. hrynkowski"
ŚWIDERSKI Jan
ŚWIDERSKI JanŚWIDERSKI Jan
Tytuł:Miasteczko
Technika:olej, papier naklejony na tekturę
Wymiary:29,5 x 42 cm
Uwagi:Sygnowany p.d.: "Jan Świderski"
FILIPKIEWICZ Mieczysław
FILIPKIEWICZ MieczysławFILIPKIEWICZ MieczysławFILIPKIEWICZ Mieczysław
Tytuł:Zima w górach
Technika:olej, tektura
Wymiary:49 x 68 cm
66 x 85 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "MIECZYSŁAW FILIPKIEWICZ"
Widoczne wybrzuszenie podłoża.
BUNSCH Adam
BUNSCH AdamBUNSCH Adam
Tytuł:Las (1938)
Technika:pastel, papier
Wymiary:68 x 49 cm
73 x 54 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "Adam Bunsch 1938."
Opisany p.d.: "703."
Na odwrocie oprawy opinia Leszka Ludwikowskiego z 1977 roku.
RYCHTER-JANOWSKA Bronisława
RYCHTER-JANOWSKA BronisławaRYCHTER-JANOWSKA BronisławaRYCHTER-JANOWSKA Bronisława
Tytuł:Spacer
Technika:olej, tektura
Wymiary:13,5 x 22 cm
15,3 x 23,8 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.d.: "B. RYCHTER-J."

Bronisława Rychter-Janowska była nie tylko malarką dworków szlacheckich, ale również pejzaży, często wzbogacanych sztafażem. Charakterystyczne dla jej twórczości są małe formaty prac.
Oferowana niewielka kompozycja zaskakuje swoją złożonością. Obraz ukazuje kobietę w trakcie spaceru po ogrodzie pełnym krzewów i kwiatów. Postać ubrana jest na czarno, jej głowę nakrywa biały kapelusz. W tle artystka umieściła mur i bramę oddzielające pierwszy plan od zielonego gaju. Praca jest przepełniona światłem, które przywodzi skojarzenia ze słonecznym letnim dniem. Ze względu na swój niewielki rozmiar kompozycja jest pozbawiona szczegółów, co wpływa na jej nieprzytłoczoną niczym malarskość.
Obraz posiada wysokie walory dekoracyjne i stanowi interesujący przykład tematyki rodzajowej w malarstwie Bronisławy Rychter-Janowskiej.
PRONASZKO Zbigniew
PRONASZKO ZbigniewPRONASZKO ZbigniewPRONASZKO Zbigniew
Tytuł:Pejzaż z drzewami i kościołem św. Józefa w Wadowicach
Technika:akwarela, papier naklejony na tekturę
Wymiary:34 x 49 cm (w świetle passe-partout)
50,5 x 64,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "z. pronaszko"
Opisany ołówkiem na odwrocie: "Z.E. Nr 5. Pejzaż z drzewami Zbigniew Pronaszko"

W dorobku Zbigniewa Pronaszki odnaleźć można wiele prac o charakterze pejzażowym, najczęściej ukazują one osadzone w letniej scenerii wiejskie krajobrazy. Warto zauważyć, że w pejzażach artysta chętnie wykorzystywał właśnie technikę akwareli.
Prezentowana praca przedstawia kościół przy klasztorze Karmelitów Bosych w Wadowicach, na co wskazują zarówno bryła budynku, jak i jej charakterystyczne otwory okienne. Widoki z Wadowic i okolic tego miasta wielokrotnie powracały w malarstwie Zbigniewa Pronaszki.
W oferowanej akwareli formistyczne podejście do formy łączy się z subtelną gamą kolorystyczną. Na duże plamy barwne nałożone zostały drobne pociągnięcia pędzla. Zabieg ten buduje głębię i wpływa na walory dekoracyjne kompozycji. Artysta w znamienny dla siebie sposób przetworzył istniejącą przestrzeń w poetycki i pełen wyciszenia lokalny krajobraz.
BORATYŃSKI (XIX w.)
BORATYŃSKI (XIX w.)BORATYŃSKI (XIX w.)
Tytuł:Portret mężczyzny ze szmaragdowym sygnetem
Technika:olej, płótno dublowane
Wymiary:86 x 67,5 cm
103 x 84 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.d.: "[nieczytelne]Boratyński"
Lokalnie widoczne krakelury, zarysowania oraz pojedyncze ubytki warstwy malarskiej.

Autorstwo obrazu prawdopodobnie można przypisać Emilowi Boratyńskiemu (1806/1810-1876) [zobacz biografię artysty]
Tytuł:Studnia na podwórzu
Technika:olej, tektura
Wymiary:31 x 30 cm
38 x 37 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany śr.d. monogramem "WH"
Tytuł:Chrystus Frasobliwy i upadek Pana Jezusa
Technika:olej, płyta
Wymiary:40 x 60,8 cm
46,5 x 67,3 cm (z oprawą)
Tytuł:Portret doktora Jana Freundlicha (1950)
Technika:olej, płyta
Wymiary:43,5 x 37,5 cm
55,7 x 48,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.g.: "Wlastimil | Hofman | 1950"
Opisany na odwrocie: "Naszemu Kochanemu | prawdziwemu i przezacnemu | Przyjacielowi Doktorowi Janowi | Freundlichowi | na pamiątkę Wlastimil i Ada | Hofmanowie | Szklarska Poręba | 1950"

PROWENIENCJA:
- kolekcja dra Jana Freundlicha.

