CHROMY Bronisław
Bronisław Chromy - notowania aukcyjne
Aktualna oferta aukcyjna Bronisława Chromego. Wyniki aukcyjne. Biografia
Zachęcamy do zgłaszania prac Bronisława Chromego na aukcję [kontakt]
Tytuł: | Lajkonik - medal z motywami krakowskimi |
Technika: | brąz patynowany |
Wymiary: | 20,5 cm (średnica) |
Uwagi: | Sygnowany na rancie: "B. CHROMY" Opisany l.d. na awersie: "JUWENALIA" Ta praca jest dostępna w ofercie galeryjnej na www.galeria-attis.pl [KONTAKT w sprawie medalu] |
Tytuł: | Wawel - plakieta z legendą o smoku |
Technika: | brąz patynowany |
Wymiary: | 20 x 21 x 3 cm |
Uwagi: | Sygnowany na rancie: "B. CHROMY" |
Sprzedane: | 40. Aukcja Dzieł Sztuki (15 X 2024) |
Cena wywoławcza: | 1200 zł |
Cena uzyskana: | 1200 zł |
Tytuł: | Konik morski |
Technika: | aluminium |
Wymiary: | 48 x 19 x 13,5 cm |
Uwagi: | Sygnowany w środkowej części: "B. CHROMY" |
Sprzedane: | XXXIX Aukcja Dzieł Sztuki (27 VIII 2024) |
Cena wywoławcza: | 2000 zł |
Cena uzyskana: | 2400 zł |
Tytuł: | Zestaw dwóch medali pamiątkowych z Festiwalu Filmów Krótkometrażowych |
Technika: | brąz patynowany |
Wymiary: | szczegóły w uwagach poniżej |
Uwagi: | 1. "Medal pamiątkowy XXV-lecia OFFK w Krakowie" Wymiary: 10 cm (średnica) Sygnowany na rancie: "B. CHROMY" Opisany na awersie: "XXV-LECIE OGÓLNOPOLSKIEGO FESTIWALU FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH W KRAKOWIE" 2. "Medal pamiątkowy XXVI MFFK w Krakowie" (1989) Wymiary: 12 cm (średnica) Sygnowany na rancie: "B. CHROMY" Opisany na awersie: "XXVI MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH - KRAKÓW - 1989" Ta praca jest dostępna w ofercie galeryjnej na www.galeria-attis.pl [KONTAKT w sprawie medali] |
Tytuł: | Plakieta z legendą o smoku wawelskim |
Technika: | brąz patynowany |
Wymiary: | 20 x 21 x 3 cm |
Cena wywoławcza: | 1100 zł |
Cena uzyskana: | 1100 zł |
Tytuł: | Koty |
Technika: | brąz patynowany, kamień |
Wymiary: | 21 x 33 x 21 cm |
Uwagi: | Sygnowana trzykrotnie na głowie kocicy: "BCHROMY" OPIS PRACY: Bronisław Chromy był krakowskim artystą-rzeźbiarzem, który tworzył prace o charakterze pomnikowym oraz kameralne rzeźby o tematyce animalistycznej. W swojej sztuce wykorzystywał najczęściej brąz i starannie dobierany pod względem formy kamień. Prezentowana rzeźba ukazuje główki tytułowych zwierząt w charakterystycznym dla artysty, nieco groteskowym, przekoloryzowanym formalnie kształcie. Właściwym tematem prezentowanej pracy jest macierzyństwo – nad widocznie mniejszymi łebkami czterech kociąt ujęta została głowa kocicy, matki-opiekunki. W pracy zwraca uwagę znamienne dla Bronisława Chromego zestawienie ze sobą materiałów o różnej fakturze i barwie. |
Tytuł: | Medal pamiątkowy odsłonięcia pomnika Obrońcom - Zwycięzcom (1985) |
Technika: | brąz |
Wymiary: | 8 cm (średnica) |
Uwagi: | Sygnowany na boku medalu: "B. CHROM" Opisany na rewersie. |
Sprzedane: | XXXVII Aukcja Dzieł Sztuki (21 V 2024) |
Cena wywoławcza: | 900 zł |
Cena uzyskana: | 1000 zł |
Tytuł: | Pegaz (1978) |
Technika: | brąz |
Wymiary: | 36 x 11 x 16 cm |
Uwagi: | Opisany na każdym ze skrzydeł: "PRZEGLĄD | FILMÓW | O SZTUCE | ZAKOPANE | 1978" |
Sprzedane: | XXXVI Aukcja Dzieł Sztuki (16 IV 2024) |
Cena wywoławcza: | 3000 zł |
Cena uzyskana: | 3000 zł |
Tytuł: | Żurawie |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 100 x 120 cm 109 x 129,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | PROWENIENCJA: - kolekcja prywatna, - prezent od artysty. |
Sprzedane: | XXVII Aukcja Dzieł Sztuki (31 V 2023) |
Cena wywoławcza: | 3600 zł |
Cena uzyskana: | 7000 zł |
Tytuł: | Paw |
Technika: | brąz patynowany |
Wymiary: | 37 x 44 x 16 cm |
Uwagi: | Sygnowana na spodzie prawej stopy pawia: "BCHROM" Rzeźba posiada autorski certyfikat autentyczności wydany przez Bronisława Chromego. |
