CHROMY Bronisław
Bronisław Chromy - notowania aukcyjne
Aktualna oferta aukcyjna Bronisława Chromego. Wyniki aukcyjne. Biografia
Zachęcamy do zgłaszania prac Bronisława Chromego na aukcję [kontakt]
| Tytuł: | Szopka bożonarodzeniowa |
| Technika: | brąz |
| Wymiary: | 19 x 23,5 x 1,8 cm |
| Sprzedane: | 49. Aukcja Dzieł Sztuki (14 X 2025) |
| Cena wywoławcza: | 2400 zł |
| Cena uzyskana: | 3800 zł |
| Tytuł: | Anioł |
| Technika: | brąz, kamień |
| Wymiary: | 26 x 17 x 3 cm |
| Sygnowana na odwrocie: "B. CHROMY" | |
| Sprzedane: | 48. Aukcja Dzieł Sztuki (19 VIII 2025) |
| Cena wywoławcza: | 2000 zł |
| Cena uzyskana: | 2000 zł |
| Tytuł: | Owieczka |
| Technika: | brąz, kamień |
| Wymiary: | 7,5 x 5 x 9 cm |
| Cena wywoławcza: | 1000 zł |
| Cena uzyskana: | 1000 zł |
| Tytuł: | Smok Wawelski - medal XXIII Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych (1986) |
| Technika: | brąz patynowany |
| Wymiary: | 12 cm (średnica) |
| Sygnowany na rancie: "B. CHROMY" Opisany na awersie: "XXIII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH-KRAKÓW-1986" | |
| Cena wywoławcza: | 900 zł |
| Cena uzyskana: | 1200 zł |
| Tytuł: | Kuropatwy w pejzażu |
| Technika: | olej, technika własna, płótno |
| Wymiary: | 100 x 120 cm 111 x 131 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d.: "Br. Chromy”
OPIS PRACY: Bronisław Chromy był niewątpliwie twórcą wszechstronnym. Chociaż w swojej karierze artystycznej poświęcił się głównie rzeźbie, malarstwo stanowiło równie istotny element jego twórczości. Obrazy Chromego były efektem eksperymentowania z formą i artystycznym punktem wyjścia do poszukiwania nowych rozwiązań. Prace malarskie Bronisława Chromego najczęściej ukazywały pejzaże i motywy animalistyczne. Kolor był w nich głównym środkiem wyrazu. Zestawienia plam barwnych pozwoliły artyście kształtować formy, budować kompozycję oraz głębie obrazów. Oferowane płótno autorstwa Bronisława Chromego przedstawia scenę z motywem zwierzęcym – osiem kuropatw ukazanych na tle rozległego pejzażu, utrzymanego w odcieniach błękitu. Barwne upierzenie ptaków podkreślono akcentami zieleni, ciepłych pomarańczy oraz czerwieni. Centralną część kompozycji zajmuje kuropatwa wyróżniona intensywnym niebieskim odcieniem, stanowiącym kolorystyczną dominantę. Asymetryczne rozmieszczenie ptaków nadaje scenie ekspresji oraz kontrastuje ze swobodnym, szkicowo ujętym pejzażem. | |
| Cena wywoławcza: | 4200 zł |
| Cena uzyskana: | 8500 zł |
| Tytuł: | Koty |
| Technika: | brąz patynowany, kamień |
| Wymiary: | 21 x 33 x 21 cm |
| Sygnowana trzykrotnie na głowie kocicy: "BCHROMY" OPIS PRACY: Bronisław Chromy był krakowskim artystą-rzeźbiarzem, który tworzył prace o charakterze pomnikowym oraz kameralne rzeźby o tematyce animalistycznej. W swojej sztuce wykorzystywał najczęściej brąz i starannie dobierany pod względem formy kamień. Prezentowana rzeźba ukazuje główki tytułowych zwierząt w charakterystycznym dla artysty, nieco groteskowym, przekoloryzowanym formalnie kształcie. Właściwym tematem prezentowanej pracy jest macierzyństwo – nad widocznie mniejszymi łebkami czterech kociąt ujęta została głowa kocicy, matki-opiekunki. W pracy zwraca uwagę znamienne dla Bronisława Chromego zestawienie ze sobą materiałów o różnej fakturze i barwie. | |
| Sprzedane: | 45. Aukcja Dzieł Sztuki (15 IV 2025) |
