XX Aukcja Dzieł Sztuki (18 X 2022)

Data aukcji: 2022-10-18

Krakowski Dom Aukcyjny®

XX Aukcja Dzieł Sztuki

18 października (wtorek) 2022 - godz. 19.00

Hotel Holiday Inn holiday inn - Kraków ul. Wielopole 4

Licytacja live na bid.kda.pl


Wystawa przedaukcyjna:

Kraków - Starowiślna 14
4-18 października 2022, godz. 10.00-18.00

Regulamin Arkusz zlecenia aukcyjnegoArkusz zlecenia Arkusz zlecenia aukcyjnego

Zaloguj się i złóż zlecenie aukcyjne

 

Obrót na aukcji: 76 800 zł
Obiekty oferowane na aukcji: 7
KOSSAK Jerzy
KOSSAK JerzyKOSSAK JerzyKOSSAK Jerzy
LOT 3
ID: 020003

KOSSAK Jerzy BIOGRAFIA

Tytuł:Dywizjon artylerii konnej w galopie (1938)
Technika:olej, tektura
Wymiary:79,7 x 54,4 cm
71 x 96,5 cm (z oprawą)
Uwagi:
Sygnowany i datowany p.d.: "Jerzy Kossak | 1938"
Na odwrocie pieczątka Jerzego Kossaka z potwierdzeniem autentyczności obrazu.
Cena wywoławcza:24000 zł
Cena uzyskana:24000 zł
KOSSAK Jerzy
KOSSAK JerzyKOSSAK JerzyKOSSAK Jerzy
LOT 4
ID: 020004

KOSSAK Jerzy BIOGRAFIA

Tytuł:Kirasjerzy pukający do okna (1930)
Technika:olej, karton naklejony na tekturę
Wymiary:49,2 x 69,4 cm
67 x 86,5 cm (z oprawą)
Uwagi:
Sygnowany i datowany p.d.: "Jerzy Kossak | 1930"
W środkowej części obrazu delikatnie widoczny ślad po horyzontalnym zagięciu podłoża.
Widoczny ślad po zagięciu lewego dolnego naroża.
Na odwrocie tektury naklejony papier z dwoma pieczątkami Jerzego Kossaka z potwierdzeniem autentyczności obrazu.

Więcej o obrazie Jerzego Kossaka w artykule na blogu [ZOBACZ]Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej.
KOSSAK Jerzy
KOSSAK JerzyKOSSAK JerzyKOSSAK Jerzy
LOT 5
ID: 020005

KOSSAK Jerzy BIOGRAFIA

Tytuł:Żołnierze napoleońscy w odwrocie (1935)
Technika:olej, sklejka
Wymiary:30 x 41 cm
41,5 x 52,2 cm (z oprawą)
Uwagi:
Sygnowany i datowany p.d.: "Jerzy Kossak | 1935"
Widoczne drobne pęknięcia sklejki na całej powierzchni obrazu.
Cena wywoławcza:13000 zł
Cena uzyskana:14000 zł
KOSSAK Jerzy
KOSSAK JerzyKOSSAK JerzyKOSSAK Jerzy
LOT 6
ID: 020006

KOSSAK Jerzy BIOGRAFIA

Tytuł:Odpoczynek ułana przy ognisku (1938)
Technika:olej, tektura
Wymiary:54,5 x 80 cm
69,5 x 94 cm (z oprawą)
Uwagi:
Sygnowany i datowany p.d.: "Jerzy Kossak | 1938"
Sprzedaż poaukcyjna
KOSSAK Jerzy
KOSSAK JerzyKOSSAK JerzyKOSSAK Jerzy
LOT 9
ID: 020009

KOSSAK Jerzy BIOGRAFIA

Tytuł:Spotkanie na zwiadach (1935)
Technika:olej, sklejka
Wymiary:40 x 29,7 cm
47 x 36,5 cm (z oprawą)
Uwagi:
Sygnowany i datowany l.d.: "Jerzy Kossak | 1935"
Na odwrocie pieczątka Jerzego Kossaka z herbem rodu Kossaków i wpisanym numerem "0246".
Sprzedaż poaukcyjna
KOSSAK Jerzy
KOSSAK JerzyKOSSAK JerzyKOSSAK Jerzy
LOT 10
ID: 020010