Sprzedane: | XX Aukcja Dzieł Sztuki (18 X 2022) |
Cena wywoławcza: | 5000 zł |
Cena uzyskana: | 7000 zł |
Tytuł: | Sowa |
Technika: | brąz patynowany |
Wymiary: | 36,5 x 22 x 11 cm |
Sprzedane: | XI Aukcja Dzieł Sztuki (13 X 2021) |
Cena wywoławcza: | 4000 zł |
Cena uzyskana: | 8500 zł |
Tytuł: | Żaba |
Technika: | brąz patynowany |
Wymiary: | 18 cm (wysokość) 37 cm (długość) 23 cm (szerokość) |
Uwagi: | Sygnowany na spodzie: "BCHROMY" |
Sprzedane: | VIII Aukcja Dzieł Sztuki (14 IV 2021) |
Cena wywoławcza: | 4000 zł |
Cena uzyskana: | 6800 zł |
Tytuł: | Anioł |
Wymiary: | 37 x 21 x 16 cm |
Uwagi: | Sygnowany na podstawie: "B. CHROMY"
PRACA NIEDOSTĘPNA |
Tytuł: | Świecznik |
Technika: | brąz patynowany |
Wymiary: | 50,5 x 15,5 x 14,5 cm |
Uwagi: | PRACA NIEDOSTĘPNA |
Tytuł: | Ptak mazurski |
Technika: | brąz patynowany |
Wymiary: | 55 x 15 x 10 cm |
Uwagi: | PRACA NIEDOSTĘPNA |
Tytuł: | Ptak mazurski |
Technika: | brąz patynowany, tworzywo sztuczne |
Wymiary: | 57 x 21,5 x 13 cm |
Uwagi: | Sygnowana na spodzie podstawy: "BCHROMY"
Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej. |
BRONISŁAW CHROMY
Bronisław Chromy urodził się w 1925 roku w Leńczach, zmarł w 2017 roku w Krakowie. Przyczynkiem do odkrycia zainteresowań i talentu rzeźbiarza była rozpoczęta po II wojnie światowej praca w artystycznej odlewni metalu Franciszka Tieslera w Krakowie, gdzie został on zauważony przez Karola Hukana. Bronisław Chromy ukończył eksternistycznie krakowskie Liceum Sztuk Plastycznych, by następnie studiować na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom obronił w 1956 roku w pracowni Xawerego Dunikowskiego.
Przez wiele lat Bronisław Chromy pracował na macierzystej uczelni, a w 1991 roku uzyskał tytuł profesora zwyczajnego.
Artysta był członkiem Polskiej Akademii Umiejętności oraz współzałożycielem Piwnicy pod Baranami.
Rzeźba i malarstwo Bronisława Chromego
Bronisław Chromy stworzył wiele rzeźb pomnikowych poświęconych historii i martyrologii, a także nauce, muzyce i kulturze. W swojej sztuce wykorzystywał najczęściej brąz i kamień.
Jego prace znajdują się w wielu miastach na całym świecie: Rawennie, Oslo, Skopje, Bochum, Arezzo, Helsinkach, Paryżu, Nowym Jorku, Madrycie, Moskwie i Barcelonie. Twórczość Bronisława Chromego w sposób szczególny jest jednak związana z Krakowem. Najsłynniejszym dziełem artysty stojącym w tym mieście jest usytuowany nad Wisłą "Smok Wawelski" (1969), jeden z najbardziej charakterystycznych symboli miasta. Inne dzieła artysty zdobiące Kraków to m.in. "Fontanna grajków" z Placu Wolnica oraz "Pomnik Piwnicy pod Baranami" stojący w Parku Jordana.
Poza monumentalnymi rzeźbami plenerowymi Bronisław Chromy tworzył także mniejsze, kameralne kompozycje, zazwyczaj o charakterze animalistycznym. Jego dorobek obejmuje również obrazy o podobnej tematyce, grafiki oraz medale i figury okolicznościowe.
Rzeźbiarz zajmował się również poezją, a jego wiersze zostały wydane w tomiku Słowem rzeźbione (Kraków 2013). Artysta napisał również autobiografię zatytułowaną Kamień i marzenie (Kraków 2005).
Bronisław Chromy - wystawy i nagrody
Bronisław Chromy był laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. Krzyża Oficerskiego i Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski, Medalu Komisji Edukacji Narodowej, Złotego Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2009) oraz Brązowego Medalu Cracoviae Merenti.
Często uczestniczył w wystawach, eksponował swoje rzeźby np. w Warszawie, Toruniu, Katowicach czy w Zakopanem.
Przyjmujemy rzeźby Bronisława Chromego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Bronisława Chromego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Bronisława Chromego, zapraszamy do kontaktu [link].
Zobacz galerię prac Bronisława Chromego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].