| Cena wywoławcza: | 6000 zł |
| Cena uzyskana: | 6000 zł |
| Tytuł: | Koń |
| Wymiary: | 22 x 6 x 15 cm |
| Sprzedane: | 44. Aukcja Dzieł Sztuki (4 III 2025) |
| Cena wywoławcza: | 2200 zł |
| Cena uzyskana: | 4200 zł |
| Tytuł: | Żuraw |
| Wymiary: | 56,5 x 11,5 x 12 cm |
| Sygnowana na spodzie podstawy: "B CHROMY" | |
| Sprzedane: | 42. Aukcja Dzieł Sztuki (10 XII 2024) |
| Cena wywoławcza: | 3800 zł |
| Cena uzyskana: | 5500 zł |
| Tytuł: | Wawel - plakieta z legendą o smoku |
| Wymiary: | 20 x 21 x 3 cm |
| Sygnowany na rancie: "B. CHROMY" | |
| Sprzedane: | 40. Aukcja Dzieł Sztuki (15 X 2024) |
| Cena wywoławcza: | 1200 zł |
| Cena uzyskana: | 1200 zł |
| Tytuł: | Konik morski |
| Technika: | aluminium |
| Wymiary: | 48 x 19 x 13,5 cm |
| Sygnowany w środkowej części: "B. CHROMY" | |
| Sprzedane: | XXXIX Aukcja Dzieł Sztuki (27 VIII 2024) |
| Cena uzyskana: | 2400 zł |
| Tytuł: | Zestaw dwóch medali pamiątkowych z Festiwalu Filmów Krótkometrażowych |
| Wymiary: | szczegóły w uwagach poniżej |
| 1. "Medal pamiątkowy XXV-lecia OFFK w Krakowie" Wymiary: 10 cm (średnica) Sygnowany na rancie: "B. CHROMY" Opisany na awersie: "XXV-LECIE OGÓLNOPOLSKIEGO FESTIWALU FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH W KRAKOWIE" 2. "Medal pamiątkowy XXVI MFFK w Krakowie" (1989) Wymiary: 12 cm (średnica) Sygnowany na rancie: "B. CHROMY" Opisany na awersie: "XXVI MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH - KRAKÓW - 1989" Ta praca jest dostępna w ofercie galeryjnej na www.galeria-attis.pl [KONTAKT w sprawie medali] | |
| Tytuł: | Plakieta z legendą o smoku wawelskim |
| Wymiary: | 20 x 21 x 3 cm |
| Cena wywoławcza: | 1100 zł |
| Cena uzyskana: | 1100 zł |
| Tytuł: | Medal pamiątkowy odsłonięcia pomnika Obrońcom - Zwycięzcom (1985) |
| Technika: | brąz |
| Wymiary: | 8 cm (średnica) |
| Sygnowany na boku medalu: "B. CHROM" Opisany na rewersie. | |
| Sprzedane: | XXXVII Aukcja Dzieł Sztuki (21 V 2024) |
| Cena wywoławcza: | 900 zł |
| Cena uzyskana: | 1000 zł |
| Tytuł: | Pegaz (1978) |
| Technika: | brąz |
| Wymiary: | 36 x 11 x 16 cm |
| Opisany na każdym ze skrzydeł: "PRZEGLĄD | FILMÓW | O SZTUCE | ZAKOPANE | 1978" | |
| Sprzedane: | XXXVI Aukcja Dzieł Sztuki (16 IV 2024) |
| Cena wywoławcza: | 3000 zł |
| Cena uzyskana: | 3000 zł |
| Tytuł: | Żurawie |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 100 x 120 cm 109 x 129,5 cm (z oprawą) |
| PROWENIENCJA: - kolekcja prywatna, - prezent od artysty. | |
| Sprzedane: | XXVII Aukcja Dzieł Sztuki (31 V 2023) |
| Cena wywoławcza: | 3600 zł |
| Cena uzyskana: | 7000 zł |
| Tytuł: | Paw |
| Wymiary: | 37 x 44 x 16 cm |
| Sygnowana na spodzie prawej stopy pawia: "BCHROM" Rzeźba posiada autorski certyfikat autentyczności wydany przez Bronisława Chromego. | |
| Sprzedane: | XX Aukcja Dzieł Sztuki (18 X 2022) |
| Cena wywoławcza: | 5000 zł |
| Cena uzyskana: | 7000 zł |
| Tytuł: | Sowa |
| Wymiary: | 36,5 x 22 x 11 cm |
| Sprzedane: | XI Aukcja Dzieł Sztuki (13 X 2021) |
| Cena wywoławcza: | 4000 zł |
| Cena uzyskana: | 8500 zł |
| Tytuł: | Żaba |
| Wymiary: | 18 cm (wysokość) 37 cm (długość) 23 cm (szerokość) |
| Sygnowany na spodzie: "BCHROMY" | |
| Sprzedane: | VIII Aukcja Dzieł Sztuki (14 IV 2021) |
| Cena uzyskana: | 6800 zł |
| Tytuł: | Lajkonik - medal z motywami krakowskimi |
