STAŃKO Leszek
Leszek Stańko - notowania aukcyjne
Aktualna oferta aukcyjna Leszka Stańki. Wyniki aukcyjne. Biografia
Zachęcamy do zgłaszania prac Leszka Stańki na aukcję [kontakt]
Tytuł: | Widok na Tatry (1970) |
Technika: | olej, karton |
Wymiary: | 24,5 x 35 cm 43 x 53 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i opisany p.d.: "LESZEK STAŃKO 4.X.1970 R" |
Tytuł: | Tatry zimą - słoneczny dzień (1978) |
Technika: | olej, płyta |
Wymiary: | 35 x 50 cm 52 x 66 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i opisany p.d.: "LESZEK STAŃKO | ZAKOPANE 1978 R." |
Sprzedane: | XXXVIII Aukcja Dzieł Sztuki (18 VI 2024) |
Cena wywoławcza: | 2600 zł |
Cena uzyskana: | 4200 zł |
Tytuł: | Tatrzańska wiosna (1979) |
Technika: | olej, płótno (luzem) |
Wymiary: | 24 x 33,5 cm 43 x 53 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i opisany p.d.: "LESZEK STAŃKO | ZAKOPANE 1979 R." |
Cena wywoławcza: | 2200 zł |
Cena uzyskana: | 2200 zł |
Tytuł: | Jesień w Tatrach (1980) |
Wymiary: | 24 x 33,5 cm 45 x 55 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i opisany p.d.: "LESZEK STAŃKO | ZAKOPANE 1980 R." |
Cena wywoławcza: | 2200 zł |
Cena uzyskana: | 6000 zł |
Tytuł: | Pejzaż letni z rzeką |
Technika: | olej, karton |
Wymiary: | 34,5 x 50 cm 48,5 x 63,5 cm ( z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "LESZEK. STAŃKO" |
Sprzedane: | XXXII Aukcja Dzieł Sztuki (25 X 2023) |
Cena wywoławcza: | 1600 zł |
Cena uzyskana: | 2200 zł |
Tytuł: | Wiosna w Tatrach (1990) |
Wymiary: | 23,5 x 33 cm (w świetle passe-partout) 46 x 55,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i opisany p.d.: "LESZEK STAŃKO | ZAKOPANE 1990 R." |
Cena wywoławcza: | 2200 zł |
Cena uzyskana: | 3400 zł |
Tytuł: | Krokusy na polanie tatrzańskiej (1975) |
Wymiary: | 25 x 35 cm 38 x 47,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "LESZEK STAŃKO | 1975 R." |
Cena wywoławcza: | 1700 zł |
Cena uzyskana: | 2600 zł |
Tytuł: | Limba nad Morskim Okiem (1979) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 92,5 x 73,5 cm 108,5 x 89,5 cm (z oprawą) |
Sprzedane: | XXXI Aukcja Dzieł Sztuki (20 IX 2023) |
Cena wywoławcza: | 4000 zł |
Cena uzyskana: | 8500 zł |
Tytuł: | Morskie Oko (1981) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 50 x 70 cm 65 x 86 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "LESZEK STAŃKO | ZAKOPANE 1981 R." |
Cena wywoławcza: | 2600 zł |
Cena uzyskana: | 5000 zł |
Tytuł: | Hala Gąsienicowa (1970) |
Wymiary: | 24 x 34 cm 43,5 x 53,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i opisany p.d.: "LESZEK STAŃKO | ZAKOPANE 1970 R." |
Cena wywoławcza: | 2200 zł |
Cena uzyskana: | 4200 zł |
Tytuł: | Pejzaż tatrzański z potokiem (1974) |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 24 x 34 cm 35 x 45 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i opisany p.d.: "LESZEK STAŃKO | 1974 R." |
Cena wywoławcza: | 1700 zł |
Cena uzyskana: | 1700 zł |
Tytuł: | Krokusy (1980) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 60 x 80 cm 81,5 x 100 cm (z oprawą) |
Sprzedane: | XXVIII Aukcja Dzieł Sztuki (29 VI 2023) |
Cena wywoławcza: | 3200 zł |
Cena uzyskana: | 3800 zł |
Tytuł: | Poranek w Tatrach (1980) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 54,5 x 73,5 cm 74 x 92,5 cm (z oprawą) |
Cena wywoławcza: | 2800 zł |
Cena uzyskana: | 5500 zł |
Tytuł: | Pejzaż tatrzański z chatami (1991) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 50 x 70 cm 68,5 x 88,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i opisany p.d.: "LESZEK STAŃKO | ZAKOPANE 1991 R." |
Cena wywoławcza: | 2800 zł |
Cena uzyskana: | 3800 zł |
Tytuł: | Pejzaż zimowy z potokiem tatrzańskim (1990) |
Technika: | olej, płótno luzem |
Wymiary: | 24 x 34 cm 39 x 49 cm (wymiary z oprawą) |