KOSSAK Jerzy BIOGRAFIA

Tytuł:Ułan pojący konia (1936)
Technika:olej, sklejka
Wymiary:30 x 40 cm
41 x 51 cm (z oprawą)
Uwagi:
Sygnowany i datowany l.d.: "Jerzy Kossak | 1936"
Na odwrocie pieczątka Jerzego Kossaka z herbem rodu Kossaków i wpisanym numerem "0785" oraz pieczątka artysty z potwierdzeniem autentyczności obrazu.
Widoczne podłużne pęknięcie sklejki w środkowej części obrazu.

Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej.
KOSSAK Jerzy
KOSSAK JerzyKOSSAK JerzyKOSSAK Jerzy
LOT 11
ID: 020011

KOSSAK Jerzy BIOGRAFIA

Tytuł:Kirasjer atakowany przez wilki (1930)
Technika:olej, sklejka
Wymiary:40 x 30 cm
50,5 x 40,5 cm (z oprawą)
Uwagi:
Sygnowany i datowany l.d.: "Jerzy Kossak | 1930"
Na odwrocie pieczątka Jerzego Kossaka z herbem rodu Kossaków i wpisanym numerem "0222".
Cena wywoławcza:24000 zł
Cena uzyskana:26000 zł
Strony:

O aukcji

XX Aukcja Dzieł Sztuki

Na XX Aukcję Dzieł Sztuki Krakowski Dom Aukcyjny® pragnie zaprosić koneserów polskiej sztuki dawnej oraz współczesnej. Katalog prezentuje 90 obiektów powstałych na przestrzeni trzech stuleci - od XIX wieku, aż po czasy obecne.

Katalog aukcji

Katalog aukcji otwierają dzieła uznanych artystów tworzących na przełomie XIX i XX wieku oraz w pierwszej połowie XX stulecia.

Kilka prac niewątpliwie zasługuje na szczególną uwagę. Wśród nich wymienić należy symboliczną kompozycję Teodora Axentowicza "Młodość i starość" (lot 2), znamienną tematycznie dla inspirowanej Huculszczyzną twórczości artysty, rzadką natomiast pod względem technologicznym - jest to bowiem olej na płótnie, podczas gdy Teodor Axentowicz zdecydowanie częściej wybierał pastel.

Kolejnym obrazem, którego przy przeglądaniu katalogu pominąć nie można, jest dzieło wykształconego w szkołach Krakowa i Wiednia Tadeusza Rybkowskiego "Wieczorne spotkanie" (1887) (lot 7). Pochodząca z końca lat 80. XIX wieku kompozycja zachwyca znakomitym oddaniem nastroju i charakteru natury w momencie zapadającego z wolna zmroku, szczegółowością oddania migoczących w tle zabudowań i w końcu samej sceny spotkania, bardzo trafnie zaplanowanej pod względem kompozycyjnym.

Malarstwo realistyczne na aukcji

Październikowa oferta aukcyjna może zwrócić uwagę koneserów malarstwa realistycznego, sięgającego swymi korzeniami do klasyków sztuki polskiej wykształconych w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Katalog otwiera olej Wojciecha Kossaka przedstawiający motyw z wielokrotnie przedstawianej przez malarza bitwy o Olszynkę Grochowską. Wspomniana kompozycja z 1920 roku charakteryzuje się dynamizmem i bardzo malarskim ujęciem postaci oraz pejzażu.
Nazwisko Kossak pojawia się w katalogu XX Aukcji Dzieł Sztuki jeszcze kilkukrotnie, koneserzy twórczości Kossaków na pewno zwrócą uwagę na obrazy Jerzego Kossaka (lot 3-6, 9-11), jednego z najbardziej cenionych ostatnio na rynku sztuki przedstawicieli realizmu w sztuce polskiej 1 połowy XX wieku. Obok prac o tematyce stricte ułańskiej i przedstawień żołnierzy Napoleona, kolekcjonerzy odnajdą również kompozycje o zabarwieniu rodzajowym, takie jak "Spotkanie na zwiadach" (1935) czy "Ułan pojący konia" (1936).

