BOROWICKI Władysław

BOROWICKI Władysław
BOROWICKI WładysławBOROWICKI WładysławBOROWICKI Władysław

BOROWICKI Władysław BIOGRAFIA

Tytuł:Trójka
Technika:olej, płótno naklejone na tekturę
Wymiary:17 x 27 cm (w świetle oprawy)
28,4 x 38,2 cm (wymiary z oprawą)

WŁADYSŁAW BOROWICKI - NOTA BIOGRAFICZNA

Władysław Borowicki urodził się w 1909 roku w Tarnowie, zmarł w 1997 roku. Był artystą związanym ze środowiskiem krakowskim, fotografem i malarzem. Jako wolny słuchacz uczęszczał na zajęcia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, bywał w pracowniach Eugeniusza Eibischa oraz Zygmunta Radnickiego. Poznawszy sztukę Wojciecha Kossaka trafił do jego warsztatu w Kossakówce, gdzie uczył się pod okiem mistrza. W 1951 roku wstąpił do Związku Polskich Artystów Plastyków.

W twórczości Władysława Borowickiego silnie widoczne są wpływy sztuki Kossaków. Artysta malował realistyczne obrazy ukazujące sceny rodzajowe umiejscawiane w pejzażu (wesela krakowskie, polowania), epizody z życia wojska, obrazy historyczne, krajobrazy oraz, chociaż rzadko, martwe natury. Głównym tematem jego obrazów były konie. Był również kopistą, malował kopie obrazów czołowych malarzy polskich związanych z nurtem realizmu, np. Józefa Brandta i Alfreda Wierusz-Kowalskiego.