Sprzedane: | X Aukcja Dzieł Sztuki (29 VI 2021) |
Cena wywoławcza: | 1900 zł |
Cena uzyskana: | 2200 zł |
Tytuł: | Rejon Morskiego Oka (1996) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 35 x 50,5 cm 49 x 63,5 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i opisany p.d.: "LESZEK STAŃKO | ZAKOPANE 1996 R." Sygnowany i opisany na odwrocie: "Rejon Morskiego Oka | Leszek Stańko" |
Cena wywoławcza: | 2800 zł |
Cena uzyskana: | 4400 zł |
Tytuł: | Dolina Kościeliska (1996) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 50,5 x 65,5 cm 59,7 x 75 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i opisany p.d.: "LESZEK STAŃKO | ZAKOPANE 1996 R." Sygnowany i opisany na odwrocie: "TATRY POLSKIE | DOLINA KOŚCIELISKA | Leszek Stańko" Na odwrocie nalepka autorska artysty. |
Cena wywoławcza: | 3000 zł |
Cena uzyskana: | 4600 zł |
Tytuł: | Przedwiośnie w Tatrach (1995) |
Technika: | olej, płótno naklejone na tekturę |
Wymiary: | 24 x 34 cm 36,5 x 46,5 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i opisany p.d.: "LESZEK STAŃKO | ZAKOPANE 1995 R." |
Cena wywoławcza: | 1900 zł |
Cena uzyskana: | 2000 zł |
Tytuł: | Zakopane (1982) |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 49 x 69 cm (wymiary w świetle passe-partout) 73 x 92,5 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | sygnowany p.d.: "LESZEK STAŃKO | ZAKOPANE 1982 R." OPIS PRACY: Pejzaż górski był najczęstszym tematem, który w swojej twórczości podejmował Leszek Stańko. Prezentowany obraz przedstawia uzupełniony subtelnym sztafażem jesienny widok Doliny Chochołowskiej. W pracy obecne są charakterystyczne elementy stylu artysty – energiczne pociągnięcia pędzla, soczysta gama barwna, doskonałe wyczucie koloru i wrażliwość na niuanse światłocieniowe oraz znakomite wyważenie kompozycji opartej w tym przypadku na dwóch punktach ciężkości: drzewach po lewej i góralskich chatach po prawej stronie. |
Sprzedane: | III Aukcja Dzieł Sztuki |
Cena wywoławcza: | 3500 zł |
Cena uzyskana: | 3600 zł |
LESZEK STAŃKO
Leszek Stańko urodził się 1924 roku w Sosnowcu, zmarł w 2011 roku w Katowicach. Był synem znanego pejzażysty Michała Stańko.
Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w⠀pracowniach Wojciecha Weissa, Ignacego Pieńkowskiego i Fryderyka Pautscha. Był rysownikiem i ilustratorem, pracował w dwóch wytwórniach filmów rysunkowych: Bielskim Studiu Filmów Rysunkowych oraz Wytwórni Filmów Rysunkowych w Warszawie. Od 1956 roku Leszek Stańko należał do warszawskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, w którego siedzibie regularnie wystawiał swoje prace.
Twórczość Leszka Stańki
Podobnie jak ojciec, Leszek Stańko specjalizował się głównie w pejzażach górskich z okolic Podhala, Beskidu Niskiego oraz Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Rzadko podejmował próby malarskie związane z tematyką rodzajową, portretem czy aktem.
Leszek Stańko wypracował rozpoznawalny styl malarski. Kolorystyka jego prac zdradza dużą wrażliwość na niuanse barwne zaobserwowane w naturze, wywoływane zmianą pory dnia i warunkami atmosferycznymi. Idylliczny klimat jego obrazów jest w dużej mierze zasługą harmonijnej, wyważonej kompozycji, do której artysta przykładał olbrzymią wagę. Dzieła dopełniała subtelna faktura uzyskiwana dzięki krótkim pociągnięciom pędzla. W pracach malarza rzadko pojawiał się sztafaż, jeżeli już, to Leszek Stańko wzbogacał swoje prace sylwetkami pasterzy, stadami owiec oraz zarysami wiejskich osad.
Przyjmujemy obrazy Leszka Stańki na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Leszka Stańki.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Leszka Stańki, zapraszamy do kontaktu [link].
Zobacz galerię obrazów Leszka Stańki w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].