W kontekście malarstwa realistycznego w katalogu, poza wspomnianymi obrazami Rybkowskiego oraz Kossaków, kolekcjonerzy odnajdą również m.in. zróżnicowane tematycznie obrazy Mieczysława Krzyżaka (lot 22-24), "Napad wilków" Juliusza Słabiaka (lot 26) czy orientalną scenę "Na pustyni" autorstwa Feliksa Michała Wygrzywalskiego (lot 12).

Wlastimil Hofman - obrazy w katalogu aukcji

W katalogu XX Aukcji Dzieł Sztuki, niezmiennie w tradycji aukcji Krakowskiego Domu Aukcyjnego, szeroko reprezentowana jest sztuka Wlastimila Hofmana (lot 18-21, 30-34, 46-48). Oferta obejmuje 12 prac artysty z różnych etapów twórczości - zarówno z lat 20., będących najbardziej cenionym okresem jego aktywności artystycznej, jak i z lat późniejszych, głównie 60. XX wieku.
W tym miejscu warto wspomnieć o pozycji nr 18, czyli symbolicznej, inspirowanej mitologią kompozycji "Diana" (lata 20.), ukazującej boginię na tle pejzażu z charakterystycznymi dla niej atrybutami - kołczanem strzał i półksiężycem.

Malarstwo pejzażowe na aukcji

Uwagę miłośników malarskich krajobrazów powinny zwrócić prezentowane w katalogu dzieła o charakterze pejzażowym.

Pejzaż marynistyczny w dawnej sztuce polskiej kojarzy się przede wszystkim z nazwiskiem Sotera Jaxa-Małachowskiego. Subtelne w wyrazie, wysmakowane kolorystycznie obrazy tego artysty cieszą się w ostatnim czasie ogromną popularnością i biją na aukcjach kolejne rekordy cenowe. Krakowski Dom Aukcyjny® ma przyjemność przedstawić ofertę dwóch gwaszy Sotera Jaxa-Małachowskiego ukazujących wybrzeże Bałtyku (lot 16-17).

Niewątpliwie wartym uwagi jest obraz Bronisławy Rychter-Janowskiej "Ogród Luksemburski" (lot 14). Praca ta jest wyjątkowa nie tylko pod względem samego tematu kompozycji, ale także imponującego w kontekście niewielkich zwykle dzieł artystki formatu (45,5 x 58,7 cm). W katalogu kolekcjonerzy prac tej krakowskiej artystki znajdą również akwarelę "Pejzaż z kapliczką" (lot 15).

Pasjonaci gór znajdą natomiast w ofercie październikowej aukcji znakomite tatrzańskie widoki autorstwa uznanych malarzy pejzaży Podhala: Stanisława Gałka (lot 39), Stefana Filipkiewicza (lot 40) i Stanisława Dziemańskiego (lot 41-42).
W kontekście tej tematyki wspomnieć należy również o pracach Stanisława Górskiego (lot 36-38), ukazujących górali w tradycyjnych strojach. Szczególnie warty uwagi jest obraz "Góral z fajką na tle Morskiego Oka" (lot 38), ponieważ został on wykonany w wyjątkowej na tle dominanty pastelowych prac technice olejnej na płótnie.

Tematyka pejzażowa nie ogranicza się oczywiście do malarstwa w kategorii sztuki dawnej. Współczesne spojrzenie na krajobrazy i weduty reprezentują m.in. obrazy Jerzego Dudy-Gracza (lot 66-67), Stanisława Rodzińskiego (lot 81-82), Edwarda Dwurnika (lot 78-79), Wiktora Zina (lot 61-62), Mieczysława Janikowskiego i Włodzimierza Karcza.

Rzeźba w ofercie aukcyjnej

Katalog październikowej aukcji prezentuje również ofertę prac rzeźbiarskich.
W tym miejscu warto wspomnieć o pozycji nr 57, tj. wykonanej z drewna wiązu górskiego rzeźbie "Narciarz" pochodzącej z kręgu artystów "Szkoły Zakopiańskiej". Charakteryzująca się ekspresyjną, rytmiczną, a przy tym dekoracyjną formą figura została opatrzona na spodzie podstawy sygnaturą Państwowej Szkoły Przemysłu Drzewnego w Zakopanem wpisaną w tzw. "krzyżyk niespodziany".