Obraz przedstawia doktora Jana Freundlicha, którego Wlastimil Hofman poznał w latach 40. w Nazarecie. Mężczyźni utrzymywali ze sobą kontakt jeszcze długo po wojnie, czego przykładem jest również ta praca powstała w 1950 roku.
Prezentowany obraz został namalowany z dbałością o detale. Praca przywodzi na myśl portrety z okresu międzywojennego, które charakteryzowała miękkość i delikatność w ukazaniu twarzy portretowanej osoby. W tle obrazu został ukazany charakterystyczny dla Szklarskiej Poręby krajobraz z dominującym nad otoczeniem szczytem Szrenicy.

Hofmanowie i dr Jan Freundlich

*Fotografia z Nazaretu przedstawiająca od lewej: Adę Hofman, doktora Jana Freundlicha i Wlastimila Hofmana
[Fot. ze zbiorów rodziny]

Więcej na temat twórczości Wlastimila Hofmana z okresu II wojny światowej i znajomości artysty z doktorem Janem Freundlichem mogą Państwo przeczytać w artykule na blogu KDA [ZOBACZ]

Tytuł:Z nogą w gipsie (tryptyk) (1955)
Technika:olej, panel malarski, sklejka, płyta
Wymiary:30,5 x 19,5 cm (każdy)
35,3 x 64,3 cm (z oprawą)
Uwagi:Część lewa ("Z nogą w gipsie - przy lekturze"): olej, panel malarski; sygnowany i datowany l.d.: "Wlastimil | 1955 Hofman"
Część środkowa ("Z nogą w gipsie - przy robótkach"): olej, sklejka; sygnowany i datowany l.d.: "1955 | Wlastimil | Hofman", opisany na odwrocie: "Z nogą w gipsie"
Część prawa ("Z nogą w gipsie - sen"): olej, płyta; sygnowany i datowany l.d.: "Wlastimil | Hofman | 1955"

Praca składa się z trzech obrazów przedstawiających żonę Wlastimila Hofmana - Adę, która została sportretowana w trakcie różnych czynności (lektury, robótek ręcznych i snu), podczas rekonwalescencji w łóżku po złamaniu nogi.
Artysta zastosował formę tryptyku, powszechnie wiązaną z malarstwem sakralnym, bądź symbolicznym, do ukazania scen z życia codziennego. Dodatkowo kompozycyjnie prace nasuwają skojarzenie z wybitnym dziełem Andrei Mantegni "Opłakiwanie zmarłego Chrystusa". Zestawienie tych elementów wywołuje pewien dysonans i może wskazywać na chęć podkreślenia przez artystę wagi życia, również w jego prozaicznych i czysto ludzkich przejawach.
Mając na uwadze biografię malarza i jego głębokie uczucie względem żony, można powyższą pracę interpretować jako prywatny i intymny obraz z życia artysty, który postanowił w formie trzech niewielkich, realistycznych obrazów ukazać ukochaną osobę.
Tytuł:Portret rudowłosej (1968)
Technika:olej, płótno
Wymiary:40 x 60 cm
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "Wlastimil | Hofman | 1968"
Tytuł:Portret Wacława z kwiatami piwonii (1968)
Technika:olej, płótno
Wymiary:64,7 x 55 cm
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "Wlastimil Hofman | 1968"

PROWENIENCJA:
- kolekcja Wacława Jędrzejczaka,
- dar od artysty.
Tytuł:Jesienny pejzaż z karmnikiem
Technika:olej, płyta
Wymiary:122 x 61 cm
129 x 67,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "Wlastimil Hofman"
Obraz składa się z dwóch osobnych płyt (74,8 x 61 cm; 47,2 x 61 cm).

PROWENIENCJA:
– kolekcja prywatna,
– dar od artysty.
Tytuł:Śpiąca - portret żony artysty (1944)
Technika:olej, karton
Wymiary:32 x 17,5 cm
43,7 x 31,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i opisany l.g.: "Wlastimil | Hofman | Nazaret 1944"

PROWENIENCJA:

Więcej na temat twórczości Wlastimila Hofmana z okresu II wojny światowej mogą Państwo przeczytać w artykule na blogu KDA [ZOBACZ]
KOSSAK JerzyKOSSAK JerzyKOSSAK Jerzy
Tytuł:Ucieczka bachmata arabskiego przez pustynię (1942)
Technika:olej, tektura
Wymiary:34,5 x 50 cm
48,5 x 64 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "Jerzy Kossak | 1942"
Widoczne zabrudzenie warstwy malarskiej.

Tytuł:Głowa gniadego konia (1942)
Technika:olej, tektura
Wymiary:33,5 x 32 cm
45 x 44 cm (z oprawą)
Widoczne zabrudzenie i pojedyncze przetarcia warstwy malarskiej.

JAXA-MAŁACHOWSKI Soter August
JAXA-MAŁACHOWSKI Soter AugustJAXA-MAŁACHOWSKI Soter AugustJAXA-MAŁACHOWSKI Soter August
Tytuł:Hel (1933)
Technika:gwasz, tektura
Wymiary:34 x 49 cm (w świetle oprawy)
43 x 58 cm (z oprawą)
Uwagi:W prawym dolnym rogu: “1933”
Na odwrocie autorska metka.
KOTSIS Aleksander
KOTSIS AleksanderKOTSIS AleksanderKOTSIS Aleksander
Tytuł:Portret starego Żyda
Technika:olej, płótno
Wymiary:39,5 x 32,5 cm
63 x 55,5 cm (wymiary z oprawą)