| Wymiary: | 20,5 cm (średnica) |
| Sygnowany na rancie: "B. CHROMY" Opisany l.d. na awersie: "JUWENALIA" PRACA NIEDOSTĘPNA | |
| Tytuł: | Anioł |
| Wymiary: | 37 x 21 x 16 cm |
| Sygnowany na podstawie: "B. CHROMY"
PRACA NIEDOSTĘPNA | |
| Tytuł: | Ptak mazurski |
| Wymiary: | 55 x 15 x 10 cm |
| PRACA NIEDOSTĘPNA | |
| Tytuł: | Świecznik |
| Wymiary: | 50,5 x 15,5 x 14,5 cm |
| PRACA NIEDOSTĘPNA | |
| Tytuł: | Ptak mazurski |
| Technika: | brąz patynowany, tworzywo sztuczne |
| Wymiary: | 57 x 21,5 x 13 cm |
| Sygnowana na spodzie podstawy: "BCHROMY"
Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej. | |
BRONISŁAW CHROMY
Bronisław Chromy urodził się w 1925 roku w Leńczach, zmarł w 2017 roku w Krakowie. Przyczynkiem do odkrycia zainteresowań i talentu rzeźbiarza była rozpoczęta po II wojnie światowej praca w artystycznej odlewni metalu Franciszka Tieslera w Krakowie, gdzie został on zauważony przez Karola Hukana. Bronisław Chromy ukończył eksternistycznie krakowskie Liceum Sztuk Plastycznych, by następnie studiować na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom obronił w 1956 roku w pracowni Xawerego Dunikowskiego.
Przez wiele lat Bronisław Chromy pracował na macierzystej uczelni, a w 1991 roku uzyskał tytuł profesora zwyczajnego.
Artysta był członkiem Polskiej Akademii Umiejętności oraz współzałożycielem Piwnicy pod Baranami.
Rzeźba i malarstwo Bronisława Chromego
Bronisław Chromy stworzył wiele rzeźb pomnikowych poświęconych historii i martyrologii, a także nauce, muzyce i kulturze. W swojej sztuce wykorzystywał najczęściej brąz i kamień.
Jego prace znajdują się w wielu miastach na całym świecie: Rawennie, Oslo, Skopje, Bochum, Arezzo, Helsinkach, Paryżu, Nowym Jorku, Madrycie, Moskwie i Barcelonie. Twórczość Bronisława Chromego w sposób szczególny jest jednak związana z Krakowem. Najsłynniejszym dziełem artysty stojącym w tym mieście jest usytuowany nad Wisłą "Smok Wawelski" (1969), jeden z najbardziej charakterystycznych symboli miasta. Inne dzieła artysty zdobiące Kraków to m.in. "Fontanna grajków" z Placu Wolnica oraz "Pomnik Piwnicy pod Baranami" stojący w Parku Jordana.
Poza monumentalnymi rzeźbami plenerowymi Bronisław Chromy tworzył także mniejsze, kameralne kompozycje, zazwyczaj o charakterze animalistycznym. Jego dorobek obejmuje również obrazy o podobnej tematyce, grafiki oraz medale i figury okolicznościowe.
Rzeźbiarz zajmował się również poezją, a jego wiersze zostały wydane w tomiku Słowem rzeźbione (Kraków 2013). Artysta napisał również autobiografię zatytułowaną Kamień i marzenie (Kraków 2005).
Bronisław Chromy - wystawy i nagrody
Bronisław Chromy był laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. Krzyża Oficerskiego i Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski, Medalu Komisji Edukacji Narodowej, Złotego Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2009) oraz Brązowego Medalu Cracoviae Merenti.
Często uczestniczył w wystawach, eksponował swoje rzeźby np. w Warszawie, Toruniu, Katowicach czy w Zakopanem.

Przyjmujemy rzeźby Bronisława Chromego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Bronisława Chromego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Bronisława Chromego, zapraszamy do kontaktu [link].
Zobacz galerię prac Bronisława Chromego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].