W kategorii sztuki współczesnej kolekcjonerzy będą mieli okazję wylicytować animalistyczne rzeźby Bronisława Chromego ukazujące pawia, ptaka mazurskiego oraz kocicę z kociętami (lot 58-60).

Cracoviana

W katalogu XX Aukcji Dzieł Sztuki dużą rolę odgrywają dzieła artystów ze środowiska krakowskiego, nie mogło więc zabraknąć wedut tego miasta (lot 44-46). Miłośnicy Krakowa będą mieli szansę wylicytować zimowy widok Wawelu pędzla Stanisława Fabijańskiego, ikoniczne ujęcie Bramy Floriańskiej uwiecznione przez Władysława Serafina czy rysunkowe przedstawienie architektury miasta autorstwa Wlastimila Hofmana.

Sztuka współczesna na aukcji

Druga część katalogu XX Aukcji Dzieł Sztuki, począwszy od pozycji nr 54, prezentuje starannie dobraną ofertę dzieł sztuki współczesnej, skupiając się przede wszystkim na dziełach "klasyków współczesności".
Kolekcjonerzy odnajdą w katalogu poszukiwane na rynku nazwiska, takie jak: Stefan Gierowski, Jerzy Duda-Gracz, Roman Zakrzewski czy Edward Dwurnik.

XX Aukcja Dzieł Sztuki to niebywała okazja do wylicytowania obrazu Michała Świdra, malarza, którego dzieła niezwykle rzadko pojawiają się na rynku sztuki. Prace Michała Świdra wyróżniają się znakomitą jakością artystyczną, charakterystyczną nastrojowością i budzącą podziw, nienachalną dekoracyjnością. "Córka Chilkiasza" to pozycja nr 72 w katalogu październikowej aukcji Krakowskiego Domu Aukcyjnego®.

Prymitywizm i sztuka ludowa

Dla kolekcjonerów sztuki artystów nieprofesjonalnych, w oczekiwaniu na kolejną poświęconą temu zagadnieniu aukcję Krakowskiego Domu Aukcyjnego®, przygotowaliśmy ofertę dzieł najbardziej znanych polskich twórców: Nikifora Krynickiego (lot 49-50) oraz Eweliny Pęksowej (lot 54-56).
W kontekście sztuki "Matejki z Krynicy" możemy Państwu za rysunkowe przedstawienia świętych.
W prezentowanych w katalogu dynamicznych, malowanych na szkle obrazach Eweliny Pęksowej koneserzy odnajdą podhalańskie wątki zbójnickie związane z postacią Janosika oraz kompozycję o tematyce religijnej - przedstawienie św. Marii Magdaleny inspirowane tradycyjnym malarstwem ludowym ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.

Artykuły na blogu Krakowskiego Domu Aukcyjnego na temat obiektów z katalogu XX Aukcji Dzieł Sztuki:

Bliższe spojrzenie na obraz "Kirasjerzy pukający do okna" (1930) autorstwa Jerzego Kossaka (lot 4) [PRZECZYTAJ]

Obraz "Wieczorne spotkanie" (1887) na tle twórczości Tadeusza Rybkowskiego (lot 7) [PRZECZYTAJ]

"Narciarz" w kontekście twórczości artystów z kręgu tzw. Szkoły Zakopiańskiej (lot 57) [PRZECZYTAJ]

Wystawa przedaukcyjna

Wszystkie obiekty z oferty można zobaczyć na wystawie przedaukcyjnej, która będzie trwać od 4 do 18 października 2022 roku w Krakowskim Domu Aukcyjnym [ul. Starowiślna 14 - Kraków] od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-18.00.

Jeśli życzą sobie Państwo więcej zdjęć obiektów, zapraszamy do kontaktu.

licytacja live na bid.kda.pl (logowanie danymi z portalu onebid.pl)

katalog i licytacja live na portalu

Artinfo Krakowski Dom Aukcyjny

Strony:
x
«
»